Loading...

Jablunkov - Mariánské náměstí a Muzeum

Turistické cíle Města, obce, vesnice Náměstí

Centrem města Jablunkov je Mariánské náměstí, kdysi nazývané Rynek. Na začátku 20.století se úředně nazýval Ringplatz a byl už dlážděný říčními kameny z řeky Olše nebo Lomné. Domy již byly zděné, ale taky ještě dřevěné s podloubím. A na nich samozřejmě nápisy na vývěsných štítech hospod a obchodů. Byly německé a taky polské. Nacházel se zde zájezdní hostinec či Café Wien. Jablunkov byl nazýván Malou Vídní. Už tehdy lemovaly náměstí obchody Johanna Eisenberga, Josepha Coldberga, Leopolda Loblowitze, Johana Lubojatzkého, Carla Eisenberga, Franza Kucheidy a Morizta Frankla.

Dům č.16 Emmanuella Bullawy byl tehdy nově postavený na místě starého dřevěného domu z roku 1740, jehož majitelem byl kdysi jablunkovský lékař dr. Josef Sikora.

Po 1.světové válce přišla krize i do Jablunkova. Náměstí se již jmenuje dle prezidenta T.G. Masaryka, jezdí po něm auta, kterých přibývá. Dokonce se postavila benzínová pumpa s nápisem Mobil Oil. Jiná pumpa je umístěna na rohu u hospody "Myntelka". Na domě č.7 židovského obchodníka Kemeniho jsou plastiky polonahé ženy a muže, ale ne nadlouho.

Roku 1937 umírá T.G. Masaryk a v Jablunkově to má zvláštní význam. Roku 1938 opouští město česká společnost kvůli ultimátu polské vlády, která požadovala připojení části československého Těšínska k Polsku. Přijelo polské vojsko, které občané na náměstí vítaly. Změnily se nápisy nad obchody, nová byla i tabulka označující náměstí, které se přejmenovalo na Plac im. Józefa Pilsudskiego.

V roce 1945 funguje ve městě polská milice. Ve středu 9. května se Jablunkov se vrací do Československa. Polskem zabrané české Těšínsko přislíbil zpět dr. Edvardu Benešovi už za války Josef V.Stalin. Tabulka s nápisem Hitlerplatz, zmizela kdoví kam. Německé nápisy a vývěsní štíty zmizely. Obsadily se německé obchody i ty po židech. O ty se už nebude nikdo upomínat, nemá kdo. Vývěsní štíty se pyšní českými nápisy, obnovil se trh, rynek je plný lidí.

Po únoru 1948 postupně mizely vývěsné štíty se jmény majitelů obchodů, kteří zde byli nanejvýš jako vedoucí. Objevily se tabule s názvy Pramen, Jednota, Snaha, Míroděv a Komunální služby. Zestátnil se každý obchod, řemeslnická dílna i všechny malé jablunkovské fabričky a výrobny. Na náměstí se objevily nové česko-polské nápisy. K těm nejznámějším patřily Potraviny-Artykuly Zywnosciowe, Maso-uzeniny, Mieso - Wedliny, Oděvy-Odziez, Obuv-Obuwie, Železářství-Towary zelazne a Pohostinství - Gospoda. Po náměstí chodily dlouhé průvody, objevilo se velké množství červených praporů, obrazy Marxe, Engelsa, Lenina, Stalina a Gottwalda. Na transparentech se odsuzoval americký imperialismus, válka v Koreji, oslavoval se mír KSČ a Sovětský svaz.

Z bývalé budovy obecního hostince byl zřízen Pionýrský dům, kde se velkému zájmu mládeže těšily různé modelářské kroužky a bezplatné promítání filmů.

