V Humpolci na Horním náměstí se nachází zajímavý Děkanský Chrám Sv. Mikuláše. Kostel pochází ze 13. století a patří k nejstarším gotickým chrámovým stavbám u nás. První zmínka je z roku 1233, kdy se uvádí, že městys Humpolec má svůj farní kostel. Další zmínka o něm pochází až z období kolem roku 1600, kdy byl chrám poškozen požárem. V letech 1642 a 1645 byl pro změnu drancován Švédy.
V letech 1721-1722 provedl významný architekt Jan Santini barokně gotickou přestavbu včetně úpravy půdorysu kostela do dnešní podoby. Dále byla přistavěna sakristie, nově rozčleněny stěny barokně gotickými okny a kostel zaklenut. Věž byla zvýšena a uzavřena bání. Roku 1895 kostel pseudogoticky obnovil stavitel J. Blecha z Prahy podle plánů pražského stavitele J. Martina. V letech 1936-1937 byl kostel restaurován X. Lhotákem. Jednalo se o stavebně pozoruhodnou směs rané barokní a pseudoslohové gotiky.
Kostel byl vystavěn ve tvaru jednoduchého kříže. Na příčnou loď navazují po bocích presbytáře kaple a k uzavřenému presbytáři je centrálně připojena sakristie. Všechny tři hlavní části kostela jsou vysoké 22,75 metru. Klenba o výšce 12 metrů je tupě lomená, žebrový se sbíhá na hlavice kulatých přípor. Okna jsou lomená, bez kružby.
Co však přivádí většinu turistů k této stavbě, je věž kostela, jejíž celková výška dosahuje 55,3 metrů. Cesta nahoru vede po 115 schodech, do výšky cca 30 metrů. Během této cesty je možno se zastavit ve třech mezipatrech, a zde si prohlédnout výstavy týkající se historie města i kostela. Až nahoře ve věži je pro zdatné turisty za odměnu připravené razítko. Otisknout si jej může pouze ten, kdo zdolá celý tento dobrodružný výstup do posledního patra. Kdo se na věž vydá, určitě na to dlouho nezapomene. Především poslední část výstupu totiž připomíná více žebřík než schody. O to má ale člověk lepší pocit, když se rozhlíží dolů na krásné
Město Humpolec a do jeho zajímavého okolí.
Cesta na věž vede i kolem dvou zvonů a závaží věžních hodin. Na věži tohoto děkanského chrámu vyzváněly do února 1942 čtyři zvony a jeden zvon ve věži. Nejstarší zvon Jiří s laděním do tónu ais, o hmotnosti 392 kg, spodním průměru 91 cm a výškou 87 cm pochází z roku 1691 (zvonař Jan z Kostelce nad Orlicí). Je na něm nápis: „Bože, od služebníků Tvých přijmi tento dar nehodných, ať k zvonu tohoť znění, když přijda své modlení, povětří se zkrocuje a vzrůst polní rozmnožuje, to vše pro Pána Ježíše, v němž tě chválí naše duše.“
Vládním usnesením z 26. listopadu 1941 bylo nařízeno odvést bronzové zvony do Německa. Nakonec byl pro farní osadu katolickou v Humpolci ponechán alespoň zvon Jiří, který má tudíž velkou historickou i uměleckou cenu. Po válce byl v roce 1947 ulit První zvonařskou dílnou v Brně zvon Panna Maria (ladění e2, hmotnost 150 kg a spodní průměr 63 cm) a zavěšen do věže děkanského Chrámu Sv. Mikuláše.
Dnes jsou tedy ve věži Děkanského chrámu Svatého Mikuláše v Humpolci zvony dva. Dle odborníků z nich však nelze sladit libozvučný akord. Proto bude malý zvon z roku 1947 přestěhován na zvonici hřbitovního kostela a do věže děkanského chrámu by měly být zakoupeny tři zvony v ladění „Salve Regina,“ tak jako tomu bylo před válkou.
Kostel je spravován kněžími premonstrátského řádu ze Želiva. O aktuální otevírací době a výši vstupného se lze dočíst na stránkách Informačního centra v Humpolci.
