Loading...
Humpolecká galerie 8smička je skvělou ukázkou využití industriálních prostor ke kulturním účelům. Jedná se o zařízení, které vzniklo teprve před necelým rokem a přitom si již teď získalo pevné místo na mapě nejoriginálnějších galerií České republiky. Každému sice nemusí „sednout“ její koncepce, ale způsob uspořádání vnitřních prostor je opravdu pozoruhodné a možnost měnit umístění osvětlení svým způsobem geniální … a přitom naprosto jednoduché. Návštěvníky 8smičky jistě potěší obchod s knihami o moderním umění pro malé i velké, literární kavárna (a hlavně cukrárna) nebo výtvarné dílny pro děti (rodinné dílny) a workshopy. Sbírková expozice bude v patře galerie otevřena až na podzim roku 2019.
Galerie 8smička rozhodně není zbytečně skromná a ráda se nechává přirovnávat k podobným zařízením ve Francii, Holandsku nebo Švédsku. Také slogan 8smičky „Umění se odstěhovalo do Humpolce!“ o něčem svědčí. Ze známých jmen se zde můžeme setkat např. s Jiřím Kolářem, Petrem Niklem nebo Michaelem Rittsteinem. 8smičku najdeme v černé (antracitové) tovární budově na adrese Kamarytova 97.
Svůj provoz zahájila 8smička slavnostním otevřením a „velevernisáží“, které zde proběhly dne 18. dubna 2018. Galerie, která spolupracuje s různými galeriemi u nás i v zahraničí, tehdy přislíbila pořádáním tří výstav ročně a potěšila tím, že díky zřizovateli, kterým je stejnojmenný nadační fond Báry a Zdeňka Rýznerových, je zde vstupné pouhopouhých osm korun.
Zóna 8smička se nachází v někdejším textilním (soukenickém) komplexu, kde se na konci 19. století vyrábělo hrubé sukno. V roce 1948 odhalili bolševici v majiteli továrny na vlněné látky Karlu Trnkovi odporného kapitalistu, fabriku zabavili a zařadili ji mezi provozovny NP Sukno. A právě tehdy poprvé vznikla 8smička, konkrétně provoz číslo 08. A pod tímto označením zde fungovala přádelna až do roku 1989. Poté objekt chátral, v roce 1995 byl revitalizován a další úprava zde proběhla roku 2010. Svou současnou podobu pak budova získala v letech 2016 až 2018 při rekonstrukci, kterou vymysleli Luděk Rýzner a František Čekal z OK Plan Architects. Vizuální styl galerie pak určili Štěpán Malovec a Martin Odehnal.
Následující text najdete nejen na stránkách galerie, ale také snad na všech serverech, které se o 8smičce někdy zmínily:
„Humpolecká 8smička se snaží stírat rozdíly mezi centrem a periferií. Industriální areál na půl cesty mezi Prahou a Brnem prochází proměnou na kulturní prostor, ve kterém bude návštěvníkům zprostředkován kontakt se současným uměním. Zóna 8smička se stala prvotním impulzem pro vznik lokální humpolecké komunity, která je přístupná návštěvníkům ze širokého okolí. V Humpolci, rodném městě výtvarníků Zorky a Jana Ságlových, spisovatele Jana Zábrany či básníka Ivana Magora Jirouse, tak vznikne platforma pro diskuzi o výtvarném umění, architektuře i designu“.
Zajímavá byla také myšlenka, že si zde na své přijde i typický kavárenský povaleč nebo že komentované prohlídky jsou zde určeny zejména pro ty, kteří se sice „snaží umění porozumět, ale listí nasypané uprostřed výstavní síně vnímají jako bordel v baráku“.