Ledečský chrám sv.Petra a Pavla
Při pohledu z historického jádra města je jeho největší dominantou mohutný hrad vypínající se na skále nad pravým břehem Sázavy, při výhledu shora od feudálního sídla na „starou“ Ledeč je to pak jednoznačně kostel s 64 m vysokou věží vystavěný nedaleko řeky na protilehlém břehu. Je zasvěcený sv.Petru a Pavlovi a je to chrám děkanský. Sakrální gotická stavba byla zbudována již na počátku 14.století, s přístavbou vysoké hranolové věže se započalo roku 1509 a dokončena byla o 26 let později. Chrámová loď byla přestavěna roku 1554. Kostel ji má jen jednu a jedná se o gotickou obdélnou stavbu, k níž přiléhá polygonální presbytář a sakristie. Síťová klenba lodi je raritou evropského významu, neboť postrádá nosný charakter a plní jen úlohu ozdobnou. Žebroví na klenbě zhotovili z pálené hlíny místní, velice šikovní hrnčíři.
První tři zvony se na věži rozklinkaly roku 1541, další dva pak byly ve věži umístěny nad pesbytářem a do věžičky byl zavěšen malý zvon. Za druhé světové války byly zvony zrekvírovány pro válečné účely a v listopadu 1994 byla chrámová věž obohacena o dva zbrusu nové zvony.
Roku 1714 byl chrám poškozen povodní, poté jej roku 1643 a 1720 ohrožovaly ničivé plameny požárů, ale ten úplně nejhorší nastal roku 1806. Při něm byly čtyři zvony roztaveny a novými nahrazeny až o 21 let později.
První velkou rekonstrukcí kostel prošel roku 1931 a v sedmdesátých letech proběhla generální oprava interiéru. Roku 1973 stěny chrámové lodi zkrášlilo 23 obrazů Křížové cesty, jejichž autorem se stal akademický malíř Alois Pittermann. (Je zajímavé, že tento umělec měl i titul profesora a doktora.)
Nové varhany byly zakoupeny roku 1977, po „sametu“ proběhla velká oprava kostela a počátek třetího tisíciletí přinesl důkladnou opravu varhan.
V pozoruhodném interiéru se kromě unikátní síťové klenby a žebroví můžete „prý“ pokochat i pohledem na renesanční kruchtu, již nesou sloupy s arkádami. Dále na klenbu lodi, ostění a parapety pod okny, které zdobí renesanční malby, nápisy, ornamenty a erby Ledečských pánů a jejich příbuzných. Za zmínku stojí i křtitelnice z počátku 16.století a Mariánská kaple s nádherným barokním oltářem. V předsíni pod věží a ze zdí chrámové lodi trčí náhrobní kameny pocházející z původních hrobek. Barokní kazatelna je datována rokem 1773.
K nejcennějším předmětům patří měděná pozlacená monstrance zdobená dvanácti páry poprsí světců (vyvedených ze stříbra), jíž kostelu roku 1773 věnoval děkan Jan Neffka.
Slůvko „prý“ je na místě, protože interiéry chrámu jsou přístupny jen v době bohoslužeb… a za naší návštěvy se v chrámu bohužel zrovna žádná nekonala.