Horní Město – Žentour
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Důl, štola, šachta
V tomto případě nejde o pozvánku na vystoupení kdysi populární poprockové skupiny nýbrž o technické zařízení. Horní Město, dříve Bergstadt či Hankštejn je dnes jen stínem své zašlé slávy, která byl postavena na vcelku bohatých ložiscích kovových rud. Předchůdce osídlení oblasti jihozápadně od Rýmařova ležel asi na území dnešních osad Skály a Stříbrné Hory, to byl ten původní Hankštejn (nebo Hangstein). Svobodné královské město založil císař Rudolf II. V roce 1580, nicméně těžba zde probíhala již v předchozích staletích. Horníci se zprvu zajímali převážně o ty dražší kovy, zlato, stříbro, když ale ložiska vyschla, těžily se tu i rudy barevných kovů, těžba ale byla nákladná a poslední těžební vozík z okolních dolů vyjel v roce 1970.
Již ale před tímto rokem se Horní Město a okolí začalo vylidňovat a to i zásluhou odsunu velké části německy hovořících obyvatel. Nakonec i poměrně drsné podnebí výše položené krajiny neláká k nějakému velkému hospodaření.
Nicméně půvab a pestrost krajiny na rozhraní hrubého a Nízkého Jeseníku (dodejme i Hanušovické vrchoviny) dnes může lákat turisty a výletníky, kteří vyhledávají spíše klidnější místa bez přemrštěného cestovního ruchu. Nakonec okolí Horního Města zas tak nezajímavé není, v dohledu je vyhledávaný Hrad Sovinec a součástí Horního Města je osada Rešov u které můžeme objevit největší moravské vodopády.
Hornoměstští se snaží zaujmout návštěvníky i upoutávkou na slavnou hornickou minulost. Na území celé obce lze vysledovat zastavení naučné stezky o dolování na Hornoměstsku. U některých zastávek můžeme najít i pozůstatky důlních zařízení a kde se nic nedochovalo, postavili tvůrci stezky i nějaké repliky dávných důlních zařízení. Jením z nich je právě replika žentouru. Najdeme jej na místě náměstí nedaleko obecního úřadu (pod kostelem). Žentour sloužil k vytahování vytěženého materiálu z dolu, popřípadě i k Dopravě samotných horníků. Jako pohonná jednotka se mohl uplatnit nějaký dobytek (koně, osli, voli), ale v menších zařízeních to obstarali i silní muži.
Zařízení tvořil svislý otočný sloup s pákovými madly. Na sloup se navíjelo lano, které přes kladku vytahovalo/spouštělo materiál do šachty.
Žentour v Horním Městě je umístěn v kryté stavbě se šindelovou střechou (aby do šachty i na obsluhu nepršelo). Střecha se hodí i dnes jako ochrana výletníků před nepohodou, která v podhorském kraji zas není úplně výjimečná ani dnes.