Loading...

Z Rýmařova na Mazance, Maliník a skály u Dobřečova - 2.část

Cestopisy

Opuštěná kaplička u silničky pod Dobřečovskou horou je (kromě dvou rekreačních domů dole u lesa) jedinou připomínkou na zaniklou osadu Ferdinandov. Dědinka se rozprostírala ve svahu půl kilometru pod hřebenem a já věřím, že ta drsná okolní krása tu byla k vidění už tehdy: staré stromy aleje ohraničují v pravidelných rozestupech - vždy ve dvojici naproti sobě - komunikaci, která je obklopena rozsáhlými pastvinami a pásy lesa.

U kaple se zastavím, rozhlédnu po kraji, a když pak na chvilku zavřu oči, najednou je mé vědomí přeneseno do minulosti:

„Já se na to vykašlu!“ vykřikuje v šenku Hanz, odfoukne od úst pivní pěnu a obrátí se na kamarády Dietricha a Franze: „Každého půl roku jsme tu v zimě kvůli sněhu odřezáni od zbytku světa jak zapadlí vlastenci a ve zbytku roku je všechna naše dřina k ničemu! Vydělané prachy stačí sotva k holému živobytí... no, nevím jak vy, ale já jdu i s rodinou odtud!“

A jak řekl, tak udělal. Kamarádi se nechali též přesvědčit. A o něco později je následoval i zbytek osazenstva dvanácti usedlostí, rozhozených okolo kapličky a hospody porůznu po stráni. A to byl konec osady, kterou zde v roce 1775 založil hrabě Ferdinand Harrach a nechal ji osídlit Němci od Krušných hor.

Ano – krásná poloha a výhledy nutně nezaručují také hezký život...

Otvírám zraky a znovu si prohlížím hezkou osamělou kapličku. I ona měla po zániku osady namále a do životopisu si začala psát mnohem žalostnější stránky: její zvon se přestěhoval do kaple svaté Anny, součásti chrámu v Horním Městě, kde se musel spokojit s potupnou funkci umíráčku. Jenže zvon se při každém náhlém úmrtí aspoň radostně zahongal, ale kapli postihl mnohem krušnější osud. Když odtud zmizeli původní obyvatelé, začali ji využívat už jen pasáci stád, ukrývající se v ní před nepříznivým počasím. A po nich myslivci. Ti si z jejího interiéru učinili posed. Následovali vandalové, kteří bohužel nejsou až výdobytkem naší moderní doby. Z kaple se stala poloruina a vznášela se nad ní hrozba v podobě demoličního výměru.

Ale pak se stal zázrak.

Bývala ferdinandovská rodačka, františkánská řeholní sestra Assumpta z Opavy, se spojila s rodáky v Německu a ti uspořádali na záchranu kaple sbírku. Díky oživující finanční injekci se tu pak střídali dobrovolníci z Rýmařova a okolí, kaple byla opravena a v roce 1992 znovu slavnostně vysvěcena. A nyní v okolní překrásné jesenické krajině září jako vzácná perla, kterou tu i prve bývala...

Tak. Nastal čas se s Ferdinandovem rozloučit, neboť z lesa na mne nedočkavě pomrkává velká skála, toužící po našem bližším kontaktu. Koketa jedna... však už jdu!

Kousek za kaplí vybíhá pastvinou vzhůru zřetelně vyšlapaná pěšina, po níž se pustím i já.

Prudké stoupání není nutné překonat na jeden zátah. Ba co to dím – byl by to hřích téměř smrtelný! Tady by mělo být povinností se co několik desítek metrů zastavit, otočit a z plné duše se kochat stále se rozšiřujícím výhledem. Napřed je vidět jen okolí kaple a les, pak se nad ním vyloupne mohutná hradba Hrubého Jeseníku. Vlevo se s vaší přibývající nadmořskou výškou otvírá pohled na kopečkovité Zábřežsko a Šumpersko. Ty nádherné modré kulisy větších vrchů vpravo už patří nejvyšším vrcholům Hraběšické hornatiny. Vidím Volyni, Smrčník i „Kameňák“... pod nimi Ostré hroty kuželovitých Rabštejnů. A napravo od nich ční z masívu Mazanců vrcholová skalní katedrála Maliníku, se kterou jsem měl možnost se před nějakou tou desítkou minut blíže seznámit.

(Jen ta schůzka trochu smrděla krchovem...)

