Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Nejstarší písemná zmínka o obci Kružberk je z roku 1377, kdy se jmenovala Cruczenburg. V roce 1429 se uvádí Kreuczburg. V obou případech je v názvu obsaženo slovou burg - hrad, což naznačuje existenci hradu, který ale není v knihách zmíněn.
V roce 1377 byl jeho majitelem Ješek z Schonsteina, což jsou dnešníc Dolních Životice. Příslušníci tohoto rodu se nechávali zvát také jako Bolač a byli patrně zakladatelé i nedalekých Medlic. Zboží s hradem a vsí Kružberk zůstalo v držení tohoto rodu zřejmě až do jeho vymření na počátku 15. století. Tehdy Kružberk přechází do rukou rodu Kosířů, kteří jej spojují s panstvím Litultovice. Jindřich Kosíř byl purkrabím na nedalekém hradě Vildštejně. Jindřich byl také jediným, kdo se kdy po Kružberku psal. Z toho je také možno usuzovat, že na hradě mohl i sídlit.
Hrad plnil strážní funkci nad obchodní stezkou. V době následujících vnitřních nepokojů a husitských válek hrad patrně zaniká.
Hrad stával na kopci přímo nad dnešní horolezeckou skálou. Velmi skromné pozůstatky se nachází na konci táhlého strmého hřebene, nad levým břehem řeky Moravice. Místo se nachází asi 400 m východně od hráze přehrady Kružberk.
Z hradu se dochovalo kamení ve tvaru kruhu, snad zbytek věže, terénní valy a zbytek zdiva pod úvozem lesní cesty.
K hradu dojdete, když se od horolezecké skály vydáte po asfaltové silničce směrem k přehradě a v zatáčce zabočíte Doprava na lesní cestu - je to ta spodní. Tou se vydáte mírně do kopce pořád rovně až dojdete do úvozu, ze kterým cesta končí. Napravo je malá pěšinka k bývalé malinké rozhledničce, kterou zde také ještě najdete. Nachází se zde také výraznější zbytek zdiva.
Nalevo od úvozu hledejte malou pěšinku mezi stromy, která vede do prudkého kopce. Když se po ní vydáte pořád rovně, zavede vás ke kruhu z kamení, což odpovídá zbytku věže.
To je v podstatě vše, co se z hrádku dochovalo. Hrad není ani zakreslen na mapách......