Hnanice – Sv. Florián a Sv. Jan Nepomucký u Daníže
Vzhledem k tomu, že obě sochy jsou od sebe vzdálené sotva 5 m, můžeme považovat můstek přes potok Daníž spíše za spojovník než rozdělovník obou památek.
Aby se světci nehádali, začneme podle abecedy, což tedy vychází na sv. Floriána. Ten stojí pohledově na pravé straně potoka (tím i břehu). Světec spočívá ba soklu s čtvercovým základem. Podstavec je tvořen třemi různě vystouplými vydutými částmi. Na něj navazuje vyprofilovaná římsa s nižší čtvercovou základnou, která nese samotnou postavu svatého. Sv. Florián je zpodobněn v římské zbroji, takřka v předpisovém ztvárnění, levá ruka třímá žerď s praporem, v levé ruce má malou puténku z níž vytéká voda (kamenná) na hořící stavení. Zatímco čelní detaily postavy jsou vyvedeny v detailech (šněrování bot, dekorativní opasek, přilba s dvojicí chocholů), záda jsou otesány jen nahrubo.
Sv. Jan Nepomucký je patrně dílem stejného autora (nebo dílny) a sochy jsou patrně z období 2.J čtvrtiny 18. století. O podstavě se nemusíme zmiňovat, popis předchozího díla se tu opakuje. Svatý je oděn v kněžském rouchu v mírně pootočené pozici. V rukou drží kříž s Kristem, hlava mírně zakloněná hledí ke kříži. U Pravé nohy stojí andílek, rukou naznačuje mlčení, jakožto atribut sv. Jana Nepomuckého. I tato socha je detailně vyvedená v čelním pohledu (lem horní části roucha, držení rukou). Postavy obou světců dotváří prostor za kostelem sv. Wolfganga, zároveň tvoří ochránce vesnice, sv. Florián jakožto patron proti požárům, sv. Jan Nepomucký plní funkci hlavně v protipovodňovém zabezpečení.
Ačkoliv Daníž tu vypadá vskutku jako neškodný potůček, i ten občas donesl do Hnanic (i dál sem tam trošku více než přijatelný proud vody.