Když dosáhnu vrcholu stoupání, pěšinka pokračuje podél remízku a najednou vkročí do něj. Pár metrů stoupání a najednou stojím na členitém temeni vyššího rulového skaliska, z něhož se na již zmiňované prvky KRAJINY otvírá díky okolnímu porostu intimnější a působivější výhled. Je nasměrován k sedlu Skřítek a jak maják vysoko ve svahu nad ním do okolí vysílají svou pozitivní energii bělostné kvarcitové útesy Ztracených kamenů.

Když se dostatečně nasytím krásou viděného, opouštím vrchol skalní vyhlídky a obcházím skalisko proti směru hodinových ručiček. To ale musím za hranou dlouhého kamenného temene krkolomně sestoupit pod její úpatí. A projít se pod vysokou skalní stěnou. Odspodu nic moc, neboť je zarostlá křovinami a hustý pralesovitý porost brání také pohledu na nižší skalní výchozy v okolí. Okolo druhé strany skály se šplhám lesním svahem zase nahoru.

Tady na mne zpod kamene, kryjícím maličkou sluj, jukne hlava anakondy. Tahle naštěstí na věky zkameněla...

Krátce přes pastvinu k polní cestě, která téměř po vrstevnici probíhá mezi el.ohradníky pastvin a spojuje Ferdinandov s blízkým, necelé 2 km vzdáleným Dobřečovem. Jen co vkročím na polňačku, dostávám se krátkým stoupáním k enklávě hustého lesa pod Dobřečovskou horou. Kdysi už jsme tady s Janou kráčeli a hledali (a le bezvýsledně) obě vyhlídkové skály. Tak jako tehdy, i dnes sestupuji po lesní cestě asi 200 m do hlubin hvozdu, a když nic kamenného v okolí nevidím, usedám na pařez a pouštím se do svačiny.

Mezitím se v lese setmělo jako v noci, neboť stromy zrovna plují v dál černé mraky. Už si říkám, že se na další průzkum vykašlu, ale najednou se kolem zase rozjasní.

Stejně tak i v mozku: „No – gdyž už si tady, tož nebuď zhnilý a eště kúsek dole zéjdi! Gdyž to neuděláš, bude ťa to to... mrzet!“

I poslechnu hlas svědomí a dobře jsem udělal. Ono stačilo sestoupit ještě sto metrů, pak se vlevo objevil cíp louky a za ním hradbička smrkového lesa, vytvarována do podivného hrbu. Když jsem se hustým lesem prodral až téměř pod jeho temeno, narazil jsem na bizarní skalní výchozky. Pak jsem zamířil pod tu největší stěnu a byl víc než příjemně překvapen. Tahle tak zarostená nebyla, ba právě naopak! A i tahle 15 m vysoká stěna byla na rozdíl od předešlé na první pohled mnohem půvabnější. Možná díky svému členitějšímu průběhu, ale hlavně kvůli těm doprovodným skalním satelitům v nejbližším okolí. Z vrcholu nižšího útesu se otevřel i skvělý výhled do KRAJINY, z dalšího zase na četné skalky v okolním lese, a když jsem se vydrápal na samotný vrchol, ocitl jsem se na druhé skvělé skalní vyhlídce. Tato byla kromě nádherného panorámatu KRAJINY obohacena i pohledem na tu první skálu u Ferdinandova. Což opačně neplatí...

Hezké výhledy místy samozřejmě nabízí i polní cesta, směřující do Dobřečova. Ještě než jsem překonal stoupání na návrší, nabízející zor na další cíl dnešní pouti, procházel jsem kolem Pastviny, zaplněné barevným skotem. Kromě krav bílých a černých se tu nacházely i kravičky rezavé a i se srstí kombinovanou. Jakmile mne ta milá zvířátka zmerčila, zabučela a vydala se mne k plotu pozdravit.

No vidíte – a potom že krávy nejsou společenští tvorové!

Však jim tu musí být čučno: turistická trasa tudy nevede, sem tam se mihne jen nějaký vůl na kole a takový osamělý (a navíc putující pomalu a pěšky) je i pro ně raritou!

S radosti nad tím, že vidí dalšího živého tvora, předvedly mi kravičky umění akvabelek a některé se (bez úplaty) rozestavily do seskupení, jaké zaujímají Top modelky. A zapózovaly!

