Hradec Králové - terasy Karla Otčenáška
Turistické cíle • Odpočinkové místo
Terasovité zahrady pod hradbami jižně od hlavního náměstí dříve patřily k jednotlivým domům a cizí osoby sem neměly přístup. Rozprostírají se mezi dvěma památnými schodišti: z jedné strany je lemuje to betonové od Josefa Gočára (od něj se na terasy dnes vchází) a z druhé pak barokní Bono publico. Schodiště bylo v polovině „století páry“ upraveno do dnešní podoby a o jeho ještě lepší vzhled se postarala nedávná rekonstrukce. Ze spodní strany terasy ohraničuje ulice Na Kropáčce a nad horním koncem objekty bývalé jezuitské koleje.
Kompletní oprava městských hradeb a terasových zahrad, jenž řadu let chátraly, proběhla od května 2009 do října 2011. Proběhlo statické zajištění stěn, renovace opěrných zdí a samotných teras. Poté byl do zahrad umístěno nové vybavení, od schodiště Bono publico proražen nový vstup. Dále se uskutečnily sadové úpravy a prostor oživilo několik nových kašen. Celkově práce vyšly na 54 milionů korun, z čehož dotace z evropských fondů činily téměř 19 milionů. Spolu s terasami pod Kanovnickými domy se staly nejrozsáhlejší renovovanou částí hradebního pásu obkružujícího historické jádro Hradce Králové.
U příležitosti stého výročí od narození arcibiskupa Karla Otčenáška byly pokřtěny jeho jménem. Veřejnosti byly zpřístupněny v květnu 2021 a smí se do nich v době mezi 7. - 21. hodinou.
Při vstupu na horní terasu od Gočárových schodů jsme viděli, že je nahoře lemována žlutou fasádou jezuitských kolejí. Pod nimi se ve čtyřech výškových úrovních nacházely vlastní zahrady propojené cihlovými schodišti. Na třech terasách se nacházejí fontány. Dvě krášlí zajímavé plastiky ptáků (zřejmě havranů) a u jedné polehává kamenná kočka. O všechny tyto výtvory se přičinil akademický sochař Tomáš Raft.
Na západní straně je k vidění i altánek. Terasy krášlí množství růží, z nichž některé se dokonce plazí po zdech, na nejspodnější rostou hortenzie a na té nejvyššší jsou záhony levandule.