Hattusa a Yazilikaya
Turistické cíle • Památky a muzea • Pevnost, opevnění
Obě místa jsou na seznamu Světového dědictví UNESCO.
Hattusa bývala hlavním městem Chetitů, kteří hráli významnou roli v raných dějinách Anatólie. Nejvhodnější základnou, z níž můžete tato dvě místa navštívit je Městečko Bogazkale, kde je několik ubytovacích komplexů, většinou zahrnující hotel, obchůdek i malý kemp. Rozlehlé ruiny Hattusy pokrývají celý vrchol kopce. Je to rozsáhlý komplex, po němž se můžete pohybovat autem. Hattusa bývala velkým městem opevněným Kamennými hradbami, dlouhými přes 6 km. Musíte si v pokladně zakoupit vstupenky a pak pokračujete autem dál, nejprve však musíte odmítnout všechny dotěrné prodavače suvenýrů. A protože tu nebývá turistů mnoho, jste spíše návštěvníky ojedinělými, o to více se prodavači snaží Vás přesvědčit.
První místo, k němuž přijedete, je velký komplex Velký chrám. Musíte však zapojit velkou představivost, protože po Velkém chrámu, který byl zničen kolem roku 1200 př. n.l., zbyly pouze rozsáhlé ruiny. Velmi zajímavý je tu zelený kámen, jeden ze dvou na světě, který byl darován Ramsesem II. po podepsání Kadešské mírové smlouvy. Můžete zde objevit zbytky obrovských hliněných skladovacích nádob nebo podstavec jedné ze dvou soch chetitského božstva. A tady Vás stíhají samozvaní průvodci a snaží se Vám vnutit knižní publikace, a když ty odmítáte, tak pak vnucují své průvodcovské služby.
Když vyjedete do kopce, narazíte na Lví bránu, se dvěma Kamennými lvy na každé straně. Je to jedna z nejméně šesti bran. A v této oblasti je také nejlépe dochované opevnění města. Asi po 600 metrech dorazíte k Bráně Země. Je tu umělý kopec, který býval u základny 70 m široký a 15 m vysoký. Další zajímavostí je 70 m dlouhý tunel, který prochází hradbami. Chetité užívali tzv. opěrnou klenbu. A když projdete tunelem, můžete se projít po monumentálním schodišti, které vede po stranách širokého kamenného svahu.
Pak dojedete ke Královské bráně, která své jméno získala díky královsky vyhlížející figuře na reliéfu. Originál reliéfu je ale v muzeu v Ankaře a vy tu můžete shlédnout pouze kopii. Ve skutečnosti postava není králem, ale chetitským bohem.
Další zastavení je u skály s vyrytým chetitským nápisem, který pochází z období vlády posledního chetitského krále. Přímo naproti vede stezka k vykopané Jižní baště a k místu, které mohlo být královskou hrobkou. Nachází se zde krásná hieroglyfická komnata s reliéfy lidských postav. Dalším místem jsou rozvaliny Velké pevnosti. V této pevnosti býval královský palác a chetitské státní archivy. Archivy obsahovaly asi 2 500 kusů tabulek včetně již zmiňované mírové smlouvy s egyptským faraónem Ramsesem II.
Koupí vstupenky do Hattusy získáváte i volný vstup do Yazilikayi, která je asi 3 km od stánku se vstupenkami. Toto místo znamená v překladu „Popsaná skála“ a to zde také naleznete. Skalní galerii s rytinami. Toto místo bylo s největší pravděpodobností pohřebním místem krále Tutchaliji IV.