Havířov – Brána s kyvadlem
V populárním filmu „Marečku, podejte mi pero“ se řeší problém, že secí stroj neseje. To je u secího stroje závada skoro fatální.
Asi podobně je na tom dominanta havířovského náměstí Republiky. Hlavní městské prostranství zdobí kyvadlo, které se nekýve. Jestliže se nekýve, je to taky trošku podstatná závada. Ačkoliv tady to nijak neohrožuje výrobu. 9 metrů vysoká Brána s kyvadlem, jak by se mělo celé dílo nazývat je dílem sochaře, designéra a hudebníka Stefana Milkova z let 2003–2005. Umělec pochází z Bohumína, studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. V letech 1987–91 působil jako člen umělecké skupiny Tvrdohlaví.
Kovový artefakt není jen zmíněným kyvadlem, ale vlastně i fontánou. Pohyb kyvadla zajišťují dva lineární motory, ovšem dílo provázejí neustálé problémy. Zřejmě ne zcela vyjasněná technologie a nevydařená protikorozní ochrana způsobuje, že kyvadlo občas nejde (to občas je leckdy dosti dlouhé).
Problémy ale provázejí dílo od začátku, radnice původně chtěla dílo osadit na podstavec, který neodpovídal původnímu záměru. Nakonec je celé dílo posazené v úrovni dlažby. Kyvadlo se ale samotné podařilo rozkývat až v roce 2007. Perličkou na tom je fakt, že autor předpokládal, že kyvadlo rozhýbe jen tak vítr, to by ale podle všeho měla být spíš vichřice, takže se přistoupilo k motorovému řešení.
Dílo je výsledkem umělecké soutěže z října 2002, soutěž byla veřejná, do ankety se sešlo na 4000 hlasovacích lístků. Vyhrálo ale dílo, které by přišlo asi na 22 miliónů, což byl přeci jen asi nad možnosti místní radnice. Odborná komise a městské zastupitelstvo nakonec posvětili dílo, které přišlo „laciněji“ na 5,6 milionů Kč.
Nakonec dílo celou dobu dodnes provází různé spory i rozporuplné reakce, kupodivu těch přívětivých hlasů je poměrně málo, ačkoli autorovi článku se dílo poměrně líbí, zřejmě většině místních zas artefakt zas tak sympatický není.