*
Některá ze zajímavých míst, která jsem ještě v Humpolci a okolí navštívil:
- muzeum Dr. A. Hrdličky:https://www.turistika.cz/mista/humpolec-muzeum-dr-a-hrdlicky
- občan Hliník:https://www.turistika.cz/mista/humpolec-obcan-hlinik
- hrad Orlík:https://www.turistika.cz/mista/humpolec-hrad-orlik
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/
Podobné příspěvky
Muzeum Dr. Aleše Hrdličky
Muzeum Dr. Aleše Hrdličky sídlí v budově bývalé měšťanské školy z roku 1851.
15.června 2007 byla poprvé veřejnosti zpřístupněna expozice, která je věnovaná světově proslulému antropologovi, rodákovi zHumpolce, Dr. Aleši Hrdličkovi. Expozice je rozdělena do dvou částí: vprvní se návštěvník seznámí seživotem, dílem a vědeckými výsledky Dr. Aleše Hrdličky, nahlédne do antropologovy pracovny, kde jsou vystaveny jeho rukopisy, dopisy, které si vyměňoval se svými učiteli a přáteli, drobné předměty zjeho osobního života a dokumenty zjeho výzkumu.
Od února 2003 se návštěvníkům Humpoleckého muzea Dr. Aleše Hrdličky na Horním náměstí nabízí příležitost shlédnout stálou výstavu minerálů ze sbírek místních sběratelů Ing. Pavla Vichra a Martina Sýkory. Tato expozice chce přiblížit krásu nerostné říše Vysočiny a jeho okolí. Návštěvníci si zde prohlédnou téměř stovku vzorků minerálů ze soukromých sbírek místních mineralogů, nalezených vlokalitách na Humpolecku, Čejovsku, Havlíčkobrodsku, a dalších oblastech regionu Vysočina. Od roku 2004 probíhá systematické rozšiřování mineralogické stálé výstavky.
Stálou výstavku „PEKLO" vytvořili žáci výtvarného oboru ZUŠ Gustava Mahlera vHumpolci pod vedením Mgr.Evy Moravcové. Jejich inspirací kvytvoření této výstavky byla tajuplná vyprávění o pokladech, permonících a čertech, kteří vlidovém podání ztělesňují zlo. Příčinou závisti a zla se často stávaly drahé kovy, které se vokolí Humpolce těžily.
Rozkvět humpoleckého hornictví přímo souvisel stěžbou zlata a Stříbra. Základními pracovními nástroji horníka byly želízko a mlátek, kterými narubal za den 5 dm3 rubaniny. Vletech 1252 - 1300 byla vHumpolci královská mincovna. Působil zde královský mincmistr Jindřich, který vroce 1252 razil vHumpolci českou minci. Výstavu „PEKLO" můžete navštívit vpodzemí budovy č.253 na Dolním náměstí (budova MěÚ - stavební odbor) Vstupné : 10,- Kč (děti do 6 let mají vstup zdarma) Otevírací doba : totožná sotevírací dobou muzea
Muzeum Dr. Aleše Hrdličky
Jedno z nejstarších muzeí Vysočiny je pojmenováno po humpoleckém rodákovi, kterému je věnována jedna z expozic. Další část dokumentuje osobnost Gustava Mahlera. Jeho skladby v podání světových orchestrů se v expozici ozývají z reproduktorů. Národopisná expozice přibližuje život, práci, kulturu a tradice na Humpolecku. Jedna z místností ukazuje zařízení světnice jednoho z venkovských stavení z 19. Století. Styl života bohatších vrstev dokládá měšťanský pokoj. Sbírky doplňují ukázky zdejšího lidového kroje, obřadních rouch a modely lidových staveb. Stálá výstava minerálů je obrazem kamenné krásy Vysočiny
KONTAKT
Muzeum Dr. Aleše Hrdličky
Horní náměstí 273
396 01 Humpolec
Tel: 565 532 115
E-mail: muzeum@infohumpolec.cz
Web: www.infohumpolec.cz/muzeum.htm
Humpolec – muzeum Dr. A. Hrdličky
Při návštěvě města Humpolec jsme se nechali přesvědčit v informačním centru, abychom se zašli podívat do zdejšího zajímavého muzea a nelitovali jsme. Nachází se na Horním náměstí čp. 273. Muzeum připomíná slavného rodáka z Humpolce, světoznáméhoantropologa Dr. Aleše Hrdličku, podle něhož má také svůj název. Bylo založeno v roce 1895 s cílem shromažďovat duchovní a hmotné památky charakterizující oblast Českého Horácka.
