Harran – město v propadlišti dějin
Turistické cíle • Památky a muzea • Skanzen
Starobylá vesnice Harran leží 45 km jihovýchodně od města Şanliurfa. První zmínky o ní jsou staré více než 6000 let, bylo tu tedy jedno z nejstarších osídlení na zemi. Poprvé zde vytvořili prosperující obchodní centrum Asyřané. Roku 53 př.Kr. zde byl se svým vojskem poražen Parthy římský generál Krassus. Později se město stalo významným centrem vzdělanosti a tento status si udrželo i za vlády Byzance a Arabů, kteří zde založili proslulou univerzitu.
Ve 13. století bylo město zpustošené vpády Mongolů a zůstaly po něm jen archeologické památky.
Dnes je častým cílem turistů zejména díky domkům s konickými střechami, které vypadají jako úly. V okolní planině je to poslední vesnice tohoto rázu. V ústřední části je několik domků zařízeno jako Skanzen, kde si návštěvníci mohou prohlédnout výbavu obydlí zdejších obyvatel – výbavu, se kterou si vystačili snad již několik stovek let.
Do rozpáleného Harranu je možné se dostat samozřejmě vlastním autem, turisté mohou jet dolmuší (minibusem), je ale třeba ve vesnici přenocovat. Třetí možností je využít nabídku placeného výletu od někoho ze Şanliurfy, např. majitele penzionu, který si rád přivydělá další liry (v roce 2007 jsme za cestu tam a zpět zaplatili 25 lir/os., v autě jsme kromě majitele Azíze jeli 3). Dnes už budou pravděpodobně možné i oficiální placené výlety od turistických operátorů z Urfy.