Jakmile se přede mnou otevře panoráma vesnice Dobřečov se známým vyhlídkovým vrchem Špičákem 778 m (střecha Moravy), vím, že je věcí slušnosti ( a i mou povinností) pozdravit staré známé – skály u Dobřečova. Jejich krásnou hradbu tvoří amfibolitická břidlice a skrývají se v lesíku na dohled od mé polňačky. Pak už si procházím úpatí skal. Nejvýraznější z nich připomíná karikaturu koňské hlavy. Nejsem tu sám – opodál právě balí vercajk jakási horolezecká dvojice. Dáme se do řeči a oni mi nabídnou odvoz, protože jsou z Bruntálu a vracejí se domů přes Rýmařov. Jdeme tedy do blízkého Dobřečova, kde mají u kaple sv.Jana Křtitele zaparkováno auto. Tam se ještě na chviličku omluvím a běžím si ji vyfotit. Dobřečov je tak trochu zvláštní vesnice. Skoro celá je rozhozena okolo silnice, klesající do údolí Zlatého potoka a na návrší na nejvyšší bod obce se vešlo jen pár domů a kaple, vystavěná v historizujícím slohu v roce 1883.

Nasedáme do auta. Kupodivu nejedeme na Horní Město, ale dolů k Bedřichovu. A pak po silničce , vedoucí proti toku Zlatého potoka a nahoru přes Ferdinandov. Alespoň jim tady z okna ukážu a popíšu cestu k těm dvěma (pro ně neznámým skalám), na bezlesém hřebenu odbočujeme Doprava a přes miniosadu Stříbrné hory pokračujeme do Rýmařova.

Poblíž hotelu Praděd mne vysazují, loučíme se a já pak zkratkou přes město pokračuji do penzionu Mary za manželkou...







Poslední aktualizace: 10.4.2016
Z Rýmařova na Mazance, Maliník a skály u Dobřečova - 2.část na mapě
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Z Rýmařova na Mazance, Maliník a skály u Dobřečova - 2.část

