Jablunkov Gorolski Swieto
Turistické cíle • Sport a rekreace • Zábava, atrakce
Mezinárodní folklorní setkání Gorolski Swieto v Jablunkově se letos konalo ve dnech 2.-4. srpna. Byl to 66. ročník tohoto již tradičního setkání a vystoupení folklorních souborů nejen z ČR, ale i souborů ze zahraničí. Festival se konal v místním lesíku pod patronací Hejtmana Moravskoslezského kraje a Generální konsulky Polské republiky v Ostravě, za přispění generálních partnerů a mnoha sponzorů. Na setkání se tančilo, zpívalo a předváděla se různá tradiční řemesla nejen z tohoto horského kraje, ale i jiných částí naší republiky i ze zahraničí. V Jablunkově jsem na Gorolskim Swietu byla poprvé asi před pěti lety na sobotní program. Tentokrát jsem zde byla v neděli. I když bydlím nedaleko v Orlové dříve mě to z různých důvodů nevycházelo.
Myslím, že se počet vystavovatelů zvýšil a pro svou různorodost to bylo velmi zajímavé. Byly zde ukázky různých výrobků - bižuterie z Jablonecka, figurky z včelího vosku, výšivky krojů, perníčky, dřevěné věci do domácnosti apod.. Své umění předváděl mistr kovář nebo výrobce keramiky z Polska. Prezentovalo se zde Muzeum tisku z Pszczyna a se zajímavými místy Opole, Pszczyna i dalších míst jsem se seznámila u informačních center. Rozdávali v nich informace a typy na výlety do míst okolo hranic. Ze Slovenska byl k vidění ručně tkaný textil, hru na fujaru předváděli až z Pieštian, z Běloruska vystavovali výrobky ze slámy, keramiku a panenky v krojích. Dověděla jsem se od těchto lidí zapálených pro lidové tradice a řemesla opět mnoho zajímavého.
Po celé tři dny byl festival provázen tradičním doprovodným programem. V pátek byl např. etnografický seminář nebo degustace regionálních jídel z Polska. V sobotu se jako každoročně konal turistický výšlap pod názvem O krpce Matějě z Hrádku přes Filipku a Bahenec až na Gírovou. Každý si mohl vybrat délku trasy, která mu vyhovovala. Poprvé jsem šla až na Bahenec, ale letos jsem si vybrala kratší cestu, z Hrádku přes přírodní památku Filipka do Návsí. Mnohaletou tradici má i běh O džbánek mléka a ukázky výroby bílého sýra, ukázky řemesel a rukodělných prací. V neděli se dopoledne koná ekumenistická mše a v pravé poledne jde městem krojovaný průvod. V celém areálu bylo postaráno o bohaté občerstvení.
Hlavním bodem programu je však vystoupení folklorních souborů. V letošním roce se opět prezentovalo mnoho souborů z našeho regionu (z měst Karviná, Havířov, Jablunkov, Oldřichovice, Těšín, Bystřice, Hnojník atd.) i ze zahraničí např. ze Slovenska, Polska, Rumunska, Srbska. V letošním roce byl jako zahraniční soubor vyhodnocen kolektiv Smederevo ze Smedereva ze Srbska. Jejich vystoupení bylo velmi dynamické a po zásluze odměněno bouřlivým potleskem. Velký úspěch sklidil i polský soubor Regle z Poronina. Zlatým hřebem celého festivalu bylo ale v neděli vystoupení SLUKu z Bratislavy, který se předvedl novým pásmem. Již se těším na další ročník a všem milovníkům nejen folkloru návštěvu doporučuji.