Hradec Králové – Šatlavské sluneční hodiny
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Při rekonstrukci bývalého civilního soudu a městské šatlavy v Dlouhé ulici v historickém jádru města namaloval v listopadu roku 2007 pan Bohuslav Černý na jižní fasádu v atriu sluneční hodiny o velikosti 210 cm x 210 cm.
Číselník s ryskami vymezuje dobu, po kterou na něj ukazatel vrhá stín. Diskuze vyvolává římská číslice IIII. Ve své době se takto čtyřka psávala. Dnes bychom ji napsali ve tvaru IV.
Základními astronomickými kalendářními údaji na slunečních hodinách jsou datové křivky (hyperbola a mezilehlá přímka), které vyznačují nulovou, maximální a minimální deklinaci slunce. Nulová deklinace nastává v okamžiku rovnodennosti (datová křivka má tvar přímky). Maximální deklinace nastane za letního, minimální deklinace za zimního slunovratu (datová křivka má tvar dolní, respektive horní části hyperboly). U datových křivek je napsán datum a nakreslen symbol zvířetníkového znamení.
A jak je to s přesností slunečních hodin?
Zdánlivý pohyb slunce po obloze není rovnoměrný. Proto úsek pro jednu hodinu na slunečních hodinách mění během roku svojí délku. Mezi pravým slunečním časem (na slunečních hodinách) a středním slunečním časem (rovnoměrně plynoucím) bývá nepatrný rozdíl. Hodnotu rozdílu určuje časová rovnice. Pouze čtyřikrát v roce je časová rovnice rovna nule, a to 15.4., 14.6., 31.8. a 24.12. V tyto dny sluneční hodiny ukazují přesný čas, můžeme si podle nich nastavit svoje hodinky.
Kladné hodnoty časové rovnice v obdobích od 15.4. do 14.6. a od 31.8. do 24.12. znamenají, že čas na slunečních hodinách se předbíhá. Naopak záporné hodnoty časové rovnice v obdobích od 14.6. do 31.8. a od 24.12. do 15.4. znamenají, že čas na slunečních hodinách se zpožďuje.
Sluneční hodiny ukazují pravý sluneční čas místního poledníku. Občanský čas naproti tomu vychází z pásmového času, který odpovídá střednímu poledníku daného pásma (náš poledník je 15 st.východně od Greenwiche). Proto pravý východ či západ slunce, pravé sluneční poledne …, nastávají v místech východně od středního poledníku dříve (například v Českém Těšíně o 13 minut), naopak v místech západně od středního poledníku nastávají později (například v Aši o 11 minut).
Závěrem ještě uvedu několik doplňujících údajů.
Zeměpisná poloha Šatlavských hodin je 50 st., 12 min. severní šířky a 15 st., 50 min. východní délky.
Zvířetníková znamení na slunečních hodinách jsou: beran (datum 21.3., deklinace 0 st., 0 min.), rak (datum 21.6., deklinace 23 st. 26 min.), váhy (datum 23.9., deklinace 0 st., 0 min.) a kozoroh (datum 22.12., deklinace -23 st., 26 min.).
Latinské nápisy na slunečních hodinách: Long Diei (délka dne), Lon Noctis (délka noci), ANNO DOMINI MMVII (Léta Páně 2007) a LUCEM DEMONSTRAT UMBRA (Stín ukazuje světlo, světlo vytváří stín).
Deklinace – je souřadnice, která udává úhlovou vzdálenost od rovníku. Podrobněji na http://cs.wikipedia.org/wiki/Deklinace.