Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Toto krajské město najdete na jihozápadě Anglie na řece Severn, zhruba západně od Londýna. My jsme ho navštívili při naší velké cestě do Skotska.
Město založili Římané v 1. století našeho letopočtu (za panování císaře Nera). Z té doby jsou zde zachovány i zbytky zdí, byly nalezeny i mince.
Parkovali jsme na parkovišti obchodního centra Tesco, kam nás vlastně dovedla hlavní silnice. Pak už jen stačilo dostat se po hlavní silnici za trať. A pak odbočit vlevo, protože jsme tím směrem viděli věž katedrály. A najednou jsme vlastně v parku viděli ruiny kostela sv. Osvalda z doby augustiánského převorství z let 1152, vč. pozdějších oprav do r. 1537. Jsou to pozůstatky nejstarší stavby ve městě.
Pokračovali jsme ulicí Pitt Street a najednou jsme skoro zapomněli na katedrálu. Před námi se objevili další skutečně starobylé budovy a zbytky budov. V roce 1218 tři roky po podepsání Magna Charty byly postaveny budovy jako hranice opatství, od 17. století chátraly, r. 1849 byly vypáleny a r. 1856 jich většina byla zbourána. Část byla ponechána, aby se stala součástí zdi kolem viktoriánského biskupského paláce, kde je nyní soukromá královská škola pro dětí od 3 do 18 let. Procházeli jsme tímto prostorem a připadali jsme si jako v jiném světě. S něčím podobným jsme se ještě nikdy nesetkali. Starobylé funkční objekty, mezi kterými jsou zakonzervované ruiny, tím vším se prochází a žasne.
Tak jsme se vlastně dostali ke katedrále naprosto z opačné strany. Katedrála svatého Petra a Svaté Trojice patří mezi nejvýznamnější zachovalé památky města na místě nejstaršího opatství. Základy původního klášterního kostela jsou z let 1072 – 1104. Je dlouhá 130 m, široká 43,9 m a jediná její věž měří 69 m. Z této věže pravděpodobně vždy v celou hodinu je možno slyšet zvonkohru. Na barevných oknech katedrály jsou mimo jiné zobrazeny i míčové hry a golf, údajně to jsou první obrazy těchto sportů. Nejvýznamnější památkou je svatyně anglického krále Edwarda II. , který byl zavražděn v nedalekém zámku Berkeley. V 19. století byla katedrála opravena sirem Georgem Gilbertem Scottem. Zajímavostí je, že se zde natáčely některé části filmu o Harry Potterovi.
Těžko nádheru katedrály popsat slovy. Ani obrázky tak moc neřeknou. V Anglii jsou všechny katedrály úplně úžasné a stále vás jejich mohutnost a nádhera udivuje.
Zpátky jsme se vydali od hlavního vchodu po College Street a na křižovatce vpravo ve Vestagate Street jsme viděli další kostel – je to původně anglikánský kostel sv. Michaela, založený r. 1190. Od r. 1967 kostel neslouží původnímu účelu, v současné době je tam muzeum, stejně jako v budově naproti kostelu.
A to jsme již mířili zpátky na parkoviště. Odbočili jsme na Archdeacon Street, kde jsme ještě objevili malý kostel St Mary de Lode - je postaven na místě starého římského chrámu, je prvním křesťanským kostelem ve Velké Británii. Hlavní loď byla přestavěna v gotickém slohu v r. 1826. V kostele s normanskou kaplí jsou pravidelné bohoslužby. Protože byl otevřený, tak jsem se ještě na chvilku zašli podívat i dovnitř.
Určitě je ve městě daleko víc zajímavých věcí, ale zde vyzvedávám to, co jsme viděli. A to skutečně za to stálo. Navíc musím poznamenat, že zde uvedené hlavní památky jsou zapsány na seznamu Unesco.