TURISTIKU PODPORUJÍ
61 565 turistů a cestovatelů
112 230 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 399 105,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Afrika
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Izrael poosmé - země rozlohou celkem malá, ale kouzlem více než velká (Masada)

Turistické cíle Pevnost, opevnění

Fotografie (24)  • Foto: Bubinga

Mrtvá i živá voda. První v Mrtvém moři je, jehož návštěvu ale většinou člověk přežije. Druhá v pevnosti Masada, kde po náročném pěším výstupu při doušku vody člověk obživne.

Pevnost Masada byla zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO již v roce 2001 a z historického hlediska má velký význam pro židovský národ. Proto náleží k hlavním turistickým atrakcím celého Izraele. Školní výpravy se zde střídají s návštěvníky z různých koutů světa.

Jelikož jsme chtěli Masadu dokonale poznat, rozdělili jsme si s manželkou úlohy. Ženuška zvolila pro cestu nahoru lanovku a na mě zůstalo zase to jednodušší. Vydal jsem se na pěší procházku, abych dobyl skoro nedobytnou pevnost.

Foto: Bubinga

Cesta vedoucí po Hadí stezce začíná nenápadně vyschlým řečištěm, aby se posléze začala příkře zvedat a klikatit až k vrcholu. Na některých místech je pěšina doplněna schody. Mělo by jich tady být 700, ale já to nepočítal. Zda schody pomohou unaveným poutníkům nebo ještě více zničí jejich nohy je individuální. Já jsem to jako vždy pojal zprvu velmi rychlou chůzí, na chvíli jsem se i rozběhl. Patrně to slunko pálilo o trochu více a já jsem opět chtěl trumfnout lanovku. Ale při pohledu na to, co mě čeká, jsem záhy zhodnotil svou fyzickou kondici a rozhodl se nahoru přijít s úsměvem. Nebo minimálně přežít. Především pro pěší poutníky je zajímavá informace, že se nahoře nachází pitná voda.

Šlapu si to do pořádného kopce a po necelé hodině a zvládnutí přibližně 350 výškových metrů náročného výstupu se nacházím jenom 30 metrů nad mořem. Nemožné? V Izraeli ano. Ale pouze při návštěvě pevnosti Masada. Výstup totiž začíná nedaleko Mrtvého moře. A jak známo, jedná se o nejnižší povrchové místo na světě ležící nějaký ten metr pod hladinou ostatních oceánů.

Výhledy z pevnosti Masada rozkládající se na strmé skále jsou neskutečné. Nedaleké Mrtvé moře, jehož hladina je o nějakých 450 metrů níže nebo okolní rozlehlá pouštní krajina. Vrcholová plošina, kde se nachází pevnost Masada, je přibližně 600 metrů dlouhá a necelých 300 metrů široká. Ani v tomto případě jsem to neměřil. Ale je to určitě zajímavý údaj, jelikož i přes množství lidí, kteří pevnost navštěvují, se zde dá najít klidné místečko. 

Foto: Bubinga

A člověk může zavřít oči a představovat si, jak tady někde tančí v noci mladá a přitažlivá Salome svůj hříšný tanec při oslavě Herodových narozenin. Podle některých teorií to mohlo být právě na Masadě. Ale v Bibli to není přesně určeno, ani neexistuje žádný historický důkaz o tom, že by právě v těchto místech strávil Jan Křtitel poslední dny svého života. Každopádně v Evangeliu podle Marka se praví, že Héródés Antipas (syn níže zmiňovaného Heroda Velikého) byl tak unešený erotickým tancem svůdné Salome, že jí řekl: „Požádej mě, oč chceš, a dám ti to!“ Ona na radu své matky odpověděla: „Hlavu Jana Křtitele.“ Femme fatale neboli osudová žena, která svým šarmem okouzlila Heroda, tak stála za osudem proroka Jana Křtitele. Herodes se nejprve zdráhal to udělat, ale když si uvědomil, že dal Salome královské slovo před svědky, nechal přinést na míse hlavu Jana. Jestli se tak událo 29. srpna, kdy se vzpomíná stětí proroka, to je ve hvězdách.

