Loading...
Je jedním z nejhezčích na celém Havlíčkově náměstí. Nachází se v levém horním rohu rynku a jeho poznávacím znamením je nepřehlédnutelný arkýř s malou věží. Byl původně objektem gotickým (i s gotickými sklepy), v šestnáctém století renesančně přestavěn. Podle jmen majitelů byl nazýván také domem rolandským a hankovským. „Přežil“ dva požáry a roku 1871 byl podle návrhu architekta F.Schmoranze přestavěn v duchu novogotickém.
Ještě předtím jej ale roku 1832 odkoupil otec K.H. Borovského – Matěj Havlíček. Jeho tehdy jedenáctiletý syn Karel tady žil až do svého odchodu do Ruska a od roku 1844 i po návratu. O sedm let později byl přímo v domě zatčen a exkortován do Brixenu. Po návratu z vyhnanství (1855) už bohužel nezastihl živou svoji choť Julii, která krátce před jeho příjezdem zemřela na tuberkulózu. Po roce i on skonal na tuto nemoc, kterou jej zřejmě nakazila manželka při návštěvě v Brixenu.
Ve vlastnictví Havlíčků dům zůstal až do roku 1880, kdy jej vdova po Matěji (a Karlova matka) prodala městské spořitelně.
Dnes se zde nachází muzeum s expozicí „Po stopách Karla Havlíčka v Německém Brodě“, v níž jsou vystaveny spisovatelovy osobní věci a předměty připomínající i jeho rodinu.
V prvním patře domu je malovaný strop, jehož vznik je datován do začátku 17.století.