Ankara muzeum anatolských civilizací
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Předposlední den v Turecku byl trochu náročnější na přesuny. Z Chattušaši jedeme do Ankary. Moc času tam nemáme, projíždíme novou částí města a první, co nám padne do oka, je velký obraz Atatürka na domě. Naproti na náměstí Ulus stojí památník Vítězství. Pomníku vévodí jezdecká socha Mustafa Kemala Atatürka ve vojenské uniformě polního maršála. Pomník vytvořil z mramoru a bronzu rakouský sochař Heinrich Krippel v r. 1925 a zde byl postaven r. 1927. Množství soch trochu připomíná kult osobnosti. Ankara má také svou velmi bohatou historii, ale hlavním městem se stala až v r. 1923. Leží v centru Turecka a za Istanbulem je druhým největším městem.
Co si však nemůžeme v Ankaře nechat ujít, je prohlídka Muzea anatolských civilizací. První muzeum bylo nahoře v citadele. Muzeum je nejvýznamnějším muzeem v Turecku. Nachází se pod hradem v budově krásně zrenovovaného, starého krytého koňského trhu uprostřed upraveného parku, ozdobeného sochami. U vchodu nás upoutalo oznámení, že v r. 1997 bylo muzeum vyhlášeno nejlepším evropským muzeem. Plaketa visí uvnitř budovy. Exponáty sem byly přivezeny ze všech koutů Turecka, jsou rozděleny a uspořádány chronologicky od starší doby kamenné přes mladší dobu kamennou, dobu bronzovou, vládu Chetitů, Asyřanů, Urartu, přes dobu římskou atd. Dokumentují tak jeho velmi bohatou historii a život lidí od dávných dob až po dnešek. Budova je dvoupatrová a je rozdělena na dvě části, v první jsou vystaveny exponáty a druhá část slouží vedení muzea, nachází se tam knihovna a konferenční sály.
Začínáme v první místnosti doby kamenné, kde se nachází pazourky, kamenné býčí hlavy a jeskynní malby. Zajímavá je figurka boha sedícího na trůně a soška matky, připomínající věstonickou Venuši. Ve vitrínách jsou různé kultovní předměty, zlato-železná dýka z doby bronzové, terakotové sošky a nádoby, sošky lidí i zvířat, měděné exponáty, sluneční disk z třetího tisíciletí př.n.l., býci z Bogazkoy z let 1275-1220 př.n.l., nádoby z malované keramiky a vysekávané skalní reliéfy z Yazilikayi a Chattušaše - originál bojovníka od královské brány. Zvláštní pozornost je věnována textům chetitského klínového písma, které patří do světového dědictví UNESCO. Muzeum jsem si pořádně prohlédla a myslím, že ocenění si zaslouží. Určitě byste ho neměli při návštěvě Turecka vynechat.