Loading...
Turistické cíle • Příroda • Park
Sochařský park vznikl v letech 1966 - 1969, je výsledkem tzv. mezinárodních sochařských sympozií, která se v Hořicích konají od rok u1966. Díla sochařů vznikají v historickém lomu sv. Josefa. Louku na úpatí Gothardu zdobí více jak 80 plastik z této akce.
Sochařský park ve městě Hořice se nachází na svazích vrchu Gothard. Právě v okolí města Hořice vzniklo okolo šedesáti lomů a těžil se zde hlavně pískovec. Do širšího povědomí veřejnosti se zdejší zpracování kamene dostalo v roce 1884 založením C. k. odborné školy kamenosochařské, toho času jediné svého druhu ve střední Evropě. Škola svojí činností získala mnoho vynikajících sochařů a mezinárodní prestiž, kterou se může chlubit dodnes. Hořická škola se v první polovině 20. století zasloužila o rekonstrukci kamenných částí či kompletní obnovu mnohých českých kulturních památek, jmenovitě například dostavbě chrámu sv. Víta na Pražském hradě, v Hořicích pak o tvorbu celé řady krásných soch či kamenosochařských prací.
S příchodem socialismu se však tvůrčí duch sochařství na hořické škole podle některých mladých sochařů dostal do ustálených kolejí. Vladimír Preclík, absolvent sochařsko — kamenické školy a tehdejší pražský sochař, pod vlivem sochařského symposia ve slovinském městečku Kostanjevica, přišel spolu s několika dalšími umělci a přáteli s nápadem pořádat taková symposia také v Československu, a to Hořicích, kde podmínky pro setkání sochařů byly nejpříhodnější. Účelem symposií měla být výměna zkušeností, rozvoj nových technik a směrů moderního světového umění. Nápad byl přijat a tak v letech 1966 - 1969 proběhla první symposia. Pozvání přijali pečlivě vybraní domácí i zahraniční sochaři a během těchto čtyř let bylo na svah vrchu sv. Gotharda umístěno 27 nových soch v důmyslné krajinné kompozici podle projektu arch. Josefa Wagnera.
Příchod období normalizace znamenal přerušení setkávání sochařů na příštích dvacet let. Teprve rok 1989 znamenal návrat k započatému dílu, které bylo dokončeno v roce 2000. Podle nového architektonického plánu arch. Jana Kerela vyrostlo během 16 symposií na svazích Gothardu celkem 85 moderních soch od 77 evropských, amerických a asijských umělců.
Pitoreskní krajina nad údolím řeky Bystřice se stala vhodným místem instalace soch, vzešlých ze symposií sochařů po roce 2000. Nově komponovaný sochařský park U sv. Josefa se každým rokem rozrůstá o nové plastiky moderního umění a jeho rozšíření je plánováno až ke stejnojmennému lomu — místu jejich zrodu.
http://www.horice.org/cz/kultura-a-pamatky/pamatky-a-zajimavosti/socharsky-park/
Sochařský park U svatého Gotharda byl založen akademickým sochařem Vladimírem Preclíkem roku
1966. Během následujících tří let čítal park 27 soch, důmyslně poskládaných v krajině. Po normalizaci
režim zakázal pořádání dalších sympozií v rámci izolování českého sochařství od západního vlivu. Tím začal park stagnovat. Až v roce 1989 mohlo být započaté dílo obnoveno. Do roku 2000 stálo na svazích Gothardu 85 soch od 77
evropských, asijských i amerických umělců.
Park se nachází 10 minut chůze od náměstí. Vstup je celoročně bezplatný. Auto můžete zdarma zaparkovat na vrchu sv. Gotharda.
Sochařský park U svatého Josefa je výsledkem sochařských sympozií po roce 2000. Jeho rozšíření je
plánováno až ke stejnojmennému lomu. V prvním roce existence zdobí sochy Tylovo nábřeží v Hradci
Králové. Poté jsou převezeny do Hořic k trvalé instalaci.
Park je situovaný nad řekou Bystřice, asi 15 chůze od náměstí. Vstup je též zdarma.
Více zde.