Svitavy leží na řece Svitavě, na hranici mezi Čechami a Moravou. Samotně město Svitavy se začalo budovat v polovině 13. století. Centrum Svitav je městskou památkovou zónou. Nejslavnějším svitavským rodákem je Otakar Schindler.
Svitavám, stejně jako dalším městům, se v minulosti nevyhnuly epidemie moru, cholery či tyfu. Jak bylo v 16. a 17. století zvykem, po zvládnutí zmíněných pohrom, nechali vděční měšťané postavit barokní sloup zasvěcený Panně Marii jako poděkování za záchranu města a pro povzbuzení větší zbožnosti.
Barokní pískovcový sloup se sochou Panny Marie v nadživotní velikosti byl postaven na hlavním náměstí (dnes náměstí Míru) v roce 1703. Jméno autora není známo, ale předpokládá se, že by mohl pocházet z okruhu olomouckých dílen.
Mariánskou sochu obklopují na dříku patroni města – sv. Šebestiín, sv. Rochus, sv. Florián a sv. Jan Nepomucký v životní velikosti. V jeskyni sloupu osazeném na hranolovém soklu, se nachází socha sv. Rozálie.
Nápisy na dříku vypovídají o samotné stavbě sloupu a jeho opravách, které probíhaly v letech 1807, 1883, 1905, 1954, 1976 a 1995. Poslední opravy sloupu proběhly v letech 2017-2018.
Na východní stěně podstavce je mezi světci akantová kartuše s nápisem: „EX VOTO HAT DIE HERTZ OGL: BISCHOFFL: STATT ZWITTAV ZV LOB DER VNBEFLECKEN EMPFÄNGVS MARIAE DIESE SÄVLEN AVFFÜHREN LASSE. AO: 1703“
Na západní pak podobná s nápisem: „DIESE MUTTER GOTTES STATUA ISTIM.IAHR 1807 AUF KOSTEN DER STADTGEMEINDE UND EINIGEN WOHLTAETERN STAFIERT WORDEN“
Na východní straně dříku je drobná akantová kartuše s nápisem ve třech řádcích: „M4Z / Z/ M“.