Na náměstí už nebyly tak velké jarmarky jako kdysi, ale za to přibývalo aut. Bylo zde možné spatřit nejen nové značky osobních aut jako Škoda Tudor, Jawa Minor, Škoda Spartak, Tatraplán, ale i nákladní auta Praga RN, Tatra 111 a autobusy Škoda vyjíždějící z nového přepravního podniku ČSAD, umístěného v budovách bývalé koželužny Aloise Eisenbergra. Přesto ještě roku 1956 jezdil městem poštovní vůz tažený koňmi a náměstím procházely krávy, které stará Zowadová vedla na pastvu.

V roce 1960 byl zrušen okres Český Těšín a Jablunkov se stal součástí nového okresu Frýdek - Místek. Z aut zmizela značka ČT. Lidé nadávali, vždyť nové okresní město bylo dosti vzdálené a cesta tam i zpět byla zdlouhavá. Nic to nepomohlo, protože nové administrativní rozdělení bylo zavedeno spolu s novu socialistickou ústavou. Byla ustanovená ČSSR. Na náměstí v bývalém obchodě Kucheidy byly zřízena samoobsluha, před kterou však bylo možné vidět cikánského brusiče nožů. Dále zde byly obchod Baťa, cukrárna Heliošů, přímo na dlažbě před Zeleninou byla hromada melounů, které rychle mizely. Také zde stála trafika pana Budy a benzinová pumpa uprostřed.

Po roce 1968 už nebylo na rynku hospody "Na rogu" nebo " U Myntelki", které nahradily "Czytelnia" nebo hospoda "U Špinavca". Velká část města chátrala, kolem města rostly nové rodinné domky, ale staré město jakoby usnulo. Na náměstí přibývalo aut a zvláště kamiónů, bylo tedy třeba zlepšit průjezd náměstím a tak bylo v letech 1976 - 1977. Zvláště škoda bylo domu č. 35 stojícího v dolním rohu náměstí. Byl majetkem rodiny Lubojackich, což byl řezník Lubojatzki. Byl tam i obchod s látkami France Cyhana. Řeznictví se tam udrželo až do let 60-tých. Potom tam byla řízena výkupna vajec. Padl také sousední dům č.36, kde před válkou měl svou dílnu knihář a tiskař Richard Ploschek. Za své tam vzaly i další domy, které už ale patřily k ulici Nádražní. V protilehlém rohu rynku stál dům č. 17, ve kterém vedl svou dílnu a obchod židovský krejčí Josef Goldberg, jehož vzala válka, holocaust. Bydlel tam pak se svou rodinou řezník Cienciala, který dal dům přestavět. Nebyl už tak pěkný, jak ten předešlý, ale dokonale vyplňoval roh náměstí. Byl také zbourán za ním stojící dům č.132 kupce Kantora a na druhé straně ulice stojící dům č. 130. Tam kdysi vedl pohostinství Abraham Hoffman, jehož tvář zdobil bohatý plnovous. Proto se tam pak nazývalo "Do Fusatego", jinak se tam mluvilo taky "Do Nedomlela".

Náměstí v této době dostalo novou dlažbu. Pak ale přišel rok 1979 a 1980, a skoro půl Jablunkova padlo pod lžícemi rýpadel a buldozerů. Nad Nádražní, Polskou a Mlýnskou ulici se vznášela oblaka prachu - byla zbourána pekárna Ruckého v Polské ulici, dřevěné skříňky a sodovkové láhve, které kdysi patřily Szkanderovi, jenž uměl sodovku velmi dobrou. Zmizel starý most z roku 1905 přes Olši, budova mlýna, Czytelnia. V roce 1981 byla ukončena výstavba sídliště v lokalitě bývalé ulice Mlýnské, v roce 1985 ve středu města. Celkem bylo postaveno přes 350 nových bytů.

Vše změnil listopad 1989. Jablunkov měnil tvář a to hlavně z důvodu majetkových změn. Znovu po desítkách let se na náměstí objevilo jméno Taube,Eisenberg,o trochu později i Bullawa. Doba, kdy byl znárodněn každý živnostník, holič, švec, pekař nebo hospodský byla pryč.