Z pevnosti zůstaly do dnešní doby z větší části pouze rozvaliny, nicméně stále je co obdivovat. A to jak jednotlivé části paláců, věží či ostatních budov, tak zajímavé opevnění kolem celé pevnosti. A samozřejmě jsou zde cisterny, které se plnily během dešťů, a tudíž pevnost neměla problém s dostatkem vody.

Nejenom stavař si láme hlavu s tím, jak dokázali tenkrát postavit tak ohromnou pevnost na takovém kopečku. Určitě také zásobování lidí žijících v pevnosti muselo být promyšlené především s výhledem na dobu možného obléhání.

Foto: Bubinga

Prohlížíme si zbytky staveb odkryté archeology. V některých částech bývalých paláců se celkem hezky zachovaly mozaikové podlahy či obrazce na stěnách. Je pravda, že jsme tam viděli dva dělníky opravovat spáry kamenného zdiva. Tudíž může být otázkou, co je skutečně původní? Ale mě to osobně nevadí. Masada je úžasná i s tím traktorem. Ale kudy tam přijel?

Dole spatří nejprve každý obrovské návštěvnické centrum s restaurací, obchod se suvenýry a informační centrum. Po zaplacení vstupného je možné shlédnout krátký film o nejdůležitější historii pevnosti, jejíž počátky sahají do doby mezi 2. a 1. století před Kristem. Pevnost však byla brzy (37 - 30 p.n.l.) zásadně přestavěna židovským králem Herodem Velikým, který v době, kdy začala růst nenávist lidu vůči jeho osobě, začal budovat po celé Judeji síť pevností a hradů. Z Masady se stal velkolepý palác se všemi vymoženostmi tehdejší doby. Vodovod, lázně či přepychové královské komnaty. Herodes se údajně cítil bezpečně pouze v této nedobytné pevnosti.

Foto: Bubinga

To, proč má z historického hlediska Masada velký význam pro židovský národ a je dodnes symbolem boje Izraele za nezávislost, se ale odehrálo až o „pár let“ později. Nejprve roku 66 n.l. povstalecká židovská sekta zelótů přemohla římskou posádku a vybudovala si zde základnu pro své další výpady do okolí. Poté, co byl během první římsko-židovské války dobyt roku 70 n.l. Jeruzalém a zničen Druhý (Šalomounův) chrám, začali do pevnosti přicházet další uprchlíci. Masada se brzy stala posledním místem odporu. S tím se „Řím“ samozřejmě nehodlal smířit a tak se k pevnosti vydal římský velitel Lucius Flavius Silva se svou legií.

Pevnost však byla dobře opevněná a vybavená, tudíž se brzy ukázalo, že její dobytí nebude tak jednoduché ani pro dobře vycvičené římské legionáře, kterých tam bylo snad až deset tisíc. Obléhatelé horu obklopili vojenskými tábory tak, aby se tam nedostali žádné zásoby a ven neproklouzl také nikdo. Taktika to však nebyla ideální, jelikož v Masadě vodu měli, ale Římané v poušti na tom byli podstatně hůře.

Jelikož jediná úzká pěšina, která vedla do pevnosti, neumožňovala provést potřebný útok, rozhodl se Lucius Flavius Silva postavit útočnou rampu. To se nakonec ukázalo jako správné řešení, jelikož jejímu vybudování obránci nebyli schopni zabránit. Trvalo to sice několik měsíců, ale umožnilo to dostat se Římanům k hradbám, které prorazili a ocitli se v pevnosti. Bez dalšího odporu je přivítal klid.

Foto: Bubinga

„Raději zemřeme, než se staneme otroky Říma." Tento slavný projev měl pronést vůdce zélótských povstalců, Eleazara. A tak se necelá tisícovka lidí rozhodla pro smrt. Losem zvolili deset mužů, kteří popravili ostatní. Následně vylosovali jednoho, který zabil zbývajících devět a nakonec spáchal jako jediný sebevraždu, jelikož toto je vnímáno jako hřích. Někde se sice píše o hromadné sebevraždě, ale otázkou vůbec zůstává, kolik lidí skutečně zemřelo. Legendy o Masadě jsou totiž v rozporu s archeologickými nálezy, jelikož zde byly objeveny pozůstatky pouze několika těl. Možné objasnění přinesou teprve další bádání. Jestli se uskuteční. V Izraeli by asi nechtěli přepisovat legendu. Ale to nic nemění na tom, že se jedná o velice zajímavé místo.

