Loading...
Při loňské procházce městem se nám – krom jiného, velmi zalíbila i tato ulice. Především její prostřední část, v níž se komunikace rozšiřuje na malý čtvercový ryneček obklopený malebnými měšťanskými domy i budovami vystavěnými v historizujícím stylu.
Ulice vybíhá z velkého náměstí severozápadním směrem dolů k malému náměstí a z něj svahem dál klesá k ulici Československé armády, kde končí. Celkově dosahuje délky asi 150 metrů. V její spodní části stávala jedna z nejvýznamnějších částí městského opevnění – Pražská brána, ta ale bohužel byla i přes protesty místních roku 1873 zbořena.
V minulosti se komunikace dělila na dvě části a již zmíněný rynek se nazýval Svatojánským náměstím. To podle sochy sv.Jana Nepomuckého z roku 1744, stojící před Palácem Občanské záložny. Roku 1940 byla přejmenována na ulici U Pražské brány a Janské náměstí. Po druhé světové válce se z Janského náměstí stalo náměstí Svatojánské a ulice U Pražské brány změnila název na ulici Palackého. Jméno „V Kopečku“ nese název od roku 1958.
Náměstíčko pyšnícími se domy s pěkně opravenými fasádami je velmi příjemným místem a z budov lemujících rynek i ulici zaujme hned několik stavení.
Hanušův dům se nachází na jižní straně náměstí. Tento nárožní objekt se stal vzorovým příkladem toho, jak lze citlivě skloubit starou historickou zástavbu s tou novou, modernější. Čtyřpatrový secesní dům, jehož vertikálu podtrhuje fasáda s pilastry, navrhl hradecký architekt Vladimír Fultner. Stavbu roku 1909 realizovala místní stavební firma R.Schmidta. Dnes se v přízemí domu nachází galerie Koruna.
Východní stranu náměstíčka v roce 1912 zkrášlil dvoupatrový Palác Občanské záložny.
V novobarokním stylu byl vystavěn podle projektu architekta Rudolfa Němce. V minulosti tu stály dva gotické domy, sjednocené v éře baroka a později klasicistně upraveny.
Na spodní (severní) straně rynku stojí – sevřen mezi okolními budovami – Dům u Glauerů.
Býval stavením gotickým, v dalším věku upraven renesančně a touto podobou se jeho štít pyšní dodnes. V roce 1782 se v něm narodil kněz a buditel Josef Liboslav Ziegler, což na fasádě připomíná pamětní deska. Mezi kulturní památky byl dům zapsán 1958, ale v následných letech byl při renovaci výrazně upraven. V současnosti je v přízemí trojpodlažního domu umístěna restaurace.
Posledním památnějším objektem je Důstojnický dům ve spodní části ulice, těsně před jejím vyústěním na ulici Československé armády. Pochází z osmnáctého století a sloužil jako bydlení pro důstojníky královéhradecké pevnosti. Roku 1890 tento klasicistní objekt odkoupilo město. Později v něm zřízeny dílny, kanceláře a sklady, roku 1922 ve sklepě i vinárna. V padesátých letech minulého století jej získala Státní spořitelna a nechala dům zrekonstruovat. Došlo i ke znovuotevření vinárny, ta ale po sametu zanikla.
Pro ty, kdož budou mít při procházce ulicí V Kopečku hlad, žízeň anebo jen chuť na něco sladkého, je tato komunikace díky množství pohostinných podniků „místem zaslíbeným.“
Na rynečku je možno navštívit „Batalion U Draků“, což je oblíbená hospůdka s pivními speciály nejen z ČR. Dále je tu „Cukrárna U Mlsouna“ a na ledovou pochoutku je možno se stavit v bistru „NA ZMRZKU.“
Ve spodní části ulice pod náměstíčkem se na její severní straně nachází „Pizza Luigi s.r.o.“, restaurace „U Stolu“, „Restaurace Pivovarská brána“ s nabídkou českých pokrmů, „Pizza Rio Grande“ a kavárna MOKKA ODA. U Důstojnického domu je možno omrknout „Pivní bar Psí bouda“ anebo se najíst v rychlém občerstvení „Istanbul Doner Kebab.“
Na jižní straně ulice je espresso bar „Rychlý kafe“, „Fibonacci bar“ s vodními dýmkami, studentský bar s karaoke „Murlock Lounge“ a rychlé občerstvení „SULA Kebab a Burgers.“