TURISTIKU PODPORUJÍ
61 587 turistů a cestovatelů
112 493 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 401 872,- odměny za články
  Tipy a novinky Chaty a chalupy Český KrumlovChaty a chalupy  Mapa Český Krumlov

Jihočeské město Český Krumlov je už dlouhou dobu v hledáčku všech milovníků turistiky. Středověké centrum města je obklopeno meandry Vltavy, v roce 1992 bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. 

 Trasy Český Krumlov (23)
Jižní Čechy
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Jižní Čechy
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Hora Luč

Turistické cíle Hora

skála se žebříkem na jihozápadní straně hory Luč

Hora Luč se vypíná nad levým břehem Vltavy pod Lipenskou přehradní nádrží. Vypíná se do výšky 933 m n. m. Pokud se návštěvník rozhodne vystoupat na vrchol, musí zdolat převýšení více než 200 m. A dosažení vrcholu hory za námahu stojí. A proč to za to stojí, o tom až dále...

Masiv Luče je tvořen středně zrnitou až drobnozrnnou muskovit-biotitickou žulou eisgarnského typu. Hora je pokrytá touto žulovou sutí. Na hřebeni jsou i masivní skalní útvary.Východní svahy Luče, které velice příkře padají do vltavského údolí, jsou součástí národní přírodní rezervace. A právě na svahu nad Vltavou je i méně známé kamenné moře. To známější je pod Čertovou stěnou na protilehlém břehu Vltavy. Hora Luč je zalesněna převážně smrkem, na kamenném moři jsou borovice. Ale najdeme zde i zbytky smíšeného lesa.

výhled ze skály se žebříkem

Procházka na horu je poutí přírodním chrámem. Autor Pavel Kozák v knize Tajemná místa Pošumaví popisuje cestu po pěšině vedoucí po hřebeni jako pouť, na níž se poutníkovi dostane posunu na další schůdek duchovního vývoje. Po cestě na poutníka čekají zastavení s úkoly, které by měl splnit. Podle Pavla Kozáka na zastavení můžou upozornit astrálové druidů. Když je poutník hoden, nahoře je pak uveden do stavu naprosté harmonie se sebou samým, se svým okolím. Tedy stavu, kdy člověk nic nepotřebuje, nic ho neruší.

vrchol hory Luč

Výchozi obcí pro vykonání této pouti jsou Loučovice. Z Loučovic poutník nejdříve stoupá lesem s rozptýlenými balvany. Dojde k větší skalce. Na ní je možné vylézt po železném žebříku. Nabízí se odtud výhled na Lipenskou nádrž. Zároveň se stoupáním přibývá vnitřní pohody až radosti. Pozor ale, kousek od cesty lákají k výstupu vytesané kamenné schody. Býval tam výhled na opačnou stranu než na vyhlídce ze skály, která je níže. Kamenné schody ale pocitově nejsou vůbec dobré. Dalo by říct, že se na horu svou negativní energií nehodí. No, vyzkoušela jsem to, schody mě lákaly, ale vícekrát tam již nepůjdu. Nicméně nepříjemného pocitu se poutník rychle zbaví a opět začíná převládat pohoda a radost. Na vrcholku pak poutníka čekají tři větší balvany. Na prostředním kameni je malý křížek s výškovou kótou. A tam už je poutník obdařen harmonií a je velice příjemné zde setrvat nějakou chvilku. Dolů pak lze dále pokračovat směrem na Lipno. Cestou poutník míjí jakésí „dlouhé“ skály, snad lze říct skalní hradby. Zvětralé jsou do bochníkovitých tvarů, což je pro zdejší kraj typické.

A teď něco k názvu hory. České jméno Luč je odvozeno od slova lúc, tedy louč nebo i pochodeň. Pro nás, kteří již louče či pochodně dávno nepotřebujeme používat, se hodí vysvětlení rozdílů mezi těmito pojmy. Louč se jako osvětlení používala ve starověku i středověku. Jednalo se o širší třísku uštípnutou z polene. Uštípnuté louče se pak musely vložit do držáku či mezery ve zdi, tak aby byl konec skloněn k zemi. Používání loučí bylo nebezpečné. Oharky, které padaly na zem, mohly způsobit požár. Oproti tomu, pochodeň má tvar tyče, která je zapálená na svém horním konci. Jak napovídá samotné slovo, pochodně se používaly hlavně na cestách. Svítilo se nimi, ale využívány byly i k různému zapalování, podpalování a i zakládání požárů. Svítilo se s jimi třeba na chodbách. Původně se k jejich výrobě používalo borové dřevo. A tady se dostáváme k německému pojmenování hory Luč, a to je Kienberg. Výraz „Kien“ se používá pro borové dřevo. A z borového dřeva se dělaly louče a pochodně. Louče i pochodně se zapalovaly, aby lidem přinášely světlo. Jakýmsi symbolem hory je tedy oheň či světlo. Horu Luč tedy můžeme nazvat horou světla.

