Heřmanův Městec a židovská synagoga se školou
Počátky města spadají do konce 13. století, kdy menší ves nechal přebudovat její majitel Heřman z Mrdic na městečko, které nazval Heřmanův Městec. Možná již v této době byli mezi obyvateli první židé, ale písemně to doloženo není.
Za to již na počátku 15. století zde žilo několik židovských rodin a židovská obec se postupně rozrůstala. Tudíž stavba synagogy nedala na sebe dlouho čekat. Kde se však nacházela ta původní, není přesně známo, jelikož patrně podlehla požáru.
Roku 1760 byla postavena barokní synagoga, kterou nechali v roce 1870 přestavět do současné novorománské podoby. Ještě předtím však přistavěli objekt židovské školy, která přiléhala k synagoze. Z prvního patra školy vedla krytá chodba, kterou se přišlo na galerii synagogy. Toto propojení zůstalo dodnes. Svému účelu sloužil objekt až do začátku 20. století, kdy v něm byla škola zrušena.
Stejně jako i jinde v republice také zde došlo k tragickým událostem v životě zdejších židů za druhé světové války, po jejímž skončení se z koncentračních táborů vrátily zpět jen dvě ženy, a tudíž místní židovská komunita zanikla.
Naštěstí synagoga nebyla vypálena. A také její vybavení nebylo zničeno, nýbrž ho odeslali do židovského muzea v Praze. To zůstalo, podlehlo zkáze jednak zubem času, ale i lidským přičiněním. Ještě za okupace zde byl zřízen sklad německé armády
Po válce budovu koupila Českobratrská církev evangelická, která ji chtěla přestavět na křesťanský kostel. Rok 1948 ukončil tyto úvahy a v bývalé synagoze se skladovaly různé věci. Na konci 80. let se novým majitelem stalo město a dokonce se uvažovalo o demolici, jelikož se měla být v blízkosti vystavěna nová škola.
Rok 1989 přišel pro synagogu v „hodině dvanácté“ a město se rozhodlo objekt i se školou zachránit. Postupně se začalo s náročnými opravami, které byly ukončeny roku 2001. Slavnostní otevření se konalo 25. listopadu a budovy slouží veřejnosti především ke kulturním účelům.
Ohledně otevírací doby se je dobré před návštěvou podívat na stránky města: https://www.spokul.cz/zidovske-pamatky/synagoga/.
Vyprávění o zajímavých místech, která navštívím, také uveřejňuji na těchto stránkách:
http://bubinga.blog.cz/ nebo na iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/