Hostěradice - geologické zajímavosti
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Obec leží při západním okraji krystalinika miroslavské hrástě a v jižním výběžku boskovické brázdy. Zdejší pevný skalní podklad tvoří různé typy slídnatých rul a tmavé amfibolity očerné droby. Jde o prvohorní sedimenty staré asi 300 milionů let, které jsou dobře viditelné ve stěnách rozlehlého jámového lomu asi 1 km východně od obce. Ten je dnes již opuštěn, hlavní těžba zde probíhala v druhé polovině minulého století. Jeho dno se postupně zaplnilo vzlínající spodní vodou a svahy postupně zarůstají vegetací. Lom se tak stává zajímavým přírodním úkazem.
Na západních a jihozápadních svazích návrší se pak uchovalo více jak 10 metrů mocné souvrství třetihorních písků. Ten byl v minulosti na několika místech těžen pro stavební účely podpovrchovým způsobem. Tak zde vzniklo minimálně ve dvou časových etapách rozsáhlé Bludiště často rozlehlých podzemních prostor. Zdejší písek je žlutohnědý, místy s rezavě červeným pískováním, což na řadě míst vytváří na stěnách chodeb nádherné žíhané scenérie. Krásné snímky zdejších podzemních prostor najdete v časopise Turista č.8-9/2009.
I když k žádné z těchto přírodních zajímavostí, vzniklých rukou člověka, není dosud vyznačena žádná přístupová trasa, místní domorodci vás rádi k těmto lokalitám nasměrují.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.82 Střední Podyjí