Hrad Choustník obývá pestré netopýří společenství
Gotický hrad založil Beneš z Choustníka po roce 1262. Jeho potomci jej pak užívali společně a vznikl tak v Čechách vzácný typ sídla, tzv. ganerbenburg, se dvěma oddělenými hradními jádry a paláci.
Hrad je urozeným panstvem již dávno opuštěn, ale osiřelý není. Kromě dvounohých turistů jej vyhledávají i návštěvníci okřídlení. Hradní sklepení slouží jako tradiční zimoviště netopýrů. První záznamy o místních letounech pocházejí již z roku 1988. Od té doby zde monitoring probíhá pravidelně. Ač se jedná o lokalitu se spíše menšími celkovými počty zvířat, vyniká zdejší společenstvo zimních spáčů druhovou pestrostí – zaznamenáno tu bylo doposud sedm druhů netopýrů. Nejčastějšími hosty jsou na Choustníku netopýři černí, ušatí a velcí. V některých letech se objevují rovněž zástupci dalších druhů, jako je např. netopýr severní, n. vodní, n. řasnatý či n. dlouhouchý.
Zřícenina obklopená listnatými lesy slouží i jako významné místo podzimních netopýřích sletů (tzv. swarming). Potkávají se zde mimo jiné samci se samicemi, aby se pářili. V tomto období zde v rámci výzkumu spojeného s kontrolním odchyty u sklepů byli zjištěni především netopýři černí a n. ušatí, v okolních lesích pak i netopýři rezaví.
O letounech a jejich ochraně se lze dozvědět více s využitím hravých pracovních listů pro celou rodinu Netopýři na hradech a zámcích nebo z letáčku „S netopýry pod jednou střechou“, jež jsou k dispozici v pokladně hradu. Na Táborsku pak lze navštívit i další velice významné zimoviště letounů – Chýnovskou jeskyni.