Jablunkov - Světové Muzeum a Knihovna Bible
O Bibli, která bývá nazývána také Knihou knih, se říká, že to nejvydávanější, nejčtenější, nejpřekládanější a nejvíce kradená kniha na světě. A podbeskydský Jablunkov se může právem chlubit, že má její muzeum. Navíc jako první na světě, proto také ten hrdý název muzea (na 2. místě se nedávno umístil Washington). Ono i to jablunkovské muzeum vlastně vzniklo až na přelomu let 2015 a 2016, takže je pořád – svým způsobem – horkou novinkou.
Hned na úvod bychom si měli ještě prozradit, že se muzeum nachází v kapli bývalého (starého) kláštera Alžbětinek z poloviny 19. století, najdeme ho na adrese Nádražní 52 a že se zde je rozhodně na co dívat. I když se vlastně původně jednalo „jen“ o šest let trvající putovní výstavu. Dnes se jde hlavně o místo, které zpřístupňuje unikátní vydání Biblí a dalších duchovních knih široké veřejnosti. Světové muzeum a knihovna Bible nevlastní jen rozsáhlý fond Biblí od poloviny 16. století a další křesťanskou literaturu, ale také obrazy, mapy, materiály pro děti a další zajímavosti. Sbírkový fond muzea se neustále zvětšuje a postupně by se také měly rozšiřovat výstavní prostory v rekonstruované klášterní budově.
V muzeu probíhají také různé přednášky nebo koncerty … a nedělejme si iluze, hlavním úkolem je zajistit finance na stavební úpravy muzejního objektu i na nákupy nových exponátů, zejména těch s vlastním příběhem. Muzeum chce navíc vlastnit Bible ve všech existujících jazycích. A bez peněž by to prostě opravdu nešlo …
Současné výstavní prostory mají plochu necelých 200 m2, ale vešlo se toho na ni opravdu hodně. Z několika set jablunkovských exponátů (a mnohem více je jich ještě v muzejním depozitáři) je nutno zmínit alespoň ty nejzajímavější.
Jedná se např. o žalmy v latině z roku 1540, Melantrichovy Bible z let 1549 a 1557, ruční přepis evangelia podle Marka na cigaretovém papírku, „nepromokavou“ Bibli americké armády (prý je ve vodě naložená už sedm let), texaskou Bibli pro kovboje balenou v bizoní kůži i svitky Tóry. Vidět zde můžeme Bible v desítkách jazyků (včetně svahilštiny, arabštiny nebo arménštiny) i nejrůznějších velikostech (nejmenší je opravdové mikro, největší váží asi 7,5 kg). Zajímavá je také Bible v jazyce Čerokézů, protože to je jediný indiánský jazyk, jehož abeceda obsahuje všechna písmena. Najdeme zde i Bible pro vězně, jejíž součástí jsou rady, jak žádat po propuštění o co nejvyšší sociální dávky. Pochopitelně nechybí ani kopie starých tisků a různé informační panely.
Otevřeno je v muzeu vždy od 11,00 do 15,00 hod. (poslední vstup je ve 14.30 hod.), v pátek a v sobotu je muzeum zavřeno a otevírá se jen pro předem domluvené skupiny). Vstupné je 60,- Kč (děti do 10 let to mají zdarma, studenti a senioři za 40,- Kč, rodiny za 140,- Kč). V ceně je i „povolenka“ k fotografování a natáčení kamerou.
Starý klášter se v současné době stále rekonstruuje a výhledově by výstavní prostory měly zaujímat celkovou plochu téměř 1.600 m2. Většina exponátů Světového Muzea a Knihovny Bible muzea je darem od soukromých osob. A do budoucna se předpokládá, že by muzeum mohlo mít své pobočky také na Slovensku a v Polsku.