Loading...

Hraběcí kaple nad Stračím u Štětí

Turistické cíle Kaple

Tuto kapli nalezneme při rozcestí dávných cest, jež spojovaly Štětí, Radouň, Chcebuz, Brocno, Tupadly, Ješovice, Liběchov a Želízy. Těchto cest bylo v této lokalitě mnoho, což je vidět v I. vojenském mapování z let 1764-1768 a v jeho rektifikaci z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c056). Podle všech dochovaných pramenů měla být postavena na místě, kde v noci ze 17. na 18. ledna 1720 měli snědovičtí poddaní přepadnout a zabít svého krutého pána a zároveň plukovníka Wallisského pěšího regimentu Johanna Wratislause Desideria hraběte Clary-Aldringen (1679-1720), jenž byl toho času na cestě do Prahy.

Vzhledem k tomu, že ve výše zmíněném kartografickém díle i v dalších pramenech z té doby nebyl objekt zaznamenán, tak nemohl být vystavěn v roce 1720, jak se většinově tvrdí, ale přinejmenším až koncem téhož století, protože poprvé ho nalezneme až ve II. vojenském mapování z let 1836-1852 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=2vm&map_region=ce&map_list=O_5_II) a v indikační skice stabilního katastru z roku 1843 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=LIT554018430). Vše bylo způsobeno asi textem Františkem Adolfem Šubertem vedeného díla "Čechy. Díl VII. Středohoří", v němž se píše: "Nedaleko vsi Stračího, která po pravé ruce za lesem zůstane, mineme kapličku Marianskou a kus cesty dále staveníčko z tesaných kamenů zbudované, bez otvoru, tak že dosud není známo, co uvnitř se nalézá. Pomník tento kamenný v lesní samotě hrozný příběh zvěstuje - nazýváť se »hraběcí kaplí« a označuje místo, kde zavražděn byl v noci na 18. ledna r. 1720. hrabě Jan Vratislav Clary, pán na Smědovicích, od několika svých poddaných, jichž ještě téhož roku bylo jedenáct v Praze popraveno. Lid vypravuje, že sama manželka dala zde hraběte zavražditi, a že snad ona sama v budově této jest zazděna." Tato pověst je však nepravdivá, neboť hraběcí vdova žila po smrti svého manžela ještě dlouhý čas a dokonce se navíc ještě provdala, aby si mohla užívat ještě více než jen ze zděděného majetku. Zajímavé však bylo to, že Jan Vratislav Desiderius Clary-Aldringen byl pohřben až příliš rychle - již 18. ledna téhož roku do rodinné hrobky v kostele sv. Petra a Pavla v Chcebuzi, jako kdyby mělo dojít k zakrytí něčeho, co ostatní něměli vidět a seznat.

Vznikla tak drobná monolitická stavba čtvercového půdorysu s okosenými rohy, jež byla postavena z místních pískovcových kvádrů. Na nárožích pak měla pilastry a celá čtveřice průčelí obsahovala ploché výklenky se stlačeným obloukem, v nichž bývaly umístěny sochy svatých a svaté obrázky. Podle jednoho zdroje bývalo v jednom z výklenků malované zobrazení této smutné události. Nebyla to tudíž klasická kaple, jež by měla vchod a nějaký oltáříček uvnitř. Spíše jde o silný a kompaktní pomník z kvádrů. Protože byla vybudována německy hovořícími poddanými, byla zprvu jmenována jako "die Grafenkapelle" nebo "Clarykapelle". Teprve později došlo k počeštění těchto názvů, z nichž se dodnes zakořenilo v myslích prve zmíněné pojmenování.

Přinejmenším do konce 19. století sem mířila procesí, a to zejména v čase, kdy se připomínalo výročí tohoto krvavého činu. Vzhledem k tomu, že se tak událo v lednu a tehdy bývaly zimy ještě zimami s opravdovými mrazy a sněhovými závějemi, tak mnohdy se ona procesí konala až mnohem později, zejména na jaře, pokud to zároveň nebylo náhodou v souvislosti s datem, kdy byla kaple vystavěna a posvěcena. Po osvobození a po odsunu německého obyvatelstva i po zabavení vrchnostenského majetku přišlo období dlouholetého nezájmu o stav tohoto objektu, což má za následek dezolátní stav objektu, kdy se pomalu atmosférickým vlivem rozpadá a je zarostlý nálety, travinami i mechem. V roce 2015 vznikl plán její obnovy, když si Lesy České republiky myslely, že objekt stojí na jejich pozemku, ale následně vyplynulo, že pozemek s kaplí náleží Josefu Homolkovi z Ješovic, protože přestal být součástí velkostatku již díky dřívějším pozemkovým reformám (viz http://www.znicenekostely.cz/?load=detail&id=3887). Jak vidět, tak má tato kaplička své dny sečtené a již navždy zůstane pouhou zchátralou stavbou, okolo níž je otazníků až příliš.
Poslední aktualizace: 8.2.2024
Hraběcí kaple nad Stračím u Štětí na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Hraběcí kaple nad Stračím u Štětí

