Istanbul, metropole mnoha jmen
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Byzantium, Konstantinopol(is), Cařihrad, Stambul, Istanbul. To všechno jsou jména města ležícího na dvou kontinentech. Bospor, který z velké části město rozděluje, je zároveň hranicí mezi Evropou a Asií.
Císař Konstantin I. založil své město roku 324 a prohlásil ho hlavním městem a křesťanským střediskem své říše. Postupně vznikaly stavby, z nichž některé se zachovaly dodnes - kostely, chrám Hagia Sofia, Hipodrom, opevnění, akvadukt a Velký palác (ten se nedochoval). Více než 1000 let byl Konstantinopol nejbohatším městem křesťanského světa.
Roku 1204 město vydrancovali křižáci. Konstantinopol, poslední město byzantské říše, které stále odolávalo Osmanům, dobyla armáda sultána Mehmeda II. roku 1453. Osmanská říše se stávala stále rozlehlejší a mocnější. Začaly se stavět první mešity a další muslimské stavby.
Po 1. světové válce se Turecko stalo republikou a roku 1923 se hlavním městem stala Ankara.
V Istanbulu naštěstí dodnes můžeme obdivovat kulturu byzantskou a osmanskou, křesťanskou a muslimskou. Vše tvoří harmonický celek a i nové stavby ze 20. a 21. století na okrajích města sem dobře zapadnou. Málokteré město světa se může pochlubit tak bohatou historií, tolika zachovalými památkami ze všech epoch jeho existence.