Aby to nebylo tak jednoduché, tak na mapě z 19. století jsou vedle sebe dva názvy Luče, již zmíněný Kienberg a Hirschberg. V překladu z němčiny tedy Jelení hora. Jelen se řadí ke kultovním zvířatům. Je mu přiřazena poměrně bohatá symbolika. Je to král lesů. Spojován je s lovem. Shazuje parohy, to je něco cyklického. Je spojen s obnovou, koloběhem života. Je tedy symbolem plodnosti, životní síly, růstu. Jelení parohy připomínaly světelné paprsky či paprsky ohně. Jelen je slunečním zvířetem, zvířetem solárního kultu. Shazování paroží a jeho obnova také odkazuje ke slunečnímu cyklu roku. Touto cestou se můžeme dostat až k jelenovi se zlatými parohy a ke známé pohádce o Smolíčkovi. Jedná se vlastně o takovou pohádku o zimě a o zimním slunovratu. Tři jezinky Smolíčka, který představuje slunce, unesou, aby zabránily zimnímu slunovratu a prodlužování dne. Jelen se zlatými parohy Smolíčka od jezinek zachrání a nic nebrání tomu, aby se slunce začalo vracet. Tři jezinky taky mohou symbolizovat 3 měsíce, tedy tři lunární cykly od zimního slunovratu k jarni rovnodennosti. Třikrát se snaží Smolíčka vylákat ven a ukrást. Potřetí se jim to povede, chtějí ho vykrmit a sníst. Naštěstí je jelenem se zlatými parohy zachráněn a solární běh roku může pokračovat.

Na hoře Luč měl sídlit slovanský bůh Svarog. Svarog je bohem ohně a nebeským kovářem, který ukul sluneční kotouč. Ten umístil na oblohu. Bývá považován i za stvořitele světa, který poté, co stvořil svět, odešel na nebesa a přestal se zabývat pozemským světem. Slunečním bohem se pak stal jeho syn Svarožic. K jeho uctívaným zvířatům patří kohout. Je tedy bůh nebeského světla a ohně.

Zajímavé informace jsou obsaženy v textu od Johanna Peiskera, který byl publikován v roce 1926. Dnes ho najdeme na internetových stránkách projektu Kohoutí kříž. Horu Luč, dříve německy Kienberg, Peisker nazývá Lučovica, tj. světlá hora. Na severozápadním úpatí Luče leží osada Dvorečná, dříve německy Woraschne. Dnes tam zůstal zachován zrekonstruovaný statek a postaveno je tam pár chatek na starých základech domů. První psané zmínky o osadě jsou z poloviny 16.století, kdy patřila klášteru klarisek v Českém Krumlově. Tehdy se prý nazývala Twaroczna a to podle toho, že naturální robotní dávky odevzdávala v tvarohu. Tuto informaci je možné najít na internetových stránkách www.zanikleobce.cz – viz. Dvorečná. Když se vrátím k textu Johanna Peiskera, německý název Woraschne je zkomolený ze slovanského názvu Tvarožná. Takový název mohla mít i samotná hora. Tedy je to hora boha Svaroga, Svaroha či Tvaroga. Tvarog je tedy trochu jiné jméno pro již zmíněného boha Svaroha, který má na vrcholku hory svůj trůn. Osada Tvarožná tedy převzala název hory.

Kienberg, Hirschberg, Tvarožná, Lučovica, Luč – všechno jsou to názvy pro jednu horu. Ve všech názvech je ale obsažena informace o světlu, slunci či ohni. A vůbec všechny informace, které se o hoře dají najít, směřují ke světlu, přesněji řečeno k božském světlu. Tedy k tomu světlému, pozitivnímu, radostnému, harmonickému. A právě s takovými pocity poutník z hory odchází.



