Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Hrad byl postaven někdy před rokem 1350 Buškem II. z Velhartic. Při pohraniční válce s Bavory byl v roce 1475 dobyt a vypálen. Jeho majitel Jan Herštejnský byl zajat. V roce 1496 kupuje hrad známý Půta Švihovský z Rýzmberka a kolem roku 1500 jej obnovuje. Ne na dlouho, protože v roce 1524 je hrad uváděn jako pustý. Dnes je to rozsáhlá zřícenina na zalesněném kopci. Najdeme zde zbytky mohutné obytné věže, kde jsou vidět střílny a dobře znatelný vchod ve výši prvního patra. Dobře patrné jsou pozůstatky vstupní brány a bašt s hradbami. Částečně se zachovala i Panenská věž při cestě k bráně. Podzimní návštěva přináší něco navíc. Roste zde ve značném množství rostlina z čeledi Araceae - árónovité. Je to chráněný Árón plamatý. Jedná se o vytrvalou rostlinu 20 až 50 cm vysokou, s dlouze řapíkatými střelovitými listy. Ty jsou tmavě zelené, někdy hnědě skvrnité. Květy jsou bílo zelené. V toulci má skryté samičí květy, které mají pouze semeník a bliznu. V horní části palice jsou květy samčí. I když nepatří mezi rostliny masožravé, přesto má zvláštní způsob jak lapit hmyz a zajistit si opylování. Hmyz láká pachem zkaženého masa. Ten po usednutí na okraj toulce sklouzne po olejovitém povrchu a je uvězněn. Po opylení toulec zavadne a hmyz je propuštěn na svobodu. Zároveň pukají prašníky samčích květů a vysvobozený hmyz odnáší na sobě i pyl. Další květ a pozoruhodná hra se opakuje. Plodem jsou lesklé červené bobule, které při růstu trhají spodní část toulce. Rostlina je mírně jedovatá a pokud dojde k náhodnému požití je vhodné navštívit lékaře. Na Nový Herštejn je nejlépe vyrazit z Městečka Kdyně. Odtud po žluté na Podzámčí a dále po červené až k hradu. Délka cesty je asi 6 km a je možné se do Kdyně vrátit přes Koráb, kde je rozhledna. Celá cesta je kolem 12 km. Objekt je na mapě KČT č. 63 Chodsko. Nejbližší vlaková stanice je ve Kdyni.
Romantická zřícenina hradu Nový Herštejn se ukrývá na vysokém zalesněném kopci uprostřed bukového lesa nedaleko Kdyně na Domažlicku v Plzeňském kraji. Z hradu se dochovala mohutná obytná věž se zachovanými střílnami a dobře patrným původním vstupem v úrovni 1. patra. Dále se zachovaly vysoké zbytky zdí dolního hradu a při cestě k bývalé hradní bráně i tzv. Panenská věž. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.
Hrad založil kolem poloviny 14. století Bušek II. z Velhartic. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1348. V roce 1474 hrad dobyli a vypálili Bavoři. V roce 1496 získal hrad Půta Švihovský z Rýzmberka, který však po roce 1508 ztratil o hrad zájem. V roce 1549 je hrad Nový Herštejn uváděn již jako pustý.