Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Boží muka
Pozdně renesanční kamenná Boží muka z konce 17. století na Nových Domkách (osada mezi Šumperkem a Rapotínem s oblíbenou výletní restaurací, dnes vedena jako jedna z rapotínských ulic) patří k zajímavým drobným památkách v nejbližším okolí okresního města Šumperk. Na mnoha – ještě i relativně nedávno vydaných – mapách ji však stále najdete jako památku, umístěnou přímo v Šumperku, poblíž železniční trati směřující na Kouty nad Desnou a Uničov. Koneckonců u někdejší Eternitky (dnes Cembrit) na Příčné ulici byste tato boží muka našli ještě v roce 2007.
V tomto roce se totiž zmíněná boží muka stala jedním ze středobodů zájmu památkářů šumperských, i těch olomoucko-krajských. Zařazení této památky mezi nejvážněji ohrožené historické objekty na Šumpersku – a související uvedení božích muk v Příčné ulici mezi Kulturní památky – zakončilo několikaleté úsilí o zachování (i zdokumentování) souboru pozdně renesančních božích muk, která byla v této oblasti stavěna na památku obětem čarodějnických procesů a jejichž nemalá část již byla – bohužel - nenávratně zničena.
Zdejší – čarodějnická - boží muka byla ve zmíněném roce 2007 přestěhována z Příčné ulice na Nové Domky, přesněji k rozcestníku U Nových Domků na ulici Samota, spojující Nové Domky s jednou se zahrádkářských kolonií a následně i se Šumperkem. Asi aby lépe střežila tuto příjezdovou komunikaci, dřevěné odpočivadlo i překrásné výhledy na majestátný masiv Jeseníků. Tato boží muka můžeme právem řadit mezi vyhlášené cestovatele, původně totiž údajně stávala v místech, kde se v současné době nachází šumperský Okresní soud, tedy na křižovatce ulic dr. E. Beneše a M.R. Štefánika.,
V kamenné nice byla v minulosti umístěna soška, pravděpodobně zobrazující nějakým způsobem Pannu Marii. Z poměrně dobře čitelného nápisu vyplývá, že tato boží muka byla postavena 20. října roku 1699 k větší slávě Boží i Panny Marie. Vzhledem k obecnému předpokladu, že byla od samého počátku určena památce jedné ze šumperských obětí čarodějnických procesů, stala se tato památka jedním ze zastavení „Čarodějnické cyklotrasy“.