Hložec - příroda
Turistické cíle • Příroda • Pohoří
Pod názvem Hložec nehledejme nové neznámé pohoří: toto jméno nese horská skupina Bílých Karpat, oddělená od blízkého Královeckého hřebene hlubokým údolím říčky Klobučky. Při pohledu na mapu zjistíme, že tato oblast má tvar rovnostranného trojúhelníku, jehož 2 ramena tvoří tok řeky Vláry a říčky Klobučky. Stranu severojižní pak ohraničuje pomyslná osa Valašské Klobouky - Lipina - Křekov - Vlachovice s Vrběticemi a Bohuslavice nad Vláří. Dál za touto hranicí se už rozkládá pahorkatina s vršky, tvořícími Podhůří Vizovických vrchů. Horská skupina Hložce dosahuje nejvyšší nadmořské výšky svými 644 m vrcholkem hory Jeleňovská (též Stráně.) Pokud je vám tohle jméno povědomé a něco vám připomíná, máte pravdu - známý horský hotel stejného jména najdeme na jeho svazích 1 km pod vrcholovou kótou. Druhý nejvyšším vrcholem je se svými 624 m Vysoká (též Rubaný háj). Na hřebeni mezi těmito dvěma nejvyššími "Topy" horské skupiny najdeme tak trochu tajemnou Hložeckou kapli, která vznikla na paměť uherských vpádů a na místě údajného zázraku. Třetí příčku v žebříčku nejvyšších vrcholů pak obsadila hora Matka. Její mohutný a rozložitý masív se dotýká výše 624 m a její podvrcholky a svahy sahají až po městečko Brumov - Bylnice. Na tom posledním ostrohu nad Brumovem pak najdeme zříceniny kdysi mohutné pohraniční pevnosti - hradu Brumova.
Hložec je rozčleněn několika hlubokými dolinami. Největší a nejdelší údolí dostalo jméno podle Hložeckého potoka, který pramení pod Jeleňovskou. Potok protéká celou délku svého toku pěkným zalesněným údolím a na prahu městečka Brumova napájí svou vodou čtyři nádherné rybníky - v tom posledním se zrcadlí malebná silueta zříceniny brumovského hradu - a potok končí svou 5 km dlouhou pouť v říčce Brumovce. Zmiňované rybníky sloužily už od středověku jako zdroj pitné a užitkové vody pro - v současnosti bohužel nefunkční - starobylý pivovar. Údolí Hložeckého potoka je pro obyvatele Brumova - Bylnice významným rekreačním zázemím. Prochází jím lesní silnička, kolem níž na několika místech vidíme chatovou zástavbu, uprostřed doliny pak malebnou hájovnu "U Krajčů." Lesní asfaltka neslouží jen pro kratší či delší pěší vycházky místnímu obyvatelstvu, ale zároveň po ní probíhá cyklotrasa mezi Brumovem a Popovem. Takže ti z vás, kteří raději sledují přírodu ze sedla svého dvoukolového "oře," ti mají možnost se projet údolím Hložeckého potoka až na jeho závěr.
(Zde je možnost odbočky po lesní cestě ke Hložecké kapli a zpět.) Na předělu v sedle se pak můžete pokochat výhledem na hraniční hřeben Bílých Karpat s dominantním Holým vrchem ( 835 m). Po krátkém odpočinku v turistickém altánku - pokud jste tak neučinili v podobném altánku u rozcestí cest, v místě zvaném "Třísky" ještě hluboko v Hložeckém údolí - vás čeká sjezd 3 km dlouhým údolím, vytvořeném Havránkovým potokem. Vašim cílem pak bude obec Popov, která je součástí větší Štítné nad Vláří. Řeka, kterou překonáváte po mostě, se v části svého horního toku kdysi jmenovávala Benčice. Později přešel na celou délku jejího toku "oficiální" a nám mnohem milejší název Vlára. Poslední "větší" údolí tvoří tok Vlčího potoka poblíž Valašských Klobouk. Ten pramení pod Jeleňovskou a po 2 km se vlévá do Klobučky poblíž hlavního silničního tahu a motorestu, vystavěného ve valašském lidovém slohu a nesoucího příznačný název - Koliba.
Že je oddělená hoská skupina Bílých Karpat - Hložec, místem s krásnou valašskou přírodou, místem s nádhernými smíšenými lesy a místem s mnoha vyhlídkami na fantastická "panorámata" KRAJINY jižního Valašska a pohraničí... tak o tom svědčí mimořádně bohatá síť turisticky značených cest. Obsahuje všechny čtyři barvy duhy, tvořící základní "spektrum," používané při značení všech turistických tras a umožňuje důsledně a ze všech koutů poznat kus zdejší pěkné přírody. U horského hotelu Jeleňovská pak navíc najdeme ještě další síť místně značených okruhů...