Loading...
Součástí vidimské vesnické památkové zóny je také cenná barokní socha sv. Jana Nepomuckého, která zřejmě vznikla těsně po roce 1700. Tato kvalitní pískovcová socha stojí na hranolovém podstavci, jehož dřík je zdoben rytými obdélnými zrcadly s vykrojenými rohy. V jednom z nich zůstal zachovaný erb šlechtického rodu Schützů z Leopoldsheimu, na protilehlé straně pak můžeme vidět zbytky nápisu a polychromie.
Hranolový podstavec sochy tvoří dvojstupňová podnož, na kterou dosedá masivní, postupně se zužující, třístupňový sokl. O výzdobě dříku jsme se již zmínili, takže zbývá dodat, že jej zakončuje výrazná římsová hlavice, na níž je osazen hranolový sokl sochy. Svatý Jan Nepomucký je zde zpodobněn v životní velikosti a v kontrapostu, s váhou na pravé noze. Jeho ikonografie je tradiční, tzn. že drží v pravé ruce velký kříž s korpusem ukřižovaného Krista, zatímco levá ruka kříž podpírá a současně svírá palmovou ratolest. Na hlavě, která je prý kopií, má světec posazen biret. Svatý Jan je oblečen v oděvu kanovníka, tedy do kleriky a rochety s krajkově zdobeným lemem.
Socha sv. Jana Nepomuckého je památkově chráněna od roku 2015, ale součástí vesnické památkové zóny se stala již o dvě desetiletí dříve. Je přitom zajímavé, že se sice jedná o velmi kvalitní příklad pražské barokní práce z počátku 18. století, ale současně také o sochařské dílo s mladšími doplňky a četnými restaurátorskými zásahy.