Výlet do valašského Brumova
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Za sportem • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Je krásná březnová sobota a na výlet do valašského městečka Brumova jedeme tentokrát čtyři. My s Frantou jedeme ráno autobusem do Luhačovic, odkud společně s Markem a jeho ženou Martinou pokračujeme jejich autem za krásami Valašska. Naplánovali jsme si prohlídku brumovského hradu, prohlídku rybníků pod hradem, nedaleký vrch Královec, kde se nachází nová rozhledna a prohlídku města Valašské Klobouky. Brumovský hrad je dominantou městečka Brumov, ležícího skoro u hranice se Slovnskou republikou u ústí Vlárského průsmyku. Mezi léty 1210 – 1220 ho založil král Přemysl Otakar I. v pozdně románském slohu. Býval královským hradem, postupem doby měnil majitele, po 300 letech ho získala do vlastnictví šlechta. Pevnost byla přestavěna a lépe opevněna, pod hradem založeny rybníky s pivovarem. V 16. a 17. stol. došlo kvůli několikerému průniku uherských nepřátel k vypálení Brumova a zpustošeno bylo i jeho širé okolí. Po skončení válečných událostí leželo brumovské panství v troskách, pak sloužilo jen jako sídlo pro úředníky. Roku 1760 dochází k požáru, po něm byl hrad opraven jen provizorně, roku 1820 přichází nový ničivější požár, a tak definitivně zanikl jeden z nejstarších hradů u nás.
Za čím jedeme?
Dlouho z něho bývala jen zřícenina, obrostlá lesem. Dnes si zde návštěvníci prohlédnou rozsáhlé sklepení a v nadzemní části jsou dvě zachovalé bašty, ze kterých je krásný rozhled na přilehlé rybníky v Hložeckém údolí i nádhernou okolní krajinu s vrcholky pohraničních Bílých Karpat. Od roku 2000 byl hrad zpřístupněn veřejnosti. Nejcennější je pozdně románský půlkruhový tympanon s obloučkovým vlysem, součást portálu z 2. čtvrtiny 13. stol. Zajímavostí tohoto hradu je současné pořádání společenských kulturních akcí přes celou sezónu, zajímavý je např. Středověkký trh, dobývání hradu, také divadelní představení. Milovníci hudby se zde mohou zaposlouchat do různých melodií, při zde pořádaných festivalech a jsou to tóny nejen folkové, ale i rockové! / Hradní tóny, brumofský semafor /. Jsou zde pořádány i svatební obřady. Za mírný poplatek si zde může každý nechat pořídit fotku ve zbroji či valašském kroji, možno se nechat i pasovat na Valacha s obdrženám valašského pasu. Bohužel při naší letošní návštěvě ještě nebyla sezóna, na hradě probíhaly stavební úpravy, a tak jsme hrad viděli jen z venku. Naši manželé neodolali, na chvíli se vrátili do dětských let, kdy lozili po stromech a tentokrát se vydali přes mříže prozkoumat nádvoří brumovského hradu. Potom jsme pokračovali prohlídkou města Brumova. Prošli jsme si náměstí s památkami.
Kromě zříceniny královského hradu ze 13. stol. Patří k dalším zdejším pamětihodnostem radnice, kostel sv. Václava ze 14. stol., pivovar z roku 1574, kaple sv. Anny z 19. stol., Židovský hřbitov, sochy sv. Floriana, sv. Gottharda, sv. Jana Nepomuckého, sousoší Nejsvětější Trojice, Kašna na náměstí. Za návštěvu stojí i místní muzeum, kde uvidíte stálou expozici – o životě lidí pod brumovským hradem, typická řemesla, vybavení domácností. Ve výstavních prostorách muzea – si prohlédnete archeologické, národopisné, historické výstavy. Zříceniny hradu jsou výraznou dominantou městské památkové zóny Brumov - Bylnice u soutoku Brumovky s Vlárou na moravskoslovenském pomezí, hrad je dobře vidět i z náměstí.
Ve městě je oblíbená restaurace Pod hradem, Topas, kde se dá dobře najíst. Po prohlídce brumovských památek a zákoutí města se vydáváme k nedaleké rozhledně Královec, kde nás čeká dřevěná rozhledna s 85 schody a za pěkného počasí se odsud otevírá nádherný pohled do okolní KRAJINY. Naše další cesta pokračuje do města Valašské Klobouky, kde procházíme náměstí, a pak směřujeme zpět do Zlína a Marek s Martinou do Luhačovic. Počasí nám přálo a pěkný výlet se vydařil.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ráno jsme si dali kávu po příjezdu do Luhačovic, kde jsme čekali na Marka s Martinou, pivko při odpočinkovém posezení v restauraci Rekreačního střediska na Královci, pak při zpáteční cestě v restauraci ve Valašských Kloboukách jsme měli dobrý oběd - knedlo vepřo zelo.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Při procházce Brumovem nám počasí přálo, akorát na rozhledně na Královci byla kvůli větru špatná viditelnost do KRAJINY, tak to byla škoda, pak až při odpolední návštěvě města Valašských Klobouk bylo nádherně modré nebe.
Ostatní informace
Sezóna na hradě Brumov začíná až od dubna, návštěva rozhledny na Královci je možná celoročně - zdarma.