Huťský vodopád v Krkonoších
Turistické cíle • Příroda • Vodopád
Huťský vodopád, který je napájen Huťským potokem se nachází severovýchodně od Rokytnice nad Jizerou.
Já jsem se vydal k vodopádu od vrchní stanici sedačkové lanovky Horní domky. Cesta vedla nejprve po modré turistické značce, aby se k ní posléze přidala žlutá. Po chvíli mě čekal přechod sjezdovky, což při dnešním stylu některých prknařů či lyžařů není věc jednoduchá. Po následném prudším stoupání jsem přišel k rozcestí „Nad Světlankou“. Zde jsem opustil žlutou barvu a pokračoval po pěšině, která klesá v délce půl kilometru, dokud se neobjeví Huťský potok, jenž pramení pod známou chatou Dvoračky. Zde jsem odbočil na modrou značku a sledoval z pravého břehu, jak si voda tichounce prozpěvuje, uhýbá sem tam mezi kameny nebo je překonává a rozlévá se do tůní. Po jednom kilometru přicházím k místu, kde padá voda z výšky 20 metrů. Jak moc je vodopád mohutný a hlučný závisí od množství vody. Kouzelný je ale určitě v každou roční dobu.
Název „Huťský“ vznikl patrně podle první sklářské huti v Krkonoších, ve které pracovala od roku 1562 známá sklářská rodina Schürerů. V minulosti byl vodopád vyhledávaným výletním místem pro lidi z blízkého okolí i pro vzdálenější turisty. Byla zde totiž postavena restaurace a každou neděli se pořádaly tancovačky. Také dnes v těchto místech začíná civilizace. Místo restaurace se v blízkosti nachází soukromá chata, občerstvení bohužel žádné. Asi 100 metrů pod vodopádem začíná asfaltová silnice s malým parkovištěm. Po modré turistické značce, která vede po komunikaci, je možno asi po dvou kilometrech přijít na okraj významného krkonošského města a střediska zimních i letních sportů západních Krkonoš, do Rokytnice nad Jizerou.
V místních novinách mne zaujala jedna zpráva z minulosti. 10. června 1829 postihla Rokytnici záplava, jakou nikdo nepamatoval. Pršelo již dlouhou dobu a na horách řádila průtrž. Potůčky se proměnily v dravé řeky. Huťský potok byl osmkrát širší a podstatně hlubší. Jak asi mohl vypadat Huťský vodopád, u kterého se nacházím, si člověk neumí ani představit.
V okolí se nachází několik zajímavých míst, která jsem také navštívil:
- Dvoračky:https://www.turistika.cz/mista/dvoracky-rozcesti-a-horske-chaty
- Rokytnice nad Jizerou:https://www.turistika.cz/mista/rokytnice-nad-jizerou--1
- zajímavé kapličky v Rokytnici nad Jizerou:https://www.turistika.cz/mista/putovani-za-kaplickami-v-rokytnici-nad-jizerou
- kostel sv. Michaela:https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-michaela-v-rokytnici-nad-jizerou
- Kotel:https://www.turistika.cz/mista/kotel-10-nejvyssi-hora-ceska
- Lysá hora:https://www.turistika.cz/mista/lysa-hora--6
- rozcestí Ručičky:https://www.turistika.cz/mista/kouzelne-rozcesti-rucicky-v-zapadnich-krkonosich
- Růženčina zahrádka:https://www.turistika.cz/mista/ruzencina-zahradka-v-krkonosich
- Janova skála:https://www.turistika.cz/mista/janova-skala-v-zapadnich-krkonosich
- vyhlídka Strážník:https://www.turistika.cz/cestopisy/skalni-vyhlidka-straznik-u-rokytnice-nad-jizerou
- muzeum Starý kravín:https://www.turistika.cz/mista/stary-kravin-muzeum-a-galerie
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/
Huťský vodopád najdete na Huťském potoce, vydáte-li se po modrém turistickém značení z Rokytnice nad Jizerou na Dvoračky. Právě pod nimi pramení Huťský potok, který nejprve necelé dva kilometry prudce stéká zalesněným údolím a posléze kaskádovitě padá z výšky 20 metrů. Po dalších několika kilometrech se potok vlévá pod Rokytnicí do Jizery, je jejím levým přítokem.
U vodopádu je ohraničené vyhlídkové místo, u odbočky k němu informační tabule a stolek s lavicemi. Naproti přes cestu se nachází chata u Huťského vodopádu.
Svůj název Huťský dostal vodopád podle první sklářské huti v Rokytnici, ve které od roku 1562 pracovala známá sklářská rodina Schűrerů. I když v 17. století sklářská huť zanikla, název vodopádu zůstal.
V minulosti byl Huťský vodopád vyhledávaným výletním místem. Stála zde restaurace, ve které se každou neděli konaly oblíbené tancovačky.
Velice podrobně a odborně vodopád popisuje pan Vlastimil Pilous v časopisu Krkonoše – Jizerské hory. Viz odkaz níže.
http://krkonose.krnap.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=11523&Itemid=37
GPS: 50°44'15.479" N, 15°29'49.942" E