Zaniklá osada Ferdinandov u Rýmařova
Zaniklá osada Ferdinandov u Rýmařova
Osada
Silnička z údolí Zlatého potoka, vedoucí k těmto místům, překonává prudké…
0.5km
více »
Neomezená vyhlídka nad Ferdinandovem
Neomezená vyhlídka nad Ferdinandovem
Vyhlídka
V názvu není překlep. Vyhlídka je sice omezena půlkruhovou výhledovou…
0.5km
více »
Ovčí skála
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Ovčí skála
Skalní útvar
Osamělá skalka na mírně skloněném západním temeni Kamenné hory (799 m…
0.6km
více »
Vyhlídková skála u Ferdinandova
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vyhlídková skála u Ferdinandova
Skalní útvar
Skalních útvarů se v členitém reliéfu podhůří Hrubého Jeseníku u zaniklé…
0.8km
více »
Jesenické skalní vyhlídky - 10.Skála u Ferdinandova
Jesenické skalní vyhlídky - 10.Skála u Ferdinandova
Vyhlídka
V okolí zaniklé osady Ferdinandov v podhůří Hrubého Jeseníku se v členitém terénu pod příkrovem lesa ukrývá nespočet skalních útvarů.…
0.8km
více »
Vyhlídková skála pod Dobřečovskou horou
Vyhlídková skála pod Dobřečovskou horou
Skalní útvar
Že jste o Dobřečovské hoře ještě nikdy neslyšeli? No - nespíš proto, že …
1.1km
více »
Jesenické skalní vyhlídky - 11.Skála pod Dobřečovskou horou
Jesenické skalní vyhlídky - 11.Skála pod Dobřečovskou horou
Vyhlídka
Druhá vyhlídková skála u Ferdinandova je v terénu umístěna o kus dál, než…
1.1km
více »
Rozcestí U kamene nad Zlatým potokem
Rozcestí U kamene nad Zlatým potokem
Rozcestí
Nachází se nad údolím v zákrutě silničky, spojující Bedřichov s Rýmařovem…
1.2km
více »
"Skalky duchů" u Rýmařova
"Skalky duchů" u Rýmařova
Skalní útvar
  Začátkem měsíce prosince mne posedla tak neodbytná touha znovu…
1.2km
více »
Údolí Zlatého potoka
Údolí Zlatého potoka
Údolí
  Zlatonosných potoků se v našich horských oblastech nacházelo dost, ale…
1.4km
více »
Vyhlídková cesta Ferdinandov - Dobřečov
Vyhlídková cesta Ferdinandov - Dobřečov
Vyhlídka
Pro milovníky dalekých výhledů nabízím Tip na úžasnou vyhlídkovou trasu.…
1.7km
více »
Pod Výhledy
Pod Výhledy
Rozcestí
Pod Výhledy je rozcestí žluté a zelené turistické trasy a nachází se na jižním úpatí vrcholku Výhledy ( 864 m.n.m.), který se zvedá…
2km
více »
Nevyjde Skřítek? Zkuste Sfingu!
Nevyjde Skřítek? Zkuste Sfingu!
Tipy na výlet
Představte si, že se u vás nečekaně zastaví známí z hanáckých rovin s…
2km
více »
Skála na předvrcholu Mazanců
Skála na předvrcholu Mazanců
Skalní útvar
Při pohledu na některá díla Přírody člověku v hlavě naskočí myšlénka:…
2.2km
více »
Z Rýmařova na Mazance, Maliník a skály u Dobřečova - 1.část
Z Rýmařova na Mazance, Maliník a skály u Dobřečova - 1.část
Cestopisy
  Nevím přesně, jak se cítí pejsek, utržený z řetězu, ale tak nějak…
2.2km
více »
Skály u Dobřečova
Skály u Dobřečova
Skalní útvar
Nedaleko vesničky Dobřečov (součást Horního Města u Rýmařova) najdeme…
2.2km
více »
Na Maliník, Mazance a do údolí Oskavy v prosinci
Na Maliník, Mazance a do údolí Oskavy v prosinci
Cestopisy
  Sny se mají plnit nejen o vánocích... Po návratu z dovolené v Rýmařově…
2.3km
více »
Maliník a Mazance, čili výlet podle Franty
Maliník a Mazance, čili výlet podle Franty
Cestopisy
Když začal turista všeobecně známý pod nicknamem Franta přispívat…
2.3km
více »
"Skalní katedrála" pod vrcholem Maliníku
"Skalní katedrála" pod vrcholem Maliníku
Skalní útvar
Maliník je nejjižnější, ale samostatnou částí hřebene a od mohutných…
2.3km
více »
Návrat na Maliník a cesta k Bílé skále
Návrat na Maliník a cesta k Bílé skále
Cestopisy
    V detektivkách se prý pachatel vrací na místo činu. Nevím, co je na…
2.5km
více »
Maliník a Mazance - skalní město
Maliník a Mazance - skalní město
Skalní útvar
Skalní útvary na hoře Maliník a Mazance (Hraběšická vrchovina) jsou jední…
2.6km
více »
Jak se dotknout štěstí
Jak se dotknout štěstí
Cestopisy
Někdo sbírá známky, jiný peníze, další hledá ženu na celý život anebo stav beztíže. Holt je každý z nás - člobrdů, naprosto jiný. A…
2.7km
více »
Prohlídka spodní části skalního města na Maliníku
Prohlídka spodní části skalního města na Maliníku
Skalní útvar
  O skalním městě na Maliníku už jsem tady na Turistiku s nadšením napsal…
2.7km
více »
Údolí Oskavy nad Bedřichovem - skály
Údolí Oskavy nad Bedřichovem - skály
Skalní útvar
Půldruhého kilometru dlouhou "divočinu" údolí Oskavy mezi mostkem se…
2.8km
více »
Mazance - severozápadní pás mohutných mrazových srubů
Mazance - severozápadní pás mohutných mrazových srubů
Skalní útvar
  Zhruba před rokem jsem na jaře podnikl další průzkumnou výpravu na dvoj…
2.8km
více »
Rabštejn - skalní fenomén Severní Moravy
Rabštejn - skalní fenomén Severní Moravy
Tipy na výlet
   Při vyslovení slova Rabštejn se nejednomu skálolezci radostně rozzáří…
3.6km
více »
Jesenické skalní vyhlídky - 8.Rabštejn
Jesenické skalní vyhlídky - 8.Rabštejn
Vyhlídka
Zmiňovat se příliš rozsáhle o jedné z nejpozoruhodnějších jesenických skalních oblastí by asi bylo nošením dříví do lesa. Poněvadž…
3.6km
více »
Rabštejn
Rabštejn
Zřícenina
Nevelké zříceniny hradu Rabštejn se ukrývají v lesích nad obcí Be…
3.7km
více »
Rešovské vodopády
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rešovské vodopády
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západn…
6.7km
více »
zavřít reklamu