Kaple Panny Marie Pasovské nad Stračím
Kaple Panny Marie Pasovské nad Stračím
Kaple
Zdejší rozcestí starých obchodních cest ze Štětí a Stračí do Brocna a z Radouně a Chcebuzi k Ješovicím a dále do Liběchova tu nedale…
0.5km
více »
Les Bohra (Bor) u Štětí
Les Bohra (Bor) u Štětí
Přírodní park
Mezi Stračím, Brocnem, Tupadly, Želízy a Ješovicemi se již od dávných dob nacházel velký lesní masiv, který byl plný romantických zá…
1km
více »
Stračí (Štětí)
Stračí (Štětí)
Městská část
Tato lokalita byla osídlena již v pravěku, co lze doložit řadou nálezů…
1.3km
více »
Skalní útvary u Štětí a Želíz
Skalní útvary u Štětí a Želíz
Fotogalerie
Tato jižní část v roce 1976 vyhlášené CHKO Kokořínsko-Máchův kraj (viz…
1.4km
více »
Rezidence Liběchov - dobrá zveřina Petron
Rezidence Liběchov - dobrá zveřina Petron
Tipy na výlet
Hotel a restaurace ve stylu art deco. Hotelová restaurace v…
2.4km
více »
Štětí
Štětí
Fotogalerie
Když se řekne Štětí, tak lidem ze zbytku republiky na mysli vytane pouze…
3km
více »
Štětí - Kaple sv. Antonína Paduánskeho
Štětí - Kaple sv. Antonína Paduánskeho
Kaple
Počas prechádzky mestom Štětí ležiacom na pravom brehu rieky Labe som si pozrel dve kaplnky, jednou z nich bola kaplnka zasvätená sv. Antonínovi Paduánskemu, patrónovi napríklad…
3km
více »
Štětí -Papírový parník, lodička u kina
Štětí -Papírový parník, lodička u kina
Kašna
Štětí, mesto ležiace na pravom brehu rieky Labe je známe hlavne dlhoročnou…
3.2km
více »
Štětí
Štětí
Město
Štětí je město s 10 000 obyvateli, které leží na pravém břehu Labe, s…
3.3km
více »
Brocno
Brocno
Zámek
Popis zámku: Obec Brocno neleží na žádném hlavním tahu. Od Štětí je…
3.3km
více »
Štětí - Kostel sv. Šimona a Judy
Štětí - Kostel sv. Šimona a Judy
Kostel
Najstaršou sakrálnou pamiatkou mesta Štětí na pravom brehu rieky Labe je rímskokatolický farský kostol sv. Šimona a Judy, kostol je z obdobia konca 18. storočia. Prvý kostol v…
3.4km
více »
Brocno (Štětsko)
Brocno (Štětsko)
Vesnice
Brocno Brocno je malá obec s 229 obyvateli leží asi 6 km severovýchodně…
3.4km
více »
Přívoz přes Labe ve Štětí.
Přívoz přes Labe ve Štětí.
Ostatní
V dubnu2019 se začal opravovat most vedoucí ze Štětí do…
3.7km
více »
Tupadly
Tupadly
Vesnice
Obec Tupadly se nalézá asi 10 km severně od Mělníka. Dominantou obce je…
3.9km
více »
Samadhi
Samadhi
Tipy na výlet
Budhismus v Tupadlech Slavín a jeho "zámecká" zahrada Na kopci nad Tupadly je už z dálky vidět tajemná věž. K ní patří i zámeček…
4km
více »
Čertovy hlavy - okruh Kokořínskem
Čertovy hlavy - okruh Kokořínskem
Trasy
Výchozím bodem naší trasy je obec Želízy.Za místní…
4.3km
více »
Turistická známka č. 1601 - Obec Želízy, Čertovy hlavy
Turistická známka č. 1601 - Obec Želízy, Čertovy hlavy
Turistická známka
Želízy jsou vyhledávaným turistickým místem díky sochařskému umění pana Václava Levého, který v první polovině …
4.3km
více »
Želízy - Kokořín - hrad Houska
Želízy - Kokořín - hrad Houska
Trasa
Z vesničky Želízy po cyklotrase 10 na Hrad Kokořín. Z Kokořína po…
4.4km
více »
Blaník a jeskyně Klácelka
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Blaník a jeskyně Klácelka
Jeskyně
Soubor reliéfů od sochaře Václava Levého se nachází ve svahu v lese asi…
5km
více »
Liběchov
Liběchov
Město
Liběchov leží u soutoku říčky Liběchovky s Labem, u hranice mělnického…
5km
více »
zavřít reklamu