Loading...
Někde jsem četl informaci, že bohatství regionu se dá určit rozličnými způsoby. Může to být (pokud to bankéři dovolí) výpisy z bankovních účtů, počty luxusních automobilů na tisícovku obyvatel (raději stotisícovku), výstavbou nových vil, fabrik, výjezdy obyvatel do exotických destinací (Chorvatsko, Bali a Slovensko bych nepočítal) apod. Jedním z takových ukazatelů bohatosti kraje může být i počet golfových hřišť.
Tento ve světě (hlavně anglosaském) velmi oblíbený druh zábavy se u nás dočkal určitého vzestupu až po roce 1990, do té doby byl považován za silně buržoazní přežitek a socialistickou honorací byly spíš upřednostňovány z východu dorazivší gorodky, které ale z nepochopitelných důvodů masové obliby nedosáhly. Určité obliby se dočkaly snad jen ruské kuželky.
Golf vskutku není jednoznačně laciná záležitost, golfové hřiště potřebuje poměrně náročnou a sofistikovanou údržbu, kdo chce ve sportu vyniknout, nemalou částku musí obětovat i za výbavu (nějakých 14 holí), sluha na jejich nošení (caddy) ale není nutností. Něco stojí i golfový oblek, i když v našich končinách se zas tak na správnou ustrojenost nehledí. No a třebas někomu zůstaly ve skříni golfky po dědečkovi nebo tatínkovi, kdy se takové kalhoty nosily na turistiku a běžky.
Podle hustoty počtu golfových hřišť jednoznačně vede Praha a Středočeský kraj (zcela dominantně s počtem 5 v Praze + 22 kraj). Na druhém místě je paradoxně s desítkou hřišť kraj Karlovarský, nejmenší a nejméně zalidněný, tam to má ale díky lázním tradici. Ve většině ostatních krajů se počty hřišť pohybují mezi 5–8 (8 má Moravskoslezský kraj, to asi není bývalými zbohatnuvšími horníky, ale počtem obyvatel). Ne chvostu se drží s pouhými dvěma svorně kraj Olomoucký a Vysočina. Ano, to dokládá, že oba kraje nijak neoplývají bohatými obyvateli.
U nás tedy v Olomouckém kraji jsou ta dvě hřiště ještě v té bohatší části, jedno u Olomouce, druhé poblíž Hranic na Moravě, kde je to i v dojezdu na Ostravsko, poblíž jsou i větší sídla, jako Přerov nebo Frýdek i Místek. Podíváme-li se do mapy, zjistíme, že v podstatě žádný golf (nemyslíme miniaturgolf) se nehraje v Jeseníkách, naproti tomu v menších Beskydech mají 4 golfová hřiště.
O malou nápravu se už nějakou dobu snaží v Městě Albrechticích, na severním úpatí Jeseníků (menší areál se 6 jamkami).
O vytvoření většího důstojnějšího areálu se asi druhým rokem pokouší v Rapotíně. Zdejší areál vzniká na pozemcích vedle zdejšího smetiště, neboli skládky. Nebojte se, smeťák je dostatečně vzdálen a oddělen i zeleným pásem. Jde o území na východním úpatí masivu Kokeše a Městských skal severně od okresního města Šumperk. Je to areál poměrně blízko oblíbených výletních lokalit u Nových Domků a Tulinky. V období 70.–80. let minulého století byl prostor užíván k výcviku spřátelených vojsk SA (Sovětská armáda), která dvacetiletí obývala šumperská kasárna. Část míst sloužila jako tankodrom, rovnější plocha sloužila jako střelnice, k větším akcím ale vojáci dojížděli na Libavou.
Po návratů vojsk do jejich vlasti opuštěné a zpustošené pozemky hledaly nové uplatnění. Střelnice se stala základnou pro nový smeťák (to se rušila skládka na tzv. Hrabenovském kopci) a zhruba ve stejném době se rušil motokros v areálu šumperského kotle. Motokros se přesunul do míst, kde jezdily tanky.
Nicméně motokrosové aktivity časem pominuly, lidé si našli i jiné zábavy.
V těchto prázdných prostorách tak vzniká další hřiště v Jeseníkách. Rapotínský golfový kluby byl založen v roce 2016 a zpočátku provozoval svou hru porůznu v tělocvičnách, hospodách (v šumperském Majáku je virtuální odpaliště), nebo dojížděli k Olomouci. Výstavba vlastního hřiště probíhá od r. 2019. Jako správní Češi si ale členové klubu nejdřív postavili hospodu, tedy budovu se zázemím klubu. Postupovalo se terénními úpravami, u klubovny by mělo být cvičné odpaliště. Budoucí green pak bude zřejmě pokračovat do přilehlých svahů. V první etapě se počítá se šesti jamkami, budoucí rozvoj není vyloučen. Na spolufinancování se mimo členů podílí četní sponzoři (i když teď v epidemické krizi asi méně tučně). Nicméně doufejme, že do budoucna vznikne u Rapotíně poměrně pěkné místo, kam nebudou směřovat jen zarytí golfisté, ale i náhodní výletníci. Nakonec pokud se podaří zrealizovat vše v uvažovaném záměru, nějaká ta hra na zkoušku by nemusela nutně zruinovat případného zájemce o vyzkoušení (viz web).