V následujících letech vystřídali Římany v pevnosti křesťanští mniši, kteří posléze uvolnili místo Arabům. Nakonec však pevnost přestala sloužit svému účelu a pustla. Až v polovině 19. století se o mystickou citadelu začali opět lidé zajímat, aby se následně stala cílem návštěvníků z celého světa.

Nadmořská výška:
50 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (31.318, 35.354)
Poslední aktualizace: 13.4.2019
Autor: Bubinga
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Dead Sea Region

Příspěvky z okolí Izrael poosmé - země rozlohou celkem malá, ale kouzlem více než velká (Masada)

Izrael podeváté - země rozlohou celkem malá, ale kouzlem více než velká (Mrtvé moře)
Izrael podeváté - země rozlohou celkem malá, ale kouzlem více než velká (Mrtvé moře)
Jezero
Konečně ho vidíme. Slavné moře, které je tady po tisíce let. Možná také proto již skoro zemřelo. Ale více než čas ho zabíjí člověk. Lidé si berou vodu z řeky Jordán pro sebe a ta pak v Mrtvém moři chybí. V osmnáct…
18.2km
více »
Mrtvé moře.
Mrtvé moře.
Vodní nádrž
Jeden den našeho pobytu jsme věnovali také výletu k Mrtvému moři, které se rozkládá na hranicích Jordánska a Izraele. Je to nejníže ležící plocha na světě. …
24.6km
více »
Jeruzalém.
Jeruzalém.
Město
Výletem, na který jsme se při svém pobytu v Izraeli těšili nejvíc, byla návštěva Jeruzaléma. To jsme ještě netušili kolika osobními prohlídkami budeme muset projít, abychom si prohlédli všechny zamýšlené památky .…
49.9km
více »
Olivová hora v Jeruzalémě
Olivová hora v Jeruzalémě
Cestopisy
Město se skví v zářivém ranním slunci a já opět žasnu nad jeho krásou. Jeruzalém je z panoramatické vyhlídky Olivové hory, kde začínáme náš dnešní den, vidět jako na dlani: všechny krásy…
51.6km
více »
Jeruzalém - Cardo
Jeruzalém - Cardo
Trosky
Cardo, hlavní jeruzalémská ulice v době byzantské (6.století) s honosnou Kolonádou se sloupořadím, byla centrem obchodu. Slovem cardo se v latině označovala severojižně orientovaná ulice ve městě nebo vojenském tá…
51.8km
více »
Jeruzalém – Davidova věž
Jeruzalém – Davidova věž
Pevnost, opevnění
Davidova věž, zvaná hebrejsky Migdal David, se nachází vedle Jaffské brány u hradeb Starého Města. Je součástí citadely postavené na starých základech králem Herodem Velikým ve 2.století př.n.l. a přestavované kř…
52km
více »
Jeruzalém – kostel Dominus flevit
Jeruzalém – kostel Dominus flevit
Kostel
Kostel Dominus flevit, což znamená Pán zaplakal, stojí na svazích Olivetské Hory. Jeho název odkazuje na 19. kapitolu Lukášova evangelia, v níž se píše, že když Ježíš kráčel do Jeruzaléma byl ohromen krásou Druh…
52km
více »
Skalní dóm v Jeruzalémě.
Skalní dóm v Jeruzalémě.
Chrám
Skalní Dóm je nejslavnější jeruzalémská památka. Je to  islámská svatyně, která vznikla v letech 687 - 689. V jejím středu je skála, na kterou byl podle Koránu přenesen Mohamed při své Noční cestě, a na které také…
52.1km
více »
Chrámová hora v Jeruzalémě.
Chrámová hora v Jeruzalémě.
Hora
Další místo, které jsme v Jeruzalémě navštívili byla Chrámová hora.  Někdy je uváděná též jako hora Moria. Je  to plošina o půdorysu nepravidelného…
52.1km
více »
Zeď nářků v Jeruzalémě.
Zeď nářků v Jeruzalémě.
Chrám