V roce 1991 bylo přejmenováno náměstí Svobody na Mariánské náměstí. Dnes zde najdete spoustu nových obchodů, mezi jinými i ty vietnamské, muzeum či barokní sochu. Benzinová pumpa zmizela spolu se zbouranými domy, ale lidé zůstavají....

SOCHA NEPOSKVRNĚNÉ PANNY MARIE IMMACULATY

Socha pochází z roku 1955. Je to plastika zdobená rostlinnými ornamenty a třemi andílky. K soše byla za II.světové války připojena osmiboká kašna t roku 1798, ze které jablunkovští nabírali vodu.

MUZEUM

Výstavní síň Muzea Těšínska v Jablunkově byla veřejnosti zpřístupněna 30. 6. 2001. Předchůdcem bylo rodinné muzeum, které existovalo až do roku 1938 díky básníkovi a sběrateli Adamu Sikorovi. V roce 1922 bylo otevřeno Krajinské muzeum Slezské muzejní společnosti v Jablunkově. Jablunkovské muzejní aktivity zanikly po okupaci Těšínska v letech 1938–39. Poválečné pokusy o obnovení muzea byly již neúspěšné.

V současné době můžeme v prostorách pobočky zhlédnout stálou expozici s názvem Z minulosti Jablunkova a okolí a proměnné výstavy. Stálá expozice je rozdělena do několika celků, které seznamují s historií města, kulturními památkami a společností města, hospodářskými poměry oblasti. Dále jsou zde k vidění předměty z lidového prostředí – vybavení interiéru, řemeslnické nářadí a výrobky místních kovářů, tkalců, hrnčířů, tesařů a truhlářů. Za pozornost stojí ukázka jablunkovského a horalského kroje.

Pracovní doba:

Po–pá 8–12 12:30–16:30 h

Vstupné:

Děti do 6 let

zdarma

Děti (6–15 let), studenti 15 Kč

Důchodci 15 Kč

Dospělí

30 Kč

Rodinné vstupné (2+2) 60 Kč

http://www.jablunkov.cz/historie/rynek.html

http://www.muzeumtesinska.cz/jablunkov/

Poslední aktualizace: 16.10.2013
Nadmořská výška:
387 metrů nad mořem
Jablunkov - Mariánské náměstí a Muzeum na mapě
Autor: jirkacek
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Jablunkov - Mariánské náměstí a Muzeum

