Loading...
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Před několika dny jsem měl možnost navštívit radiovysílač v Gliwicích. Ne všichni ho zřejmě znají a tak bych v několika větách řekl, čím je tento vysíláč zajímavý.
V prvé řadě bych měl upřesnit, že se nejedná o radiovysílč jako takový, ale že jde o zesilovač, který měl vyslané signalý zesílit. Vysílač v Gliwicích je oním vysílačem, kde byla započata druhá světová válka. Nebudu na tomto místě popisovat, co bylo důvodem vzniku dosud asi nejděsivějšího vojenského konfliktu. Chtěl bych raději psát o vysílači, který může v dnešní době nvštívit uplně každý.
Z česko-polského pohraničí (Český/Polský Těšín) vede pohodlná čtyřproudová silnice, která nás asni po stopadesáti kilometrech dovede přímo do Gliwic. Městem musíme projet, až podjedeme železnici a vyjedeme před velkým a moderním obchodním centrem. Zahneme vlevo a hned zase vpravo. Silnice, v těchto místech mírně stoupající, nás zhruba po čtyřech kilometrech dovede přímo k vysílači, kde už stačí jen zahnout vlevo a zaparkovat na pohodlné parkoviště.
Okolí vysílače bylo ještě před nedávnem značně neupravené. Dnes ale navštevníkovi nabídne hezky upravený "parčích" s lavičkami, doplněný vodními fontánkami. K samotnému vysílači se mužeme dostat nejblíže na zhruba deset metrů, jelikož je ohraničen průhledným sklem.
Vysílač samotný, jak jsem se dočetl na nedaleké informační ceduli, je 111 metrů vysoký a celý ze dřeva. Těmito parametry se charakterizuje jako nejvyšší dřevěná stavba na světě. Podíváme-li se na stavbu z blízka, zjistíme, že je opravdu ze dřeva. Podívame-li se na stavbu z dálky, ohromí nás její výška. Skutečnost, že stavba je opravdu celá ze dřeva a je tak Vysoká, je chvílemi až neuvěřitelná.
Návštěvu radiostanice, zbudované nedlouho před vypuknutím druhésvětové váky, vřele doporučuji. Je to velká podivaná a ještě větší připomenutí druhé světové války. Kdo by se chtěl dozvědět víc, může nevštívit jednu z přilehlých budov, kde sídlí Muzeum vysílače.