Hrad Helfštýn
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Hrad Helfštýn leží na kopci v zalesněné krajině. Hrad je vzdálený od Lipníku nad Bečvou pouhé 4 Km. Je snadno dostupný pěšky i autem. Parkoviště je vzdáleno 100 m od vstupní brány. Hrad Helfštýn byl vybudován v 13. století a jeho zakladatelem byl Friduš z Linavy. Hrad vznikl na ploše dlouhé břibližně 50 m a široké 30 m, už tehdy byl opevněn silnou hradební zdí, doplněnou na jihu mohutnou věží. Friduš z Linavy zneužíval polohu a sílu hradu, na významné cestě, k loupežení. Hrad prošel mnoha stavebními úpravami a byl vlastnilo ho mnoho majitelů. Nejvýznamější postavou z majitelů byl Lacek z Kravař. Lacek z Kravař patřil k aktivním stoupencům reformního hnutí a horlivým ochráncům Jana Husa. Hrad byl nedobitný a někteří šlechtici z okolí si na hrad ukládali cennosti. Roku 1656 bylo překročeno k poměrně rozsáhlým demoličním pracím, které sice opevnění Helfštýnu nepoškodilo, ale zbavily jej konečné platnosti rázu panského sídla. Z opravami hradu se začalo až v roce 1911. Po druhé světové válce byl hrad zařazen do kategorie státních hradů. V součastné době se stal hrad místem mezinárodních setkaní uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí.
Hrad Helfštýn leží na úpatí Moravské brány. Nachází se nedaleko města Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji. Helfštýn lze navštívit v březnu a listopadu o víkendech a od dubna do října denně kromě pondělí. Slohovou různorodost a velikost areálu hradu ovlivnily jeho časté přestavby a plošná rozšiřování. Dnešní Helfštýn má charakter rozsáhlé pevnosti se šesti branami, řadou budov a valů z 18. století. Světovou popularitu hrad získal díky Hefaistonu ? aždoročnímu mezinárodnímu setkání uměleckých kovářů, které se vždy koná poslední srpnový víkend.
Historie
Původně nevelký hrad založil koncem 70. let 13. století loupeživý rytíř Friduš z Linav. Koncem 13. století hrad získali páni z Kravař, za kterých byl hrad rozšířen. Hrad jim náležel do roku 1447, potom hrad patřil pánům ze Sovince, Kostkům z Postupic a od roku 1474 Pernštejnům. Na přelomu 15. a 16. století došlo k výraznému rozšíření a přestavbě hradu, bylo také zesíleno původní opevnění. Pernštejnům hrad náležel do poloviny 16. století. Pak byli majiteli hradu páni z Ludanic a od 80. let 16. století Petr Vok z Rožmberka, který v roce 1592 hrad prodal Bruntálským z Vrbna, za nichž byl hrad znovu rozšířen. Po konfiskaci v roce 1622 získali hrad Ditrichštejnové. Od té doby hrad sloužil jen jako vojenská základna. Hrad byl neúspěšně obléhán Dány a Švédy, ale po skončení třicetileté války bylo jeho opevnění částečně zničeno, brzy však bylo opět obnoveno. V roce 1763 byl hrad definitivně opuštěn. V roce 1817 byla střelbou zbourána část hradu. V polovině 19. století byla na hradě zřícena restaurace a hradní zřícenina se začala postupně opravovat. V roce 1945 se hrad stal majetkem státu. V roce 1954 byla zahájena dlouhodobá rekonstrukce.