Šumperk – singletraily v příměstském lese, nový ráj cyklistů
Turistické cíle • Zábava, atrakce
Dne 30. dubna 2019 získá město Šumperk, plným právem nazývané Brána Jeseníků, novou přitažlivou atrakci. Toho dne totiž ve zdejším příměstském lese – tedy mezi areálem někdejší „Sanatorky“, Čarovným lesem a Tulinkou – budou oficiálně otevřeny speciálně upravené stezky pro jízdu na horském kole, tzv. singletraily. Vzorem pro jejich vybudování se staly slavné Rychlebské stezky nebo Singletrail v Moravském Krasu. Je to pochopitelné, vždyť všechny tyto trasy mají stejného (spolu)autora, kterým je šumperský rodák Ondřej Hoigr. Celá tato investice přišla téměř na 1,1 milionu korun s tím, že zde byla využita dotace Olomouckého kraje..
Tyto zážitkové stezky byly sice dobudovány již na podzim roku 2018, ale slavnostní otevření tratí je spojeno až se zahájením nové cyklistické sezony. Šumperské traily měří dohromady téměř 1,5 km a jedná se o tři různě náročné trasy. Nejsnadnější je modrá stezka, jejíž délka se uvádí 370 nebo 410 metrů. Červená trasa má střední náročnost a délku 230 (nebo 250) metrů a černá trasa je nejnáročnější a všechny informační zdroje se u ní shodují na délce 250 m. Jedná se tedy ve všech případech o tratě krátké (ale intenzivní), na kterých ovšem nechybí vysoké klopenky, terénní vlny i obtížné skoky. Je přitom zajímavé, že každá z těchto tratí měla původně měřit přibližně jeden kilometr …
Přesto, že se mnozí nedočkavci o šumperských singletrailech vyjádřili jako o poměrně náročných (i když s absencí kořenů a různých podobných záludností), setkáme se většinou s oficiálním názorem, že jsou tyto trasy navrženy i pro rodiče s dětmi, které zde mohou trénovat základy jízdy v terénu. Víc by nám asi prozradil zhotovitel šumperského trailu, který by se měl stát místem setkávání generací, Ladislav Ščuka. Tratě jsou charakterizovány jako tzv. flowtraily s udusaným podkladem, u kterých je náročnost daná především rychlostí.
PS: Pokud někomu nesedí součet délky všech tří tras s celkově uváděnou délkou, tak je to proto, že ten rozdíl tvoří délka stoupací cesty, kterou se bikeři přesouvají z bodu nejnižšího do bodu nejvyššího.
PS 2: Slavnostní otevření proběhlo za krásného počasí (předtím i potom však lilo jako z konve) a za účasti autora i stavitele tratí i početného týmu nezbytných představitelů města Šumperk a Olomouckého kraje. Starosta města Tomáš Spurný pak sjel modrou trasu oficiálně jako první (sám se mi ovšem přiznal, že si všechny tratě sjel už před několika dny, a to tak nějak neoficiálně).