Jablunkov - kostel Božího Těla
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Současný kostel Božího těla v městě Jablunkov byl postaven v letech 1619 - 1620 na místě vyhořelého svatostánku z 15.století ve stylu pozdní renesance či velmi raného baroka. Jablunkově ale pravděpodobně existovala i nějaká starší církevní stavba. V 16. století kostel ovládli luteráni a až 1615 ho získali zpět katolíci. Roku 1619 byl tedy vystavěn nový, Kamenný kostel s dřevěnou věží se třemi zvony. Hřbitov tehdy ležel u kostela. Ještě po třicetileté válce však nebyl kostel posvěcen. Roku 1679 už bylo uvedeno, že zde proběhla slavnost posvěcení kostela v první neděli po slavnosti Božího Těla.
Roku 1709 byla dostavěna Kaple Panny Marie Bolestné, roku byla 1788 zrestaurována věž, do níž byly zapraveny nové hodiny.V roce 1798 byl vysvěcen nový hřbitov užívaný dodnes a v roce 1878 byly vestavěny nové oltáře a konečně roku 1886 zakoupeny nové varhany.
V roce 1908 byl zrestaurován interiér kostela, usazeny nové lavice, střecha pokryta eternitem a výplně oken obohaceny vitrážemi. V kapli byla zasypána krypta, v níž ležely ostatky jezuitského misionáře Leopolda Tempese a dalšího misionáře Františka Streicha. Tyto ostatky byly přeneseny na hřbitov.
V meziválečném období bylo do kostela zavedeno světlo, přistavěna příčná loď a presbytář podle návrhu prof. arch. ing. Jaroslava Oplta (1932), v té době farářem byl P. Josef Hanzlík. Stará fara pod kostelem byla zbourána a postavena nová nad řekou Lomnou.
Další úpravy kostela proběhly po 2. světové válce, kdy byl postaven nový mramorový oltář v Božím hrobě (1948), omítnuta budova (1950), byla provedena instalace skleněných číselníků na hodinách (1951), umístění nových zpovědnic vyrobených Dřevonou Jablunkov (1964), zasazení vitrážových oken v presbyteriu (1962) a v Božím hrobě (1966), jejichž autorem byl Richard Dressler z Dolního Dvora na Náchodsku. Modernizace se projevila zavedením mikrofonů a reproduktorů již v roce 1950.
V obou světových válkách přišel farní kostel o své zvony. 15. Srpna 1938 roku byly posvěcené nové zvony, které v roce 1942 Němci zabavili. 7 srpna 1945 posvěceno tři nové železné zvony, které zvonily 66 let - do 13 července 2011 roku.
V 80. letech byl kostel, za faráře P. Eugeniuše Kalischa, pokryt měděným plechem, a především byl interiér nově vymalován, přičemž nástěnné malby provedl Zdeněk Šutera ze Zlína. Z úprav nutno zmínit hlavně položení nové dlažby a instalace lamp u hlavní cesty.
Od roku 2005 je farářem P. Janusz Kiwak a od tohoto roku se opravuje. V roce 2005 byl opraven vnitřek fary. Roku 2006 - 2007 byla předělaná farní zahrada, ve které postaveno sedm soch Panny Marie Bolestné s osvětlením, uděláno chodníky, dvě skalky a vysazeno ji stromky. V roce 2009 zatepleno a omítnuto faru. V roce 2010 uděláno příjezdové cesty k faře a v zahradě postaveno sochu Jana Pavla II - papeže. V dolní zahradě postaveno altán a kapličku Panny Marie Fatimské.
V roce 2011 byl opraven exteriér kostela - proběhla oprava krovu, instalovala se nová báň na věži a měděný plech či nová okna, dveře a také se nezapomnělo na novou omítku. Dne 8 října 2011 byly posvěcený otcem biskupem tři nové, bronzové zvony - bl. Jan Pavel II, Panna Maria Fatimská a sv. Hedvika.
http://www.farnost-jablunkov.cz/historie-kostelu/farni-kostel-bociho-tela.html
Fotogalerie
V Jablunkově, podhorském městě Moravskoslezských Beskyd je krásný a udržovaný kostel Božího Těla. Kostel byl zde již od 15. stol., byl dřevěný a v r. 1611 vyhořel. Proto se začalo s výstavbou kamenného kostela, ten byl vysvěcen až v r. 1679 v první neděli po slavnosti Božího Těla. Kostel z r. 1620 je vybudován ve slohu pozdní renesance někde uváděno rané baroko. R. 1709 byla přistavena Kaple Panny Marie Bolestné. Zvony kostela byly za obou válek zkonfiskovány pro vojenské účely, tak jako skoro ze všech kostelů. Po II. svět. válce byl r. 1948 postaven nový mramorový oltář v Božím hrobě. Vnitřní vybavení (zpovědnice, okenní vitráže) je dílem Richarda Dresslera. Podél zdí kostela se nachází kříž, socha Panny Marie a socha Ježíše.
V tomto krásném kostele je bohatá malířská a sochařská výzdoba. Jsou zde také dva boční oltáře a hezká Křížová cesta. Od r. 2005 se na kostele provádí rozsáhlé opravy za finanční pomoci EU. V kostele Božího Těla v r. 2011 byly posvěceny tři nové zvony, které dostaly svá jména - Jan Pavel II., Hedvika a Panna Maria Fatimská. Kostel je zapsán jako kulturní památka. Nedaleko kostela je další kříž. Kostel v Jablunkově a rovněž i další místa stojí rozhodně za shlédnutí. Já jsem ho navštívila u příležitosti konání folklorního festivalu Gorolski Swieto.