Zeď nářků, nebo také Západní zeď je tím, co se podařilo dochovat ze západní části vnější hradby, která ke konci období druhého jeruzalémského chrámu obklopovala jeruzalémskou Chrámovou horu. Tato masivní zeď posta…
52.1km
více »
Jeruzalém - Kde se děly zázraky
Jeruzalém - Kde se děly zázraky
Městská část
„Jeruzalém je přístavním městem na břehu věčnosti“ Jehuda Amichaj. Pokud se do Starého města vydáte z Olivové Hory, lze sem dojít poměrně příjemnou procházkou z kopce. Poměrně proto, že cesta se svažuje dost prud…
52.1km
více »
Jeruzalém – Hradby Starého Města
Jeruzalém – Hradby Starého Města
Hradby
Město Jeruzalém bylo opevněněno již za biblických časů krále Davida. Současné hradby, které obklopují Staré Město (1 km²), dal postavit na základech starého opevnění osmanský sultán Sulejman I. Nádherný v letech…
52.1km
více »
Jeruzalém – Chrám Všech národů
Jeruzalém – Chrám Všech národů
Kostel
Chrám Všech národů neboli též Bazilika Utrpení (či kostel Smrtelné úzkosti Páně) se nachází v údolí Cedron na úpatí Olivetské hory vedle Getsemanské zahrady. Byl postaven v byzantském slohu v letech 1919 až 192…
52.1km
více »
Jeruzalém – Chrám Božího hrobu
Jeruzalém – Chrám Božího hrobu
Kostel
Chrám Božího hrobu, který stojí na nejposvátnějším místě křesťanů – na Golgotě, kde byl Ježíš Kristus ukřižován, uložen do hrobu a kde vstal z mrtvých, byl postaven v letech 326 až 335 císařem Konstantinem Velikým. Chrám byl mnohokrát zničen a zase obnoven, takže dnes je labyrintem kaplí, chodeb a lodí. V chrá…
52.2km
více »
Chrám Božího hrobu v Jeruzalémě.
Chrám Božího hrobu v Jeruzalémě.
Chrám
Nejvýznamnější křesťanskou památkou na světě je bezpochyby jeruzalémský Chrám Božího hrobu, který byl vystavěn na místě předpokládaného ukřižování, pohřbu a následného zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Nachází se uvnitř hradeb starého města Jeruzaléma na místě, které většina křesťanů uctívá jako Golgotu. První bazilika byla v těchto místech postavena římským císařem Konstantinem…
52.3km
více »
Křížová cesta v Jeruzalémě.
Křížová cesta v Jeruzalémě.
Boží muka
Centrem jeruzalémského Starého Města prochází Via Dolorosa neboli „Cesta bolesti“. Tato křížová cesta sleduje poslední útrpné kroky Ježíše Krista z místa, kde byl odsouzen, přes vrch, kde byl ukřižován až ke chrámu Božího hrobu, kde se údajně nachází jeho hrob. Celkem je cesta tvořena čtrnácti zastaveními. Via Dolorosa protíná z východu na západ Muslimskou čtvrť v izraelském…
52.3km
více »
Jeruzalém – Lutheránský kostel Vykupitele
Jeruzalém – Lutheránský kostel Vykupitele
Kostel
Lutheránský kostel Vykupitele se zvonicí, z níž je nádherný výhled na Staré Město a Olivetskou horu, se nachází nedaleko chrámu Božího hrobu v křesťanské části města a je jediným protestantským kostelem ve Sta…
52.4km
více »
Jeruzalém – Vojenský hřbitov
Jeruzalém – Vojenský hřbitov
Hřbitov
Vojenský hřbitov, na němž jsou pochováni izraelští vojáci padlí za svobodu ve všech válkách, ve kterých Izrael bojoval, se nachází na národním hřbitově na Herzlově hoře. Někteří z nich (většinou parašutisté 2.sv…
53km
více »
Jeruzalém - Náměstí Varšavského ghetta
Jeruzalém - Náměstí Varšavského ghetta
Náměstí