Jablunkov farní zahrada
Jablunkov farní zahrada
Socha
Dalším místem, které stojí v Jablunkově za shlédnutí je farní zahrada.…
0.3km
více »
Jablunkov Gorolski Swieto
Jablunkov Gorolski Swieto
Zábava, atrakce
Mezinárodní folklorní setkání Gorolski Swieto v Jablunkově se letos konalo ve dnech 2.-4. srpna. Byl to 66. ročník tohoto již…
0.4km
více »
Jablunkov - rozcestí
Jablunkov - rozcestí
Rozcestí
Jablunkov - rozcestí je výchozím bodem žluté a zelené turistické značky. …
0.4km
více »
Jablunkov Muzeum Těšínska
Jablunkov Muzeum Těšínska
Muzeum
Do Jablunkova jsem jela na Gorolski Swieto. Vyjela jsem ráno vlakem z Dět…
0.4km
více »
Jablunkov kostel Božího Těla
Jablunkov kostel Božího Těla
Kostel
V Jablunkově, podhorském městě Moravskoslezských Beskyd je krásný a…
0.4km
více »
Jablunkov – kašna se sochou Neposkvrněné Panny Marie
Jablunkov – kašna se sochou Neposkvrněné Panny Marie
Kašna
Jablunkovskou kašnu se sochou Immaculaty najdeme stylově na…
0.5km
více »
Světové muzeum a knihovna Bible
Světové muzeum a knihovna Bible
Muzeum
                        Světové muzeum a knihovna Bible15.10.2019…
0.5km
více »
Jablunkov - Světové Muzeum a Knihovna Bible
Jablunkov - Světové Muzeum a Knihovna Bible
Muzeum
O Bibli, která bývá nazývána také Knihou knih, se říká, že to…
0.5km
více »
Jablunkov - Velký Stožek(PL) - Chata Filipka - Jablunkov
Jablunkov - Velký Stožek(PL) - Chata Filipka - Jablunkov
Tipy na výlet
Výchozím místem našeho výletu bylo městečko Jablunkov nedaleko polských hranic. My jsem dojeli aut…
0.5km
více »
Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 20. den: Bystřice - dřevěný kostel Povýšení sv. Kříže; Hrádek – bývalá tvrz Zámčiska a rozhledna – NS a ptačí pozorovatelna Girov; Jablunkov – prohlídka centra; Bukovec – nejvýchodnější bod ČR
Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 20. den: Bystřice - dřevěný kostel Povýšení sv. Kříže; Hrádek – bývalá tvrz Zámčiska a rozhledna – NS a ptačí pozorovatelna Girov; Jablunkov – prohlídka centra; Bukovec – nejvýchodnější bod ČR
Cestopisy
Pondělí 22. 8. 2022 Konečně se spalo dobře. V noci pršelo asi jen …
0.5km
více »
Park u Sanatoria Jablunkov, arboretum
Park u Sanatoria Jablunkov, arboretum
Arboretum
                 Park u Sanatoria Jablunkov, arboretum 12.10.2019…
0.5km
více »
Tři bahencové dny v Moravskoslezských Beskydech, část 3. (nejvýchodnější bod ČR, Jablunkov a Velká Bystřice)
Tři bahencové dny v Moravskoslezských Beskydech, část 3. (nejvýchodnější bod ČR, Jablunkov a Velká Bystřice)
Cestopisy
Poslední den naší beskydské anabáze jsme krátce po snídani…
0.5km
více »
Jablunkov
Jablunkov
Město
Jablunkov je nejvýchodnější město České republiky. Leží na souto…
0.5km
více »
Vzdělávací areál „Les pro hru i poznání“ v Jablunkově na Frýdecko Místecku
Vzdělávací areál „Les pro hru i poznání“ v Jablunkově na Frýdecko Místecku
Výletní místo
Lesy ČR lidem stále více přibližují lesní pedagogiku. Veřejnosti se v Jablunkov…
0.5km
více »
Jablůnkov - ČR-SR-PL pomezí
Jablůnkov - ČR-SR-PL pomezí
Tipy na výlet
Začátek této pěší tůry byl v Mostech u Jablůnkova - poslední větší město…
0.5km
více »
Jablunkov - výstava Petr Bezruč
Jablunkov - výstava Petr Bezruč
Infocentrum
Ve čtvrtek 7.9.2017 jsem si zajela do Jablunkova na vernisáž výstavy o Petru…
0.5km
více »
Jablunkov - arboretum (lázeňský park)
Jablunkov - arboretum (lázeňský park)
Arboretum
Již několik desítek let jezdím z Návsí do Horní Lomné a autobus projíždí ko…
0.5km
více »
Jablunkov - hřbitov
Jablunkov - hřbitov
Hřbitov
Z arboreta od sanatoria v Jablunkově jsem šla na výstavu o Petru Bezručovi do infocentra. Jelikož jsem měla dost času, šla jsem pěšk…
0.5km
více »
Jablunkov - vánoční jarmark
Jablunkov - vánoční jarmark
Ostatní
V letošním roce jsem se rozhodla porovnávat vánoční jarmarky ve svém okolí. Třetí…
0.5km
více »
Jablunkov - Muzeum a knihovna Bible
Jablunkov - Muzeum a knihovna Bible
Muzeum
Většinou se snažím spojit příjemné s užitečným. V létě jsem si všimla, že…
0.5km
více »
zavřít reklamu