Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Ve Hořicích v Podkrkonoší stojí nad městem na vrchu Gothard barokní kostelík sv. Gotharda, jenž byl postaven ve druhé polovině 17. století. Současný kostel stojí na místě původní dřevěné kaple s věžičkou, která byla založena pražskými premonstráty a zasvěcena sv. Gothardu, patronu proti bouřkám, krupobití a ohni. O historii dřevěné kaple se dochovalo jen málo zpráv, snad jen, že době husitské bitvy v dubnu 1423 si jej stratégové Žižkova vojska vybrali za pozorovatelnu. Současná podoba však pochází z přestavby, která se uskutečnila v letech 1738 až 1741. Vzhledem k tomu, že v té době byl požárem zničen i kostel městský, musela být stavba gothardského kostelíku se zřetelem na potřeby věřících urychleně dohotovena. Práce však nebyly nespíš provedeny příliš kvalitně, protože v letech následujících docházelo k dalším úpravám.
Interiér kostelíku je asi 15 m dlouhý, 9 m široký a 6,5 m vysoký. Dominuje mu barokní oltář sv. Gotharda, sochy 12 pískovcových apoštolů a 4 českých světců, které jsou z dílen profesora sochařsko-kamenické školy Jana Vávry. Varhany na kůru se již léta nepoužívají, kostelík je dnes využíván především k církevním pohřebním obřadům a během poutí k bohoslužbám.
Památný zvon ulitý královéhradeckým zvonařem Václavem Kovářem byl během 1. světové války přemístěn do děkanského kostela ve městě na místo ostatních, které byly roztaveny k válečným účelům.
Nedaleko kostelíka se nacházela zázračná studánka. Její pramen vyvěral poblíž bývalého oblíbeného hostince U Šanderů a této pramenité vodě byly vždy přisuzovány léčivé až zázračné účinky. První písemné zmínky o prameni však pocházejí až z roku 1700. O sedmdesát let později chtěl vodu vysoké jakosti využít místní sládek a svést ji až do panského pivovaru. Gothardský pramen však získal největší věhlas během hladomoru v letech 1771 a 1772, během nichž se zdejší voda dovážela v lahvích na Moravu, do Rakous i Uher. Podle dochovaných písemností totiž léčila všelijaké neduhy, přidáním do pokrmů pak nebývale sytila.
O kostelíku sv. Gotharda píše ve své povídce Polednice i hořická spisovatelka Věnceslava Lužická. Okénko nad vchodem v jejím příběhu patřilo světničce, kde žila hrdinka Frantina po životních zklamáních se špitálníkem Venclíčkem svůj osamělý život.
http://www.horice.org/cz/volny-cas-turista/pamatky/cirkevni-pamatky/kostel-sv-gotharda/
Gothard - pískovcový vrch nad Hořicemi. Nejstarší osídlení vrchu je datováno do starší doby kamenné před 25-30 tis. lety. Z jihu je dominatou vrchu Kostelík sv. Gotharda. Byl vybudován na místě kaple zbudované strahovskými řeholníky ve 2. polovině 12. století. Barokně byl přestavěn na přelomu 17. a 18. století. Prostá vnitřní výzdoba sestává z plastik svatých zhotovených studenty sochařské a kamenické školy. Za hladomoru v letech 1770-71 proslul kostel jako poutní místo k jehož slávě přispěla také "zázračná studánka", která dávala podle pověry vodu léčivou a "sytíci", protože prý zvyšovala objem pokrmů.