Náměstí Varšavského ghetta se nachází v areálu Památníku Yad Vashem na kopci Har Hazikaron. Je zasvěceno hrdinným obráncům varšavského ghetta během varšavského povstání. Dominantou náměst…
53.2km
více »
Jeruzalém
Jeruzalém
Hlavní město
Hlavní město Izraele se nachází asi 30 km západně od severního okraje Mrtvého moře. Jeruzalém je proslulé biblické město plné úchvatných památek a milých lidí, a proto je častým cílem turistů.…
53.7km
více »
Výlet na Herzlovu horu
Výlet na Herzlovu horu
Tipy na výlet
  Pokud se zdržíte v Jeruzalémě více dní, doporučuji vám výlet na Herzlovu horu, která leží na západním okraji města. Můžeme jet autobusem (linky č. 14,18,20,27,33, 13 a 21) nebo jít pěšky.   Herzlova hora nebo ta…
53.7km
více »
Jeruzalém: Výlet do Památníku Yad Vashem
Jeruzalém: Výlet do Památníku Yad Vashem
Tipy na výlet
  Pokud se zdržíte v Jeruzalémě více dní, doporučuji vám navštívit Památník Yad Vashem na hoře Har Hazikaron, která leží na západním okraji města. Můžete jet autobusem (linky č. 13, 16, 17,1 7a, 18, 20, 21, 23, 24…
53.7km
více »
Jeruzalém: Večerní procházka městem I.
Jeruzalém: Večerní procházka městem I.
Cestopisy
První večerní procházku městem jsme uskutečnili ve čtvrtek – tedy večer před šabatem. Lákala nás tržnice nedaleko autobusového nádraží. Čekala nás zde záplava zboží: ovoce, zelenina, pečivo, cukroví, koření, maso,…
53.7km
více »
Jeruzalém - Památník dětí
Jeruzalém - Památník dětí
Památník
Památník dětí, který se nachází v areálu Památníku Yad Vashem na kopci Har Hazikaron, připomíná jeden a půl miliónu židovských dětí, které byly zavražděny během holocaustu. Jeho výstavbu i…
53.7km
více »
JERUZALÉM, NEJSVATĚJŠÍ ZE SVATÝCH
JERUZALÉM, NEJSVATĚJŠÍ ZE SVATÝCH
Cestopisy
       Expresní autobus národní společnosti Egged (mimochodem po Greyhoundu největší autobusový podnik světa) mě vyhodil na nádraží vNové čtvrti Jeruzaléma. Ta se nijak zvlášť neliší od Tel Avivu, kde …
53.7km
více »
Jeruzalém: Návštěva Památníku Yad Vashem
Jeruzalém: Návštěva Památníku Yad Vashem
Cestopisy
  K Památníku jmen Yad Vashem na hoře Har Hazikaron jsme dojeli autobusem. Památník, jehož úkolem je dokumentovat historii židovského národa v období holocaustu, uchovat památku na 6 miliónů židovských obětí a pře…
53.7km
více »
Izrael - návšteva svätej zeme
Izrael - návšteva svätej zeme
Cestopisy
Izrael sme navštívili ako púť do svätej zeme. Odlietali sme z Košíc. Ešte dnes to považujem za zázrak, že som mohol priamo z Košíc letieť do Tell Avivu. Keď pred niekoľkými rokmi som dostal pas, ktorý mi …
56.4km
více »
Madaba
Madaba
Kostel
Madaba je příjemné město s malebným centrem nedaleko hlavního města Jordánska Ammánu (přibližně 30 km), bylo osídleno již od neolitu. Procházíme městem, které je známé svým silným křesťanským vlivem, kolem mnoha r…
61.2km
více »
Mount Nebo - Jabal Nibu
Mount Nebo - Jabal Nibu
Kostel
Mount Nebo nebo také Jabal Nibu je biblická hora vysoká 817 m spojená opět s Biblí a Mojžíšem, který se zde zastavil cestou do země zaslíbené. Odtud můžeme vidět Svatou zemi, řeku Jordán a město Jericho. R. 1933 zde archeologové objevili zbytky byzantského kostela a kláštera. Hadcový kříž - Brazen Serpent je dílem italského umělce Giovannia Fantonia. 
61.2km
více »