Hory u České Třebové – poutní kaple Panny Marie Pomocné
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Zajímavé poutní místo a bývalé lázně na okraji východočeského šestnáctitisícového města Česká Třebová bývají dodnes nejčastěji spojovány se jménem spisovatelky Boženy Němcové. Nevím do jaké míry oprávněně, ale „Barunka“ sem opravdu přijela „pobejt“ na pozvání svého přítele Františka Matouše Klácela, místního rodáka, spisovatele, novináře a filozofa. Lázně již zde nejsou, restaurace bývá přes den převážně zavřená, takže běžný návštěvník České Třebové se „musí spokojit“ s cestou do – relativně prudkého - svahu nad restaurací, kterému dominuje kaple Panny Marie Pomocné.
U kaple se nacházejí „patníková“ zastavení křížové cesty a studánka s pramenem (dříve nazývaným Pavlův) křišťálově čisté vody, obdařené - dle legendy - zázračnou léčivou silou. Dnes by se takový pramen (často i mně) velice hodil, protože prý dokázal vyléčit nemocné oči, uši, nemoci kostí, bolesti žaludku, zubů i hlavy ...
Kaple – původně šestiboká dřevěná – zde stojí jako schránka na obrázek Panny Marie již od roku 1744. Dřevěná stavba místního tesaře Mikuláše vyhořela v roce 1787. V roce 1809 vzniká nový dřevěný oltář pro svatý obrázek a budova lázní s hospodou, aby měli poutníci kde přenocovat. V roce 1811 byly položeny základy nové zděné stavby a tím historie poutní kaple Panny Marie Pomocné na nějaký čas končí.
Nová zděná kaple v současné podobě byla postavena – dnes bychom řekli, že svépomocí – až v roce 1819, ale protože nebyla oficiálně úředně povolena, vlastně neexistovala a nemohla plnit svou funkci. Definitivně dokončena byla až po epidemii cholery ve II. třetině 19. století a slavnostně vysvěcena byla v červenci roku 1839. Jedná se o jednoduchou, obdélnou, empírovou stavbu s půlkruhovým zakončením. Interiér je plochostropý, s pseudobarokním oltářem z roku 1934, který má tvar monstrance. Kostelní lavice pocházejí z I. poloviny 19. století, varhany firmy Rieger z roku 1939.. Kaple je – bohužel – většinou veřejnosti nepřístupná.
Jak již bylo řečeno, před poutní kaplí se nachází 14 kamenných zastavení pozoruhodné křížové cesty. I studánka má dnes již podobu kapličky. Zkrátka zajímavé a příjemné místo, kolem kterého můžete pokračovat dále ke Švabinskému Kozlovu. Nedaleko se nachází i lyžařský stadion v areálu „Hory" a závodní běžecké okruhy v délce 1 až 4 kilometry. Poutní kaple je z České Třebové dosažitelná po žluté TZ, která se ovšem dá okruhově zkombinovat s červenou nebo zelenou TZ