Hlavní výstava je věnována světově proslulému antropologovi, rodákovi z Humpolce, Dr. Aleši Hrdličkovi. Seznámili jsme se zde s jeho životem, dílem a vědeckými výsledky a nahlédli do bývalé antropologovy pracovny. Dr. Aleš Hrdlička žil od svých 13 let ve Spojených státech, kde vystudoval lékařství a antropologii. Kromě otázky jednotného původu člověka zkoumal osídlení Ameriky a velkou část svého života věnoval výzkumu indiánských kmenů. Proto také druhá část expozice znázorňuje indiánskou vesnici a vše, co s ní souvisí. Velkým kladem je to, že se jedná o expozici interaktivní. Člověk může tudíž například vstoupit do teepee nebo si vzít do ruky indiánské hračky, zbraně či hudební nástroje.
V další části výstavních prostor jsme se pro změnu zamysleli nad hypotézami o vzniku vesmíru a života na Zemi.Pozornost je věnována biologii člověka, cyklu lidského života, antropologii a jejímu využití v praxi.
Za prohlídku také stojí stálá výstava minerálů z lokalit blízkých i vzdálených Humpolci. Dozvěděli jsme se, že expozice byla již poněkolikáté rozšiřována díky novým nálezům místních mineralogů.
Vzhledem k tomu, že se 7. července 1860 v Kalištích u Humpolce narodil slavný skladatel a dirigent Gustav Mahler, nemůže také ve zdejším muzeu chybět expozice věnovaná jeho životu a dílu. Při prohlížení exponátů je možné poslouchat nahrávky Mahlerových skladeb v podání nejrůznějších světových orchestrů.
V roce 2009 byla pro nejmenší návštěvníky muzea otevřená pohádková expozice loutek. Tato zajímavá výstava se nachází v podzemí výstavního sálu a kromě jiného zde na návštěvníky čekají figuríny rozverných, veselých, zlostných i mazaných Pekelníků, čertů a Luciferů.
Od roku 2011 má Muzeum Dr. A. Hrdličky bezbariérový přístup. Návštěvní hodiny a výše vstupného lze nalézt na internetových stránkách.
*
Některá ze zajímavých míst, která jsem ještě v Humpolci a okolí navštívil:
- občan Hliník:https://www.turistika.cz/mista/humpolec-obcan-hlinik
- hrad Orlík:https://www.turistika.cz/mista/humpolec-hrad-orlik
- vyhlídková věž kostela sv. Mikoláše:https://www.turistika.cz/mista/humpolec-vyhlidkova-vez-kostela-sv-mikulase
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/
Humpolec z věže kostela sv. Mikuláše.
Věž kostela sv. Mikuláše je vysoká 53 m a dnes slouží také k vyhlídce na město a to z výšky 26 m, kam vede 111 schodů. První zmínka o nejstarší městské památce pochází z roku 1233. V průběhu staletí prošel několika přestavbami. Založen byl jako gotický trojlodní s Křížovou lodí. Roku 1600 k němu bylo přistavěno podvěží s malou vížkou a na ní umístěn nejstarší známý zvon Jiří. V letech 1722-1729 proběhla přestavba kostela podle projektu J.B.Santiniho, který původně gotickou stavbu zbarokizoval a rozšířil do dnešního půdorysu. Ke konci 19. století proběhla rozsáhlá celková rekonstrukce v pseudogotickém slohu, dokončená byla v roce 1895. Věž byla značně zvýšena a před podvěžím byl zřízen pseudogotický portál. V letech 1936-1937 byl chrám restaurován a v 80. letech pokryt měděnou krytinou. V roce 2004 prošel kostel nákladnou opravou pláště věže.
Poslední aktualizace: 5.3.2023
Nadmořská výška:
529 metrů nad mořem
Humpolec – Vyhlídková věž kostela sv. Mikuláše na mapě
Kvalita příspěvku:
4
turisté zde byli a hodnotili
5,00
Diskuse a komentáře k Humpolec – Vyhlídková věž kostela sv. Mikuláše
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!