Hlavní svitavský kostel
Ve své západní části se 670 metrů dlouhé svitavské náměstí Míru rozšiřuje a jeho plocha je tady ozdobena barokní městskou kašnou a morovým sloupem. Krásné barevné fasády okolních budov jsou sice dle pořekadla „každý pes jiná ves“... ale všechny ty barokní až klasicistní budovy s jiným vzhledem svého štítu se mezi sebou nijak nebijí a oko zvědavého návštěvníka na nich spočine s nevýslovným zalíbením. Všem stavením, jejichž průčelí obklopují ze tří stran rynek, ale vévodí to veliké sakrální, jímž je kostel Navštívení Panny Marie.
Prý v těchto místech kdysi stával už kostelík románský a v něm kázávali slavní soluňští bratři, nicméně anály se zmiňují až o stavbě gotické, která vznikla kolem roku 1250. Brzy poté, kdy se do Svitav přestěhovala biskupská kapitula z Litomyšle, se stal kostelem klášterním. Premonstrátský řád zde založil i špitál, který byl s kostelem ve spojení podzemní chodbou. V průběhu času byl kostel několikrát upraven a po velikém požáru města v roce 1781 velkou přestavbou pod vedením Matěje Rosy zcela změnil svoji podobu. Při ní byla prodloužena chrámová loď, přibyl jižní přístavek a interiér se mohl pochlubit zbrusu novou podobou a obrazy od mistrů Georga Tonuigera a Huberta Maurera. Varhany v roce 1798 dodal Johann Staudinger. Barokní podoba farního kostela se od té doby nezměnila, nicméně vnímavý návštěvník na něm dodnes objeví několik gotických prvků, jakým je např. polygonální presbytář či opěrné pilíře.
(Ony se vlastně v kamenné mase chrámu zachovala i gotická okna, ale ta byla zazděna a překryta omítkou.)
Jako bonus je přes sezónu k prohlídce chrámu zařazen zpoplatněný výstup na vyhlídkovou kostelní věž. Přístupna je od začátku července do konce září každé sobotní dopoledne a nedělní odpoledne a návštěvníky čeká při cestě nahoru na vyhlídku překvapení v podobě expozice o sakrálních stavbách města i okolí. A to nejen o těch, která dosud stojí, ale dozví se informace o kostelících a kaplích, které z povrchu zemského už dávno zmizely. Prohlédnout si možno i bývalý byt zvoníka.
Sama vyhlídka na město i na náměstí je pak čarokrásná... a lze odtud pozorovat i blízký Hřebečský a Javornický hřeben.