Hodonín - Národní třída
Tato důležitá tepna je dlouhá 600 metrů. Začíná u vlakového nádraží a táhne se zhruba jižním směrem až k Masarykovu náměstí v samém srdci města. Národní třídu křižuje a na obě strany z ní odbočuje ulice Dvořákova a třída Dukelských hrdinů, blíže k náměstí pak ulice Velehradská a Štefánikova. Je plná obchodů, místy i výstavných budov či bank a občerstvení zde turisté najdou v Rudolfově kavárně, restauraci Shamsullah Atiqullah, Hladovém oknu Hodonín (bufet s rychlým občerstvením a nabídkou hranolků, smažených sýrů, pizzou, párků v rohlíku, burgerů a kebabu), samoobslužné restauraci Slávii, restauraci Napoli kuchyně, bistru Instanbul Kebab, Calma baru a Minipivovaru Kunc s pivovarskou restaurací zaměřenou na moravské a české pokrmy, k nimž je možno si objednat pivo Švihák.
V severní části Národní třídy stojí na náměstí 17.listopadu Pomník T.G.Masaryka. Byl odhalen v září 1931 a vytvořil jej ak.sochař Alois Bučánek, jehož učitelem byl Jan Štursa. Pomník byl několikrát odstraněn, poslední jeho slavnostní „znovuodhalení“ se uskutečnilo v březnu 1990 za účasti prezidenta V.Havla.
Hned vedle Národní třídy, mezi ulicí Dvořákovou a Blažkovou, je umístěna Galerie Výtvarného umění.
Budova vznikla podle návrhu arch.Antonína Blažka jako „Dům umění“ roku 1913 (dokonce za podpory samotného císaře Františka Josefa I.) a stala se nejstarším spolkovým uměleckým domem na Moravě. Přístavba a prodloužení objektu byly dokončeny 1941. Poté byl při bombardování Hodonína poškozen a po opravě roku 1947 znovu slavnostně otevřen.
Nachází se v něm více jak 5 tisíc uměleckých děl jako jsou obrazy, sochy, grafika, kresby a fotografie. Zaměření je hlavně na moravské a české umění dvacátého a jednadvacátého století, k vidění jsou i exponáty pocházející od slovenských a rakouských umělců.
Stálá expozice nabízí prohlídku výtvarných děl od konce 19.století po současnost.
U průsečíku se Stefánikovou ulicí stojí Pomník generální stávky 1920 s bronzovými skulpturami dělníků, jejichž autorem se stal v roce 1961 Vladimír Koštoval.
Poblíž budovy turistického Informačního centra a knihovny je travnaté prostranství ozdobeno dvěma skupinami plastik, znázorňujícími muzikanty. Zatímco první hudební partička má k dispozici trumpety, saxofon a bendžo, druhá si vystačí se smyčcovými nástroji a flétnistou. Báječně ztvárněné skulptury vypadají jako živé a potěší i jejich zaujatá hudební pantomima. Autorem díla je Z.Lindovský.