Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Heraklion (Iráklion) je dnes hlavním městem Kréty. Dle údaje z roku 2006 zde žije 120000 obyvatel. Je centrem kultury, obchodu a cestovního ruchu. Přímořská oblast Heraklionu je také největším turistickým regionem ostrova. Většina turistů tedy projde jeho letištěm a potom dál pokračuje jízdu do svého hotelu. Pravděpodobně všichni návštěvníci ostrova se aspoň trochu zastaví ve městě na prohlídku památek a nákupy. Návštěvu města je vhodné spojit s prohlídkou vykopávek minojských památek v Knossu.
Město vybudovali Arabové, když opustili Knossos. Celou Krétu i s tímto městem koupili roku 1204 Benátčané, aby si zajistili bezpečnou plavbu po moři. Město důkladně opevnili a postupně se sem stěhovaly i benátské bohaté rodiny. Tím zde vznikla řada pozoruhodných staveb v italském renesančním stylu. Ze sedmi benátských bašt je dnes přístupná pouze bašta Martiengo s výhledem na město a hrobem zdejšího rodáka Nikose Kazantzakise, autora románu Řek Zorba.
Myslím, že je toto město typickým městem středomořských destinací. Prolíná se zde novější zástavba se starou. Na jakémsi prostranství jsme navštívili místní tržiště, kde bylo hodně spotřebního zboží i potravin a ovoce.
Výjimečný je přístav s pevností Koúles vybudovaný v letech 1523-1540. Je to místo se silným emocionálním nábojem, kde šly dějiny, obchod, i působily dálky cizích krajů. Zvláštní zážitek pro mě byl velmi silný vítr u pevnosti, který zde byl přesto, že ve městě bylo téměř bezvětří.
Všechny památky jsou soustředěny ve starém městě. Prakticky se dají obejít cestou z přístavu do města. Mezi významné památky města patří dvoupatrový benátský palác Loogia z roku 1628 s arkádovými chodbami, polokruhovým vnitřním nádvořím s fasádou zdobenou renesančními balustrádami. V jeho blízkosti jsou dva kostely. Bazilika sv. Marka z roku 1239 je nejstarším heraklionským kostelem. Turci ho přeměnili na mešitu, dnes slouží ke kulturním účelům. Na náměstíčku vedle je kostel sv. Tita, který byl vysvěcen na ortodoxní kostel až v roce 1923. Byl totiž původně postaven Turky jako mešita. V malé kapli přístupné z předsíně je jako vzácná relikvie uložena lebka sv. Tita. Nejslavnější benátskou kašnou na Krétě je Morosiniho fontána z roku 1628. Ta byla napájena z 15 km dlouhého vodovodu z hory Juchtas.