Hradní zřícenina Děvičky
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Zajímavá výrazná zřícenina gotického královského hradu Děvičky se nachází na nejsevernějším výběžku vápencového Bradla Pálava nad obcí Pavlov 7,5 km severně od Mikulova. Tato jedna z výrazných dominant Pavlovských vrchů je viditelná z několika desítek kilometrů byla založena počátkem 13. století jako královský hrad. Koncem 13. a 14. století byl několikrát přestavěn a rozšířen. Roku 1334 za majitelů Lichtenštejnů byl v 16. stol. nově opevněn a rozšířen o novou renesanční dělovou baštu.
Koncem 16. stol. za Diechtrichštejnů byl objekt celkově renesančně upraven, roku 1645 ho obsadili a vypálili Švédové. Potom byl opraven jen z části, kolem roku 1750 definitivně opuštěn. Do dnešních dob se na úzkém skalním hřebenu dochovaly mohutné zříceniny paláce s velkou valeně zaklenutou místností, obvodové plášťové hradby, zbytky zdiva předhradí a na skalisku před příkopem předsunutá dělová bašta se střílnami.
Z hradu se otevírá nádherný výhled na Novomlýnské přehradní nádrže, Pavlov a Dolní Věstonice. Torzo původní pětiboké patrové dělostřelecké věže u JZ strany vápencové skály stojí také za pozornost. Na hrad se dostanete po několika cestách. Od Pavlova po zelené, z Dolních Věstonic po červené, turistické značce. Pod hradem zaujmou nápadné tři bílé vápencové útesy, pověst říká, že jsou to zkamenělé dívky, ale pověsti o tom jsou různé. Z toho pochází název hradu Děvičky nebo Dívčí hrady.
Vlastní jádro hradu tvoří nepravidelný obdelník uzavřený vysokou plášťovou zdí o síle dva metry. Hrad dává možnost prohlédnout si z něho velký kus Moravy a v dálce i část Rakouska.