Loading...
V památkovém katalogu je pomník charakterizován, že nevyniká ani materiálem ani zpracováním, ale je připomínkou obětí obou světových válek. Vlastně by se s tím dalo souhlasit a tím i ukončit celkový popis objektu.
Nicméně obyvatelé Leštiny, nebo tvůrci pomníku zasadili památník takřka doprostřed návsi, kterou příznačně přejmenovali na Náměstí Hrdinů. I vesnice může mít náměstí.
Pomník je umístěn na obdélníkovém prostranství vymezeném nízkým železným plůtkem s kamennými sloupky v rozích. Ty jsou zakončeny kamennými koulemi.
Chodníček vede k samotnému pomníku, po jehož bocích jsou hřbitovní lucerny na kamenných sloupcích jehlanovitého tvaru. Pomník tvoří široký sokl a vysoký pilíř. Oboje vyhotovené z teracca. Podstavec má lichoběžníkový tvar a svažuje se k čelu z výšky asi 125 cm.
Na soklu jsou umístěny bronzové desky. Střední deska je věnována památce 16 padlých rudoarmějců a 8 místních občanů, kteří zahynuli v posledních dnech války. Signatura 1951/Václav Brzobohatý prozrazuje autora pomníku.
Na levé straně jsou na desce jména padlých a pohřešovaných od roku 1914, na pravé straně pokračuje výčet jmen s letopočtem 1918.
Nad podstavcem ční pilíř ve tvaru otočeného jehlanu. Na horní části jsou nápisy HRDINŮM SSSR a Героям CCCP.
Čelní hranu dekoruje znak ČSR v původním provedením, tedy lev s korunou a slovenským znakem na hrudi s dvojitým křížem.
Na malém nástavci je umístěna pěticípá hvězda s lipovými ratolestmi.
Pomník naštěstí unikl obrazoborectví po roce 1989, navíc vlastně nijak neadoruje komunistickou éru, takže v tomto případě je pomník i na místě.
Leština je obec nedaleko Zábřeha. Ačkoliv leží v zemědělské oblasti Mohelnické brázdy (severozápad Hané), řada místních dojížděla (a dojíždí) do města za prací. V období 1. republiky tu byly početné dělnické spolky a to i komunistů, takže se Leštině občas říkalo malá Moskva. Na konci 2. světové války zde místní utvořili povstaleckou skupinu a obsadili ves. Nicméně 7. května 1945 dorazilo komando SS a 5 zajatců zastřelili nedaleko Stavenice (mezi Mohelnicí a Úsovem). Následná odplata postihla spíše nevinné Němce z nedalekého Vítošova.