Loading...
Hotel Krakonoš - Mariánské Lázně
Tento objekt, který najdete u horní stanice lanovky v nadmořské výšce 752 m.n.m., rozhodně patří mezi stavební skvosty zdejších lázní. Jeho monumentální podoba vznikla v dílně architekta Arnolda Heymanna, který se také postaral o dokončení celého díla vroce 1903. Zkušenosti mu rozhodně nechyběly. Z jeho rukou totiž vzešly třeba léčebny Hvězda, Pacifik, Kavkaz. V souvislosti shotelem, je však třeba vzpomenout i další jména. Především majitele a hoteliéra Georga Zischku, kterému velké plány a optimismus rozhodně nechyběly. Jeho původním záměrem bylo vybudování velkého areálu, což by spolu samerickým milionářem Busem finančně zvládl, ale odradil ho především svažitý terén. Nakonec zbudoval „pouze" romantický hotel, ale i za ten jsme mu vděčni. Možná více, než za nějaké megalomanské dílo. Ale vraťme se ještě na začátek. Vždyť je tu ještě zdejší stavitel Johann König a zahradní architekt Sven Swenson z Vídně, kteří se svým dílem také zasloužili o zdařilé dílo. Pojmenovat hotel Krakonoš - to si přímo říká o to - aby tu byla socha Krakonoše. A také byla! Přímo na nádvoří hotelu! Obdivovat ji mohl nejen tehdejší anglický král Eduard VII, ale i řada dalších diplomatů a hlav států, kteří sem soblibou zajížděli.
Kvůli hospodářské krizi po první světové válce majitel hotelu svůj podnik prodal české nájemní lázeňské společnosti, jenž tento objekt provozovala svým nájemcem ing. Navrátilem zPrahy, až do roku 1938.
Hotel Krakonoš, to nebyla jen a jen budova hotelu. K ní se pojila i tzv. pohádková cesta s řadou pohádkových výjevů v životní velikosti, vybudovaná ve svahu pod sochou Krakonoše. S hotelem souvisela i bobová dráha, kterou nechal vybudovat již zmiňovaný hoteliér Georg Zischka.
Ani krásnému hotelu nad Mariánskými Lázněmi se nevyhnula 2. světová válka. Nejdříve sloužil jako lazaret, pak jako ozdravovna pro německé důstojníky, aby posléze skončil jako starobinec. Po 2. světové válce zde vznikla výletní kavárna, později ubytovna horníků ze Zadního Chodova. Jak paradoxní! Prostorami, kde rokovaly i odpočívaly hlavy států, kráčela noha proletáře! Novou naději přinesla rekonstrukce vletech 1967 - 1969, ze které objekt profitoval dlouhá léta. U objektu vznikla dokonce i chatová osada a v objektu se pořádaly lázeňskými hosty velmi oblíbené taneční čaje. Téměř nulová údržba a žádné investice do obnovy však znamenaly jeho postupné chátrání. Vlastnictví společností CKM se ukázalo být nešťastné. V místě bývalé chatové osady byl vybudován nový hotel Krakonoš II, který se však neustále potýkal stechnickými problémy v takové míře, že si to vyžádalo neustálou přítomnost údržbáře. Původní hotel zatím pomalu chátral. Z osobní zkušenosti mohu říci, že již někdy vroce 1996, kdy jsme zde ještě byli ubytováni, byl již hotel v tak dezolátním stavu, že nám na konci pobytu byla nabídnuta hotelem sleva na ubytování. Objekt byl špatně vytápěn, střecha poškozená, instalace v žalostném stavu, což jeho stavu rozhodně neprospělo.
Hotel byl nakonec opuštěn, údajně zakoupen zahraniční firmou, a postupně chátral dál. Novou naději přinesla naše návštěva Mariánských Lázní v letošním květnu. Na stavbě vládl k naší radosti čilý stavební ruch, objekt byl zakrytý novou střechou a v nás vzklíčila nová naděje, že tento unikátní objekt neskončí jako hromada cihel a kamení, postupně zarůstající plevelem.