Hynšta – skalní hrádek nebo něco jiného?
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrádek
Vždy, když navštívím tento typ skalních hrádků, kladu si otázku, zda se opravdu jedná o skalní hrad. Z tohoto hrádku zůstaly zachovány jen vytesané skalní světnice, místnosti, pozůstatky jakékoli další stavební činnosti ve formě zdí, základů atp. nejsou patrny. Otázka tedy zní, jsou to opěrné body někoho a proti komu? Nebo se jedná o něčí úkryt? A před kým? Navíc, tento typ skalních hrádků je budován na relativně nedostupných místech. Žádné významné obchodní cesty nebo stezky kolem nich také nevedly.
Nechci „fušovat“ do problematiky historikům a archeologům, ale prostě takové a podobné otázky mě napadají.
Hrádek Hynšta se nachází ve skalní oblasti Kobylí hlava. Předpokládá se, že hrad vznikl v polovině 13. století. Rozsah hradu byl podle provedeného archeologického průzkumu větší, než se původně myslelo. Dřevěné stavby se nacházely i na okolních skalních plošinách. Tesané prostory se nacházely ve středu této dispozice. A zase tady máme otázku. Proč takové opevnění vzniklo právě v této oblasti. Možná nám částečnou odpověď může dát skutečnost, že celá tato oblast patřila cisterciákům v Mnichově Hradišti, kteří měli za úkol kolonizovat tuto oblast. Takových míst s nejasným účelem vzniku je v okolí více, např. Klamorna, Staré Hrady. S jistotou lze říci, že to nebyl ani královský, ani šlechtický hrad. A jsme opět na začátku, proč právě zde vznikl opevněný opěrný bod a kdo byl stavitelem hrádku?
V 17. století, v pobělohorské době, v době pronásledování českých bratří se v prostorách bývalého hradu ukrývali stoupenci této víry. Jednu ze světnic vytesaných ve skále využívali jako modlitebnu, proto se v některých pramenech místo nazývá Modlitebna.
Co na místě můžeme spatřit dnes. K vidění je vytesaná světnička ve skalním masivu se středovým sloupem, do které se vchází přes vytesanou přístupovou chodbu. Vlevo od vchodu z čelního pohledu jsou patrné vytesané schody vedoucí na skalní plošinu, na které stály dřevěné stavby. Při úpatí skály pod vstupem se nachází zanesená kruhová studna. V okolí jsou pak méně patrné zásahy zajišťující pasivní ochranu místa.
Vznik a účel tohoto místa zřejmě na vždy zůstane zahaleno tajemstvím. K rozluštění nám nepomohou ani skoupé písemné prameny i nepatrné zbytky archeologických nálezů.
K Hynště se dostanete po směrové odbočce z modré značky od Rozcestí turistických cest Hynšta.