 

Nadmořská výška:
933 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (48.630, 14.260)
Poslední aktualizace: 1.11.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: slaja
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Loučovice

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,0km od místa

Příspěvky z okolí Hora Luč

Čertova stěna u Vltavy před 140 lety a dnes
Čertova stěna u Vltavy před 140 lety a dnes
Zajímavost
Vltava, po čertech nejdelší řeka v Česku a nejznámější česká symfonická báseň hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Tok řeky Vltavy od jejího pramene až do Prahy líčí Bedřich Smetana ve stejnojmenné symfonické bá…
0.7km
více »
Jižní Čechy - 7. den: vodní nádrž Lipno - oběžné kolo Francisovy turbíny; Loučovice – trasa cca 6 km přes skály: Godošova poustevna – Čertovo kopyto – Medvědí stěna – Medvědí hora; pivovar Studánky
Jižní Čechy - 7. den: vodní nádrž Lipno - oběžné kolo Francisovy turbíny; Loučovice – trasa cca 6 km přes skály: Godošova poustevna – Čertovo kopyto – Medvědí stěna – Medvědí hora; pivovar Studánky
Cestopisy
Čtvrtek 18. 5. 2023 Včera první den nepršelo, ale v noci jasno nebylo. Teplota klesla už jen k 6 stupňům. Kdyby bylo jasno, bylo by nejspíš ještě chladněji. Už té zimy začínáme mít dost.…
1.1km
více »
Loučovice
Loučovice
Vesnice
Obec Loučovice leží na horním toku řeky Vltavy asi 3 km za Lipenskou přehradou a 5 km západně od Vyššího Brodu. Patří do okresu Český Krumlov a má nadmořskou výšku 672 m. První zmínky o vsi pocházejí z roku 1361…
1.1km
více »
Čertova stěna
Čertova stěna
Skalní útvar
Přírodní zajímavost Čertovu stěnu najdeme bez komplikací na cestě z Lipna nad Vltavou na Vyšší Brod mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem .Parkoviště označené jako Čertova stě…
1.3km
více »
Čertova stěna u Vyššího Brodu
Čertova stěna u Vyššího Brodu
Skalní útvar
Čertova stěna je známé a velice navštěvované místo nedaleko Vyššího Brodu. Je to skalní sráz vysoký až 200 m a příkře spadající do divokého údolí řeky Vltavy. Sráz je tvořen balvanovým mořem, je poset velkými žulo…
1.3km
více »
Godošova poustevna u Lipna
Godošova poustevna u Lipna
Jeskyně
Podoba Godošovy poustevny byla pro mě při mé první návštěvě překvapením. Představovala jsem si malou jeskyni, kde si poustevník mohl zařídit skromné lože, stůl se židlí a případně i další skromné zařízení. Je to však jen málo široká puklina, kam se dospělý člověk sotva vtěsná. Pohodlné to tam není. Mohla tedy sloužit pouze jako úkryt před deštěm. Poustevník Godoš tam přebýval j…
1.4km
více »
Godošova poustevna
Godošova poustevna
Tipy na výlet
Vstupme do poloviny 17.století,doby,kdy se Evropa vzpamatovává že třicetileté válkyNa hřebenu mezi Medvědí horou a Vyklestilkou se usídlila tlupa cikánů a lidí pohybující…
1.4km
více »
Čertova stěna
Čertova stěna
Rezervace
Národní přírodní rezervace nedaleko obce Loučovice a Lipna nad Vltavou. Skládá se ze dvou částí. Čertova stěna byla jako chráněné území zřízena v r. 1956 o rozloze 10 ha, Luč byla jako chráněné území vyhlášena už …
1.4km
více »
Čertova stěna - Luč
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Čertova stěna - Luč
Skalní útvar
Čertova stěna s kamenným mořem je součástí národní přírodní rezervace. Nachází se na pravém břehu Vltavy asi 3 km před Vyšším Brodem, směrem od Lipna. Na Čertovu stěnu se můžeme dostat několika způsoby. Jedním z nich je z náměstí ve Vyšším Brodě po červené turistické značce. Druhou variantou je možnost zastavit, ještě před Vyšším Brodem, po pravé straně silnice na odstavném…
