Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Na okraji Lužických hor v Žitavské pánvi se nalézá město Hrádek nad Nisou. Výraznou dominantou tohoto města i jeho okolí je hrad Grabštejn, jehož dějiny jsou úzce propojeny s dějinami Hrádku i celé Žitavy. A tudíž ani my jsme nechtěli nechat tuto důležitou pamětihodnostem v Trojzemí bez povšimnutí.
V zimě je sice vlastní objekt pro návštěvy uzavřen, ale naštěstí je možné si ho prohlédnout zvenčí. Zastavujeme na menším parkovišti a jdeme po úzké pěšině podle ukazatelů. Okolní krajina změnila díky mírnému sněžení v posledních dnech svůj šat.
Přesné datum založení hradu Grabštejn není známo. Předpokládá se, že zde původně stál pouze valový hrad, jehož podoba se nedochovala. Panství se v té době nenazývalo Grabštejn, nýbrž podle záznamů z kronik bylo užíváno jméno „Ulsycz“, což je vysvětlováno jako lužickosrbské slovo Olšici.
Nejstarší písemná zmínka o dnešním hradu pochází z roku 1286 a je spojena se jménem Oty II. purkrabího z Donína. České pojmenování Grabštejn vzešlo patrně z německého názvu hradu, Grafenstein. Záhy se Grabštejn stal významnou hraniční pevností pro významnou oblast Žitavy. Tuto úlohu hrál střídavě i v dalších obdobích spolu s nedalekými hrady Frýdlantem a Houskou.
Následně se hrad i panství rozvíjeli a měnily majitele. Někdy se tak dělo kvůli dluhům jindy prodávalo z jiných důvodů. Husitské války, vpád Švédů do země a obsazení hradu (1645), Válku o dědictví rakouské (1740 - 1748), období Sedmileté války (1756 - 1763) i Napoleonské války přečkal Grabštejn bez vážnějšího poškození a zůstal ušetřen i plenění.
Avšak štěstí se ho pořád jenom nedrželo. 13. 4. 1781 hrad vyhořel. Následně však došlo k opravám a stavebním úpravám. Další pohroma přišla 4. 6. 1843, kdy do stavby udeřil blesk, a shořely střechy na budovách. Po opravách dostala hradní věž na téměř jedno a půl století podobu novogotické hlásky zakončené špicí.
Přicházíme k hradu stojícím na vysokém ostrohu a přemýšlíme, zda se této stavbě říká hrad, zámek nebo „hrad a zámek Grabštejn“. V mapách, na internetu i propagačních materiálech jsme viděli všechny tři možnosti. Myslím, že není důležité přesné označení, ale zajímavý současný vzhled. Přibližná dnešní podoba hradu Grabštejn vznikla zásadní přestavbou již patrně v letech 1564 - 69 za Jiřího Mehla ze Střelic. V srpnu 1655 nechal tehdejší majitel Grabštejna zbořit zděné hradby.
V 19. století již Grabštejn panstvu patrně nevyhovoval a neobývalo ho. Sloužil pouze výhradně úřednictvu a provozním účelům. Po první světové válce začal být hrad navštěvován turisty a zřejmě po roce 1931 vzniká na hradě clam - gallasovské rodové muzeum, které shromažďovalo mimo jiné africké lovecké trofeje Karla Podstatzkého.
Po skončení druhé světové války byl hrad i další majetek na základě Benešových dekretů zabaven jejich vlastníkům, Clam-Gallasům. Sedm set let trvající epocha šlechty na Grabštejně se tak uzavřela.
V době socialismu se o hrad moc nepečovalo, využívala ho Armáda ČR. Až do roku 1992 byl objekt tudíž nepřístupný a polorozbořený. Štěstí se však k němu neobrátilo zády. S velkým úsilím tuto působivou památku zachránily soukromé iniciativy a státní úřady.
Hrad je zpřístupněn veřejnosti od sklepů až po věž. Novější „dolní“ zámek s parkem není otevřený (až na výjimečné dny), sídlí v něm totiž Veterinární základna Armády ČR.
Každý hrad, hrádek i hrádeček má ve svých zdech skrytou nějakou tu pověst. Ta z Grabštejna pro nás zatím zůstala utajena, proto se rádi na toto místo někdy vrátíme.
Některá ze zajímavých míst, která jsem ještě v Hrádku nad Nisou a okolí navštívil:
- město Hrádek nad Nisou: https://www.turistika.cz/mista/mesto-hradek-nad-nisou-na-okraji-luzickych-hor
- Trojmezí: https://www.turistika.cz/mista/trojzemi-u-mesta-hradek-nad-nisou-hranice-trech-statu-ceska-nemecka-a-polska
- Popova skála: https://www.turistika.cz/mista/popova-skala-u-hradku-nad-nisou
- Chrám Pokoje:https://www.turistika.cz/mista/chram-pokoje-kostel-ve-slohu-saske-novorenesance-v-hradku-nad-nisou
- kostel sv. Bartoloměje:https://www.turistika.cz/mista/hradek-nad-nisou-kostel-sv-bartolomeje
- město Žitava (Zittau):https://www.turistika.cz/mista/zitava-zittau-zajimave-historicke-mesto-kousek-od-hranic
- zřícenina hradu a klášteru Oybin: https://www.turistika.cz/mista/oybin-nemecke-mestecko-a-zricenina-ceskeho-kralovskeho-hradu-s-klasterem
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/