Frýdeckomístecký kostel sv.Jakuba
Dvojměstí je charakterizováno tím, že slezský Frýdek se rozprostírá nad řekou Ostravicí v kopečkovitém terénu, kdežto druhá jeho část nacházející se za řekou – moravský Místek, leží v rovině. Výraznými stavebními vertikálami byly původně v Místku jen věže kostelů, z nichž ta patřící chrámu sv.Jakuba dominuje nejen Farnímu náměstí (jehož malou plochu téměř zcela vyplňuje), ale zároveň i hlavnímu místeckému rynku – náměstí Svobody.
Dříve farní kostel má spolu s věží velmi působivou červenobílou fasádu a je nejstarším svatostánkem moravské části dvojměstí. Je obklopen skulpturami světců, jež sem byly převezeny z různých částí Místku. Socha sv.Františka pochází z 18.století, socha sv.Josefa je o sto let mladší.
Prapůvodní církevní objekt zasvěcený sv.Mikuláši byl obklopen hřbitovem. Jeho dřevěnou podobu „narušovalo“ jen zděné kněžiště s vítězným obloukem. První písemná zmínka o chrámu pochází z roku 1582. Tehdy v něm bývaly tři oltáře – dva vedlejší a hlavní s obrazem svatého patrona na zlatém pozadí. Roku 1602 spolu s městem chrám vyhořel, obnovení se dočkal LP 1644 a zděná sakrální novostavba změnila patrona – stal se jím sv.Jakub Větší. Sestávala z jednolodní renesanční chrámové lodi s gotickým presbytářem. Půlkruhová kaple Panny Marie Lurdské k němu byla zvenčí přistavěna roku 1666, mohutná hranolová věž zvonice s jehlancovitou střechou až téměř o dvacet let později, ale tehdy nedosahovala dnešní výše.
Současnou novogotickou podobu chrám získal po ohni, který jej poškodil roku 1887. Autorem hlavního oltáře se stal frýdecký řezbář Matěj Wilcsmann. Původním barokním oltářem byla podarována sviadnovská kaple a obraz sv.Mikuláše se přestěhoval do kostela v Trnávce u Příbora. Současná křížová cesta zdobící interiér chrámu s křížově zaklenutým stropem sem přibyla až roku 1962 ze zrušené kaple paskovského zámku. Ta místecká dosahující velkých rozměrů se přestěhovala do Olomouce, aby zkrášlila arcibiskupskou katedrálu sv.Václava.
Masivní hranolová věž byla po různých katastrofách několikrát přestavována a nadstavena. Kostel byl podepřen mohutnými opěráky. Hlavní vchod do něj prochází přízemím věže a má podobu vchodu románského. Poblíž něj byla k věži přistavěna kaple „Ecce Homo.“ naproti presbytáři je v zamřížovaném výklenku vně chrámové zdi umístěna Getsemanská zahrada se skupturami apoštolů a Krista.