1.5km
více »
Loučovice u Vyššího Brodu
Loučovice u Vyššího Brodu
Kostel
Jihočeské Loučovice jsou položeny pár kilometrů pod hrází přehradní nádrže Lipno. Jméno obdržely podle hory Luč s nadmořskou výškou 933 m n.m., na jejímž úpatí se nachází. V 80. letech 19. století zde byla založe…
1.7km
více »
Čertovo kopyto
Čertovo kopyto
Skalní útvar
Po přejetí hráze lipenské přehrady se vydáme směrem na Loučovice a ihned zaparkujeme na parkovišti po naši levé straně.Po přežití vozovky vstoupíme do lesa a dále půjdeme…
2.1km
více »
Jihočeský kraj - nejen za rozhlednami a pivovary – 4.den – Český Krumlov–pivovar, Loužek – zřícenina hradu, Vyšší Brod-pivovar Jakub, Lipno-Stezka korunami stromů, Kovářov-pivovar Bajer, Horní Planá-minirozhledna Jezerní vyhlídka
Jihočeský kraj - nejen za rozhlednami a pivovary – 4.den – Český Krumlov–pivovar, Loužek – zřícenina hradu, Vyšší Brod-pivovar Jakub, Lipno-Stezka korunami stromů, Kovářov-pivovar Bajer, Horní Planá-minirozhledna Jezerní vyhlídka
Cestopisy
Čtvrtek 2. 7. 2020 V noci bylo horko, že jsem vůbec nemohla usnout. Možná i kvůli očekávané změně počasí. Ještě ve dvě jsem koukala po hvězdičkách. Vstáváme do jasného a horkého dne, který začínáme ranní koupelí. …
2.5km
více »
Lipno nad Vltavou
Lipno nad Vltavou
Tipy na výlet
Naším cílem je obec Lipno nad Vltavou v Jižních Čechách Odtud je možné pořádat nejrůznější výlety, vycházky různými směry nebo také trávit čas přímo v obci. Já bych jmenoval alespoň dvě možn…
2.5km
více »
Na Lipně lze strávit dovolenou v kempu, hotelu i na jachtě
Na Lipně lze strávit dovolenou v kempu, hotelu i na jachtě
Tipy a novinky
Nabídka zážitkové turistiky je na březích šumavské přehrady velmi rozmanitá Lipno, největší přehradní nádrž a vůbec největší vodní plocha na území České republiky, se za téměř šedesát let své existence, a…
2.5km
více »
Lipno - letní tipy
Lipno - letní tipy
Tipy na výlet
Lipno nad Vltavou (Lipenská přehrada) - není třeba asi moc představovat - autem tam dorazíte od Českých Budějovic buď přes Dolní Dvořiště - Vyšší Brod (klášter) – Lipno (tato cesta je malinko "rovnější"), nebo pře…
2.6km
více »
Lipenské jezero
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Lipenské jezero
Jezero
Ideální místo pro prožití jak aktivně tak pasivně pojaté dovolené po celý rok. V okolí Lipna nad Vltavou lze například využít lanového centra, bobové dráhy, sportareny, aquaparku, skiareálu, množství cyklostezek a…
3.2km
více »
Cyklovýlet z Lipna nad Vltavou do Frymburku a zpět
Soutěž 3 body
www.turistikaprozivot.cz
Cyklovýlet z Lipna nad Vltavou do Frymburku a zpět
Trasa
Cyklovýlet z Lipna nad Vltavou do Frymburku a zpět Pěkný a nenáročný cyklovýlet je okolo Lipenské nádrže, z Lipna nad Vltavou do Frymburku a zpět. Kola si může…
3.2km
více »
Ski areál Lipno
Ski areál Lipno
Ski areál
Nekonečné Pohodlí pro rodiny. 3 nové 4sedačkové lanovky, prodloužené sjezdovky, Foxpark kapitána Lipánka, dětské ceny do 15 let. Skiareál Lipno je moderní lyžařské nabízející nekonečné Pohodlí pro rodiny s dětm…
3.2km
více »
Stezka korunami stromů na Lipně nad Vltavou
Stezka korunami stromů na Lipně nad Vltavou
Tipy na výlet
První Stezka korunami stromů v České republice nabízí návštěvníkům jedinečnou kombinaci zážitků. Stezka je citlivě začleněna do krajiny v okolí Lipenského jezera a je unikátním doplněním Active Park Lipno. Na stezce dlouhé 675 metrů naleznete kromě jedinečné vyhlídky ze 40 metrové věže, která je opravdovým vrcholem stezky. Z věže se vám naskytne fantastický výhled na téměř…
3.2km
více »
Stezka korunami stromů
Stezka korunami stromů
Tipy na výlet
Výchozím bodem je ski areál v Lipně nad Vltavou. Ke stezce se můžeme dostat několika způsoby. Jedním z nich je pěšky po cestičce podél lanovky. Druhým již zmíněnou lanovkou, nebo na kole po cyklostezce případně st…
3.3km
více »
Lipno II
Lipno II
Přehrada
Přehrada Lipno II byla postavena na západním okraji městečka Vyšší Brod na řece Vltavě a slouží jako vyrovnávací nádrž pro přehradní nádrž Lipno. Zachycuje přívaly vod, které vznikají při špičkovém chodu elektrárn…
3.3km
více »
Procházka v korunách stromů na Lipně.
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Procházka v korunách stromů na Lipně.
Rozhledna
Při našem výletě po Šumavě jsme se vydali i na tuto nově otevřenou atrakci. Auto jsme nechali na parkovišti v Lipně a po sjezdovce jsme asi po 20 minutách vystoupali do areálu k pokladně. Byl již podvečer a navíc …
3.3km
více »
Stezka v korunách stromů Šumava
Stezka v korunách stromů Šumava
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na konci dálnice D3 u Českých Budějovic, odkud dále pokračujeme na Budějovice, Český Krumlov a Rožmerk nad Vltavou. Z Rožnberku směřu…
3.3km
více »
Klášter Vyšší Brod
Klášter Vyšší Brod
Tipy na výlet
Vyšší Brod je odjakživa městem vodáků. Právě zde totiž začíná pro většinu z nich putování po řece Vltavě. Zpravidla potom následuje několik nádherných prosluněných dní na řece Vltavě, na které pak člověk dlouho rá…
3.6km
více »
Cisterciácký klášter Vyšší Brod
Cisterciácký klášter Vyšší Brod
Klášter
Cisterciácký Klášter ve Vyšším Brodě založil Vok z Rožmberka v roce 1259. Povolal zde Cisterciáky z rakouského Willheringu.Několik generací rodu Rožmberků nalezlo ve zdejším kostele místo svého posledního odpočink…
3.6km
více »
Českokrumlovsko a Lipensko, 3. část – mezi cisterciáky z Vyššího Brodu a městem rekordů
Českokrumlovsko a Lipensko, 3. část – mezi cisterciáky z Vyššího Brodu a městem rekordů
Cestopisy
Cisterciácký gotický klášter ve Vyšším Brodě, který byl Rožmberky založen již v roce 1259, měl být asi největším klenotem našeho jihočeského pobytu. Možná i byl, ale pár maličkostí nás tady pře…
3.6km
více »
Vyšší Brod – klášter Monasterium Cisterciense Altovadum, perla jihočeské gotiky
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vyšší Brod – klášter Monasterium Cisterciense Altovadum, perla jihočeské gotiky
Klášter
Hned na úvod si můžeme prozradit, že mužský cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě je bezesporu jednou z nejvýznamnějších kulturních památek jižních Čech a tudíž se jedná o místo vysoce…
3.6km
více »
Vyšší Brod-pokladnice kulturních a přírodních krás...
Vyšší Brod-pokladnice kulturních a přírodních krás...
Tipy na výlet
Mezi další turisticky zajímavé destinace jihočeského kraje jistě patří městečko Vyšší Brod. Okresním městem je Český Krumlov, odkud také vyjíždíme na jih.   Zajímá nás především cisterc…
3.7km
více »
Vyšší Brod
Vyšší Brod
Městečko
Vyšší Brod leží v Jižních Čechách, jižním směrem od města Český Krumlov a nedaleko hranice s Rakouskem. Město se rozkládá na úpatí vrcholků náležejících k Šumavě a na pravém břehu Vltavy. Vyšší Br…
4.1km
více »
Rožmberk nad Vltavou
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
Rožmberk nad Vltavou
Hrad
Hrad Rožmberk nad Vltavou stojí na dlouhém ostrohu, ze tří stran obtékaném řekou Vltavou. Hrad je výraznou dominantou stejnojmenné obce v Jihočeském kraji. Nejstarší částí hradu je věž Jakobínka, zakončená krako…
8.5km
více »